اختلال کمبود توجه و بیش فعالی

تاثیر بیش فعالی روی روابط عاشقانه

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

بیش فعالی یا همون ADHD می تواند تاثیر عمیقی روی روابط با اطرافیان داشته باشد. حتی روی روابط عاشقانه ی بزرگسالان. برخی اوقات این تاثیر آنقدر بزرگ است که فرد احساس انزوای شدیدی می کند و روی روحیه ی او تاثیر منفی می گذارد. شخص اگر احساس تنهایی یا انزوا کند، ارتباط برقرار کردن با دیگران برای او بسیار مشکل خواهد شد.

بیش فعالی چه تاثیری روی روابط عاشقانه دارد؟

افراد بیش فعال تمایل زیادی به تنها بودن و در خود فرو رفتن دارند. خانواده و آشنایان معمولا در برقراری ارتباط با این افراد دچار مشکل هستند و پیدا کردن راهی برای باز کردن صحبت با آنها را دشوار می بینند. فهمیدن منظور اشخاص بیش فعال نیز کار سختی است، مخصوصا بیش فعالان نوجوان و جوان. ارتباط عاطفی با افراد مبتلا به ADHD کاری بس دشوار تر هم هست و نیاز به تلاش و حوصله ی بیشتری دارد. من به عنوان یک فرد بیش فعال ممکن است مدت طولانی از دوست یا همسر خود دور باشم و یادی از او نکنم که باعث می شود فرد ناراحت شده و احساس کند که به او اهمیتی نمی دهم. درحالی که این برداشت اشتباه است، من اهمیت می دهم اما نه به شکلی که افراد معمولی که به بیش فعالی مبتلا نیستند به همدیگر اهمیت می دهند.

کودکی و بزرگسالی از دید فرد بیش فعال

به عنوان یک کودک، همیشه احساس تنهایی می کردم و خود را از جمع دور افتاده می دیدم. در کودکی نمی دانستم چطور باید با دیگران صمیمی شوم. در طی مکالماتم با دوستان سریع حواسم پرت می شد و موضوع بحث را فراموش می کردم. بقیه کودکان فکر می کردند که من یک انسان منزوی و غیر اجتماعی هستم، زیرا هیچ وقت با آنها همراهی نمی کردم.

بسیاری از کودکان بیش فعال در ذات خود خصوصیات رهبری یک جمع را دارند. آن ها پر انرژی هستند و ایده های خوبی در سر دارند. اگرچه مهارت های اجتماعی آن ها پایین است اما به دلیل انرژی بالا و توانایی آن ها در یادگیری سریع و با جزئیات چیزها، مهارت رهبری در کودکان بیش فعال بسیار زیاد است. البته این مهارت گاه توسط معلم ها و والدین به دلیل مختل کننده بودن مورد سرکوب قرار می گیرد. اشتباه رایج معلمان و والدین این است که این مهارت را در کودکان تشخیص نمی دهند و درک نمی کنند که این بی نظمی و حواس پرتی آنها به خاطر ویژگی های این اشخاص در سنین جوانی است. این کودکان می توانند به نحوی تربیت شوند که در بزرگسالی به رهبران بزرگی تبدیل شوند به جای اینکه با انبوهی از سرکوب و تحقیر بزرگ شوند.

در بزرگسالی نیز مشکلات ارتباط اجتماعی با من هستند و هنوز تاثیر آنها را می بینم. البته در برقراری ارتباط با دیگران پیشرفت داشته ام و با فهمیدن ریشه ی مشکلات و سختی ها و همچنین یاد گرفتن روش هایی برای آگاهی بیشتر از علایق و نگرش های دیگران، توانسته ام روابطم را بهبود ببخشم. بر اساس مطالعات و همچنین تجربیات شخصی، دریافته ام که کنجکاوی درباره ی نظرات دیگران و همچنین سلایق و علائق آنها می تواند به برقراری ارتباط با آن ها کمک کند. مثلا، در ایجاد رابطه با زنان، معمولا در سوال پرسیدن درباره ی خانواده و زندگی آنها دچار مشکل بودم و این کار را انجام نمی دادم. همین باعث می شد که آنها فکر کنند که من علاقه ی چندانی به آنها ندارم. به همین دلیل یاد گرفتم که به طور خود خواسته، به علائق و نگرش دیگران توجه نشان بدهم.

چطور باید روابط خود را بهبود ببخشیم؟

ابتدا باید قبول کنیم که در برقراری ارتباط دچار اشکال هستیم. اگر قبول کنیم که مشکلی در ما وجود دارد، راحت تر می توانیم دنبال درمان آن برویم. برای درمان این مساله، بهترین کار استفاده از مشاور و روانشناس است، اما تجربه ی شخصی من نشان داد که ورزش کردن نیز می تواند تاثیر مثبتی روی بهبود روابط اجتماعی داشته باشد. چون در ورزش معمولا نیاز هست که با دیگران ارتباط بگیرید و همچنین ورزش معمولا نیاز به تمرکز و توجه بالایی دارد. این به من کمک کرد که روابط اجتماعی خودم رو بهبود بدم و البته بطور واضح ببینم که توی چه زمینه هایی برای تمرکز کردن مشکل دارم.

چه کارهایی برای کودکان بیش فعال در مدرسه مفید است؟

اولین و مهمترین چیز این است که والدین و معلم ها بدانند کودکان بیش فعال متفاوت اند و سرکوب کردن آنها یا محدود کردنشان، تاثیرات مخربی روی زندگی آنها در تمام دوران زندگیشان خواهد گذاشت.

کودکان بیش فعال، برخلاف چیزی که ممکن است از آنها در ذهن داشته باشیم، انسان های حساسی هستند و حتی چیزهای کوچک می تواند باعث ناراحتی شدید در آنها شود و موجب شود که تا مدت ها از این قضیه اندوهگین و سرخورده باشند. همه ی کودکان نیاز به تربیت و نظم دارند، اما والدین کودکان بیش فعال باید در تربیت خود خلاق تر باشند و از سیستم های پاداش دهی استفاده کنند تا رفتار خوب و تصمیمات درست را در کودکانشان ترویج کنند.

توصیه من به والدین این است که کودکان ADHD خود را درگیر ورزش و فعالیت های ورزشی کنند. نه لزوما ورزش های فیزیکی، بلکه ورزش هایی که نیاز به تلاش ذهنی و تمرکز دارند. کودکان بیش فعال از یک ذهن استراتژیک قوی بهره می برند که می تواند به آنها کمک کند در مهارت های رهبری بدرخشند و اگر از چنین فعالیتی لذت کافی ببرند به بهبود آنها و همچنین هدف دهی به زندگیشان کمک می کند.

چه کارهایی برای بزرگسالان بیش فعال در رابطه مفید است؟

باید به صورت خودآگاهانه، خود را درگیر علائق و نگرش های دیگران کنید، از آنها سوال کنید و به آنها توجه نشان دهید. استفاده از مواد مخدر و الکل می تواند برای مدت کوتاهی ذهن فرد بیش فعال را آرام کند و باعث شود که مشکلات او برای برقراری ارتباط کاهش پیدا کند، اما واضح است که این کار توصیه نمی شود. زیرا افراد مبتلا به ADHD باید یاد بگیرند که خودشان را سرزنش نکنند و متوجه شوند که متفاوت بودن بد نیست، فقط یک سری چالش ها در زندگی آنها ایجاد می کند که باید راه کنار آمدن با آن چالش ها را کشف کنند.

 

منبع
مقالات کانون مشاوران
نمایش بیشتر

ریحانه نصر اصفهانی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: