اوتیسم

درباره اختلال طیف اوتیسم بیشتر بدانیم…

خدمات تن دار نیک
 • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
 • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
 • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
 • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
 • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
 • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

کودکان دارای اختلال طیف اتیسم از چه بازی های خوششان می اید؟

در مطالعه ای که کتی رالبت دودی استاد یار اموزش استثنایی SUNY Buffalo State انجام داد و در مجله پزشکی و علوم امریکای شمالی به چاپ رسیده است مشخص نمود که کودکان دارای اختلال طیف اتیسم بیشتر رغبت به چه بازی هایی دارند.او عنوان می کند که کودکان دارای اختلال طیف اتیسم بیشتر رغبت دارند درگیر بازی هایی شوند که 1- بازخورد حسی قوی2- نتایج علت و معلولی 3- حرکت های تکرار شونده داشته باشد.در این مطالعه که در بیمارستان بوفالو صورت گرفته است بازی هایی در اختیار کودکان قرار داده شد تا کودکان دارای اختلال طیف اتیسم بتوانند ازادانه انها را انتخاب و انجام دهند. و مشاهده گردید که کودکان دارای اتیسم این سه بازی که در زیر ذکر گردیده را بیش از همه انتخاب نمودند:

 1. بالا رفتن از پله ها و پایین انداختن توپ و تماشای آن از بالای پله ها(در این بازی بازخورد حسی قوی ،نتایج علت و معلولی وحرکتهای تکرار شونده مستتر است)
 2.  چرخاندن یک اسیاب بادی کوچک با استفاده از اهرم هندلی(در این بازی بازخورد حسی قوی ،نتایج علت و معلولی وحرکتهای تکرار شونده مستتر است)
 3.  بازی با جعبه برنج(در این بازی بازخورد حسی قوی وحرکتهای تکرار شونده مستتر است)

این سه بازی برترین و محبوب ترین بازی ها در میان کودکان دارای اختلال طیف اتیسم در این مطالعه بود. اما چرا بیشتر افراد این مطالعه این سه بازی را انتخاب نمودند؟
علاوه بر حسهای بینایی،شنوایی،بویایی،بساوایی،چشایی دو حس دیگر نیز وجود دارند که بایستی در مورد کودکان دارای اختلال طیف اتیسم به انها توجه فراوانی نمود. 

حس وستیبولار و حس (حسگرهای)پروپریوسپتیو.وستیبولا به ما کمک می کند تا تعادل خود را حفظ کنیم و بدانیم بدنمان چگونه در فضا قرار دارد.پروپریوسپتیو به (در ساده ترین تعریف)واکنش مفاصل ما به حرکت و فشار مربوط است و همین حس است که ماساژ بافتهای عمیق را برای کودک دارای اختلال طیف اتیسم لذت بخش می کند و کودکان دارای اختلال طیف اتیسم اکثرا بازی هایی را انتخاب می کنند که حواس وستیبولار و پروپریوسپتیو و همچنین حسهای دیگر را در این کودکان درگیر می کند.دودی با اشاره به اینکه حرکت مستلزم درگیر شدن حس وستیبولار،پروپریوسپتیو و بینایی است می گوید”کودکان دارای اختلال طیف اتیسم تمایل به حرکت و راه رفتن دارند و اگرنتوانند حرکت کنند، دوست دارند اشیاء متحرک را تماشا کنند. به همین خاطر است که فقط تماشای پروانه های اسیاب بادی انها را مشغول می کند.از طرفی در این بازی علت و معلول نیز وجود دارد به خاطر اینکه انها بایستی اهرم هندلی را نیز بچرخانند تا پروانه ها بچرخد. و حرکت تکراری چرخیدن نیز نیاز سوم انها یعنی تکرار و کلیشه ها را براورده می سازد.بالا رفتن از پله ها نیز هر سه حس مورد نیاز را براورد می کند و بازی با برنج نیز 2 نیاز را براورده می سازد.
دانستن اینکه کودک دارای اختلال طیف اتیسم چه بازی هایی را ترجیح می دهد میتواند مزایای فراوانی داشته باشد که تعدادی از انها در زیر امده است:

 1. ما درمانگران با دانستن نوع بازی هایی که کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم ترجیح می دهند می توانیم از چنین بازی هایی برای تقویت مثبت در محیط درمانی و اموزشی استفاده کنیم.
 2. دانستن اینکه کودک دارای اختلال طیف اتیسم چه بازی هایی را ترجیح می دهد می تواند در ایجاد ارتباط و پایداری ارتباط به ما کمک کند.برای نمونه در روز اول اشنایی ما با کودک دارای اختلال طیف اتیسم می توانیم از این سه نوع ارجحیت برای بازی استفاده کنیم تا کودک را بیشتر به خود جذب کنیم و ارتباط موثر تری برقرار کنیم.
 3. از این طریق می توانیم برخی از رفتار ها را در بازی کودکان برای خود تعریف کنیم و بدانیم که چرا کودک دائم این حرکت را می خواهد انجام دهد و ما درمانگران چگونه می توانیم این حرکات را تغییر داده و یا به انها فاکتوری اضافه کنیم.
 4. در مورد بالا اشاره شد که در صورت امکان رفتاری را در بازی تغییر دهیم. اما نکته مهمی وجود دارد که با دانستن سه ارجحیت ما می توانیم دریابیم که چه رفتاری را نباید تغییر دهیم و تغییر در برخی رفتار ها می تواند چه عواقبی برای یک کودک داشته باشد. برای نمونه اگر کودک حرکتی را برای ارامیدگی و مدولاسیون حسی انجام می دهد نباید ان را تغییر داد مگر اینکه جایگزینی قوی تر برای آن داشته باشیم.برای نمونه در اختیار قرار دادن رشته های تسبیح می تواند برای کودک دارای اختلال طیف اتیسم شدید به آرمیدگی او کمک کند.
 5. در این صورت ما می توانیم ارجحیت های حسی کودک و اینکه چه راهبرد های حسی می توانیم برای او استفاده کنیم را بیابیم.
 6. در این صورت می می توانیم دریابیم که چه چیزی کودک دارای اختلال طیف اتیسم را به هم می ریزد و چه چیزی فرایند بازی و درمان را مختل می کند.
 7. با دانش در مورد بازی کودک و نیاز های او میتوانیم فعالیتی خوشایند و لذت بخشی را مهیا کنیم که هم کودک از ان لذت می برد و هم ما درمانگران می توانیم به اهداف طراحی شده خود دست یابیم.

در پایان
متاسفانه افراد و موسسات فراوانی هستند که در لیست خدمات خود به بازی درمانی نیز اشاره می کنند اما بایستی شما خانواده گرامی مدنظر داشته باشید که بازی با کودک دارای اتیسم نیازمند تخصص و مهارت است و بایستی فرد متخصص بازی درمانی از اختلال طیف اتیسم و همچنین نحوه بازی با این کودکان آگاهی کامل داشته باشد.در صورتی که فرد متخصص ،دارای این دو شرط اصلی یعنی آگاهی از اتیسم و آگاهی از نحوه بازی با این کودکان باشد، می توان به کودک دارای اتیسم کمک نمود تا از مزایای بینهایت بازی بهره مند گردد.در اینجا باز هم ذکر این نکته لازم است که هر فعالیتی را نبایستی بازی درمانی طلقی نمود چراکه بازی درمانی بایستی بر اساس شناخت و دانش لازم و کافی باشد.

منبع
verywell
نمایش بیشتر

ریحانه نصر اصفهانی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: