کارکرد مغز

مغز انسان

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

 نورون آینه ای همان طور که از نامش بر می آید توروتی است که وقتی جانور عملی را انجام می دهد یا وقتی شاهد انجام این عمل توسط فرد دیگری است، فعال می شود. بدین ترتیب نوران آینده ای به رفتار جانور مشاهده شوند و طوری واکنش نشان می دهد که گویی خود نشانه که در آن عمل را انجام داده است

این نورون ها نشان می دانند که مغز یک حیوان چگونه رفتاری را که یک حیوان دیگر انجام می دهد رمزگردانی می کند؛ بدین وسیله انجام آن رفتار در همان لحظه یا بعد جما آسان می شود عملکرد نورون های آینه ای:

تاکنون در باره عملکرد سیستم نورون های آینه ای حدس و گمان های بسیاری زده شده است. برخی دانشمندان احتمال می دهند این نورون ها در درک رفتار س ایر افراد و نیز در یادگیری مهارت های جدید از طريق تقليد نقش بسزایی داشته باشند؛ اما از سوی دیگر بعید به نظر می رسید که نورون های آینه ای را برای یادگیری تقلیدی به وجود آمده باشند زیرا بهر غيم وجود این فوران ها در مغز میمون های ماکان آن ها از حرکات یکدیگر تقلیدمی کنند بلکه با کمک نورون های آیند ای رفتار میمون های دیگر را درک می کنند یا عمل آنها را تشخیت نمی کنند بلکه با کمک توران های آینه ای رفتار میمون های دیگر را درک می کنند یا عمل آنها را تشخیش ای دل درباره تکامل سیستم نورون آینهای و نیز ارتباط آن با پیدایش زبان نیز گمانه زنی هایی صورت گرفته است. کشف نورون های آینه ای در کورتکس پیشانی زیرین در نزدیکی منطقه البروكا» که کنترل زیان را بر عهده دارد به این حد انجامید که شاید زبان در انسان از سیستم اجرا و درک ژسته که در نورون های آینهای اجرا می شود به وجود آمده باشد.

از قرار معلوم نورون های آینه ای پتانسیل لازم برای تدارک مکانیسم درک رفتار یادگیری تقلیدی و شبیه بازی رفتار سایر افراد را دارا است با این حال همچون بسیاری از نظریه های مربوط به تکامل زبان در تائید توران های آینده ای با عنوان منشأ زيان شواهد محکم و اندکی در دست است؛ اما این چیزی از اهمیت بسیار چشمگیر نورون های آینه ای که نمی کند

ویژگی های بصری حرکتی نورون های آینه ای آن ها را قادر می کند که اطلاعات بشری را با دانش حرکتی شماهنگ کنند. فعال شدن نورون های آینه ای چون نورون های حرکتی تنها نوع مودالیتی و زمان بندی عمل را رمزگردانی نمی کنند بلکه اجرای عمل را هم کنترل می کند.

 

منبع
ravanboneh
نمایش بیشتر

ریحانه نصر اصفهانی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: