سلامت روان

مزیت های ابراز هیجان

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

یک مرد خشمگین به چیزی که می خواهد، می رسد و باور به رسیدن به تنهایی خشنود کننده است.

«آریستولت»

خشم، در مقایسه با احساساتی مانند شادی، امید و اشتیاق بار منفی زیادی دارد. احتمالا این موضوع ریشه در فرهنگی، اجتماع، باورهای مذهبی و وجوه مخرب آن مثل خشونت و پرخاشگری دارد. به عبارت دیگر بسیاری از عموم عقیده دارند بهتر بود انسانها اساسا هیجانی به اسم خشم نداشته باشند. هرچند بسیاری از روانشناسان اجتماعی، متخصصان مغز و متخصصان سلامت روان پیشنهاد می کنند که خشم برای موقعیت انسان بسیار ارزشمند است.

از دیدگاه تکاملی، همه هیجان ها در جایگاه و موقعیت مناسب و درست ارزش حیاتی دارند و به افراد کمک می کنند تا به هدف خود نزدیک شوند. برای مثال میزان مناسبی از اضطراب و استرس افراد را به کار کرد در سطح بهتر نزدیک می کند، غم و ناراحتی تخلیه کننده است، ، به افراد کمک می کند تا بعد از تخلیه احساساتشان، حمایت و توجه دیگران را جلب کرده و به سمت بهبود گام بردارند.

خشم تنها یک واکنش پرخاشگرانه نیست، خشم به انسان ها کمک می کند که اطلاعاتی را به دست بیاورند تا بهتر در شرایط زندگی درگیر شوند. اگر به شخم به عنوان هیجانی نگاه شود که افراد را آگاه تر می کند، بهتر می توان پاسخ ها را با موقعیت های مربوطه منطبق کرد. در ادامه فهرستی از مواردی مطرح می شود که در نشان می دهد چرا بهتر است افراد احساس خشم داشته باشند

1. خشم به زنده ماندن افراد کمک می کند

هیجانات برای این به وجود آمده اند که انسانها را امن نگه دارند. خشم در مواقعی به وجود می آید که فرد مورد حمله قرار می گیرد و باید در مقابل از خود دفاع کند. این هیجان وقتی به صورت خودکار فعال می شود که باعث ش ود فرد در برابر حملات، مقابله کند و زنده بماند.

2. تخلیه خشم است که احساس آرامش را معنی دار می کند.

در عصبانیت افراد احساس درد فیزیکی و احساسی دارند. زمانی که این حس وجود دارد، انسان به س متی هدایت می شود که کاری انجام داده و با استرس مقابله کرده و تنش ناشی از آن را از بدن خارج کند و با برگرداندن احساس آرامش به فرد احساس رضایت ببخشد.

3.خشم احساس کنترل را در افراد فراهم می کند

خشم باعث می شود فرد نیاز زیادی به کنترل خود پیدا کند. خشم باعث می شود افراد خود را ناتوان احساس نکنند. کسانی که خشمشان را به صورت کنترل شده ابراز می کنند در رسیدن به خواسته هایشان و در اختیار داشتن مسیر رسیدن به مقصدشان موفق تر از کسانی که خشمشان را سرکوب می کنند، عمل می کنند. سرکوبی خشم باعث می شود فرد دچار وسواس فکری نسبت به نحوه

ابراز آن شود و این وسواس فرد را از رسیدن به هدف باز می دارد.

4. خشم به انسانها انرژی میدهد

 از دیدگاه بقا، زمانی که کسی قصد آسیب رساندن دارد، خشم باعث راه اندازی دفاعها میشود. خشم کمک می کند افراد بر دشمنان غلبه

، در مقایسه با احساساتی مانند شادی، امید و اشتیاق بار منفی زیادی دارد. احتمالا این موضوع ریشه در فرهنگی، اجتماع، باورهای مذهبی و وجوه مخرب آن مثل خشونت و پرخاشگری دارد. به عبارت دیگر بسیاری از عموم عقیده دارند بهتر بود انسانها اساسا هیجانی به اسم خشم نداشته باشند. هرچند بسیاری از روانشناسان اجتماعی، متخصصان مغز و متخصصان سلامت روان پیشنهاد می کنند که خشم برای موقعیت انسان بسیار ارزشمند است.

از دیدگاه تکاملی، همه هیجان ها در جایگاه و موقعیت مناسب و درست ارزش حیاتی دارند و به افراد کمک می کنند تا به هدف خود نزدیک شوند. برای مثال میزان مناسبی از اضطراب و استرس افراد را به کار کرد در سطح بهتر نزدیک می کند، غم و ناراحتی تخلیه کننده است

به افراد کمک می کند تا بعد از تخلیه احساساتشان، حمایت و توجه دیگران را جلب کرده و به سمت بهبود گام بردارند

خشم تنها یک واکنش پرخاشگرانه نیست، خشم به انسان ها کمک می کند که اطلاعاتی را به دست بیاورند تا بهتر در شرایط زندگی درگیر شوند. اگر به خشم به عنوان هیجانی نگاه شود که افراد را آگاه تر می کند، بهتر می توان پاسخ ها را با موقعیت های مربوطه منطبق کرد. در ادامه فهرستی از مواردی مطرح می شود که در نشان می دهد چرا بهتر است افراد احساس خشم داشته باشند.

5. خشم باعث حل مسئله میشود

زمانی که افراد با موضوعی مواجه میشوند که راه رسیدن به خواسته هایشان را سد کرده است، خشمگین می شوند. این خشم باعث می ش ود تا فرد به دنبال راه های برطرف کردن این مشکل بگردد. اگر افراد خشمگین نشوند حتی ممکن است انگیزه کافی برای پیدا کردن روشهای حل مسئله جدید پیدا نکنند

6. خشم فرد را نسبت به بی عدالتیها آگاه می کند.

افراد خشم را زمانی تجربه می کنند که در حق آنها بی عدالتی رخ داده باشد. خشم به فرد کمک می کند تا با دیگران ارتباط برقرار کند به این صورت که: «بهتر است با من با عدالت برخورد کنی وگرنه باید بهای آن را بپردازی»

خشم باعث می شود فرد اجازه ندهد دیگران از او سوء استفاده کنند. این نوع از خشم باعث میشود تغییرات مثبتی در جامعه اتفاق بیفتد و افراد بدانند بدرفتاری با دیگران بهایی دارد و باید آن را بپردازند.

7. خشم فرد را به سوی هدفش هل میدهد.

خشم افراد را به سوی اهداف و پاداش هایش سوق می دهد. زمانی که فرد به چیزی که می خواهد نمی رسد، خشم برانگیخته شده و باعث می شود فرد به س مت اهدافش حرکت کند. خشم به افراد انرژی می دهد تا به هدف هایشان برسند.

خشم از ارزش ها و باورهای افراد محافظت می کند.8

زمانی که ارزش های افراد با موقعیتی که با آن مواجه میشوند همخوان نباشد، خشم فعال می شود. خشم به فرد یادآور می شود در درون او چه عقاید و باورهایی در جریان است و وقتی شرایط با آنها ناهمخوان است چگونه باید برای محقق کردن ارزشها تلاش کرده.

نتیجه گیری: یکی از مسائلی که درمانگران اغلب اوقات با آن درگیر می شوند، افرادی هستند که نحوه بیان خشم خود را نیاموخته اند. از سوی دیگر با توجه به اینکه نحوه ابراز خشم تا حد زیادی فرهنگ وابسته و مذهب وابسته است، در بسیاری از مذاهب و فرهنگ ها ابراز این هیجان منع شده است. حتی گاهی درمانگران بی آنکه بدانند مراجع را به روش های نادرست ابراز این هیجان ترغیب می کنند. باید دانست که هیجان خشم با همه اینکه می تواند بسیار مخرب و آزاردهنده باشد فواید و مزایای زیادی هم دارد؛ بنابراین باید با استفاده از تکنیک های شناختی رفتاری و تغییر باورهای نادرست نسبت به هیجان خشم، تکنیکهای ذهن آگاهی و آموزش نحوه درست ابراز هیجان به مراجع آموخت در موقعیتها، به نحو درست خشم خود را ابراز کند و تحت هر شرایطی از سرکوب کردن آن خودداری نماید.

منبع
ravanboneh
نمایش بیشتر

ریحانه نصر اصفهانی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: