مهارت های زندگی

افزایش سرعت مطالعه

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

اگر روش سریع خواندن را بلد باشید سرعت مطالعه را می توانید ۶ برابر کنید. وقتی سرعت مطالعه را بالا می برید اطلاعات بیشتری هم به دست می آورید. طبق تحقیقات یک جوان به طور میانگین می تواند ۳۰۰ کلمه در دقیقه بخواند. اما حرفه ای ترها می توانند ۱۵۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه کنند. فرض کنید یک کتاب در حالت معمول ۱۰۰ هزار کلمه دارد و یک فرد عادی باید ۵.۵ ساعت برای خواندن آن صرف کند. اما فردی که سریع مطالعه می کند می تواند آن را در ۵۰ دقیقه تمام کند. پس می تواند روزانه یک کتاب بدون این که وقت زیادی از او بگیرد مطالعه کند. که در پایان سال به ۳۶۵ کتاب می رسد. در ادامه روش هایی برای افزایش سرعت مطالعه آورده شده است.

روش هایی برای افزایش سرعت مطالعه
اسکن کردن را یاد بگیرید

یکی از مهم ترین مهارت هایی که برای مطالعه سریع لازم دارید، مرور اجمالی یا اسکن کردن است. بسیاری از بزرگسالان اسکن کردن را سخت می دانند. زمانی که ما خواندن را آموخته ایم، توجه به تک تک کلمات و جملات را نیز فرا گرفته ایم. با این حال، بسیاری از این موارد غیر ضروری هستند، زیرا تحقیقات نشان می دهد که ذهن بزرگسال ما دارای توانایی شگفت انگیز برای پر کردن شکاف های اطلاعاتی است. در روش اسکن چشم ها برای پیدا کردن بخش خاصی از اطلاعات، که مغز در جستجوی آن است، نگاه سریعی به موضوع مورد مطالعه می اندازد. 

معمولا، هنگامی که در یک فرهنگ لغت دنبال کلمه ای می گردید، یا دنبال نامی در یک دفترچه تلفن و یا موضوع خاصی در یک کتاب یا گزارش هستید، از این روش استفاده می کنید. مادامی که از پیش بدانید دنبال چه هستید و از نحوه طبقه بندی اطلاعات هم آگاهی داشته باشید( برای مثال به شکل الفبایی فهرست شده اند یا موضوعی)، استفاده از این تکنیک آسان خواهد بود. بدین ترتیب می توانید در وقت خود صرفه جویی کنید و مانند بسیاری از مردم وقت خود را در بخش های اشتباه و غیر ضروری اطلاعات هدر ندهید.

فقط جمله اول و آخر هر پاراگراف را بخوانید

به گفته ابی مارکس بیل، کارشناس تند خوانی آمریکا، افرادی که برای انتقال اطلاعات به نوشتن می پردازند، به طور کلی یک فرمول خاص را دنبال می کنند. هر پاراگراف با یک جمله موضوعی که پاراگراف را معرفی می کند، شروع می شود و اینکه پاراگراف به چه سمتی هدایت می شود را نشان می دهد.

پاراگراف ها در نشریاتی مانند نشریات علمی و آکادمی، می تواند اطلاعات زیادی را در اختیار شما قرار دهد، و شما وقت خود را صرف خواندن همه آن ها می کنید، در حالی که ممکن است با این موضوعات قبلا آشنایی داشته باشید. دفعه بعد که با یک متن مواجه شدید، سعی کنید اولین و آخرین جمله در هر پاراگراف را بخوانید. احتمالا چیز زیادی از دست نخواهید داد.

هیچ وقت بلند مطالعه نکنید

بلند خواندن برای تقویت روان خوانی خوب است اما سرعت مطالعه را پایین می آورد. بلند خواندن در مطالعه سریع لازم نیست. وقتی بلند می خوانیم ذهن مان تلاش بیشتری نسبت به زمانی که بی صدا می خوانیم می کند. وقتی بلند می خوانیم ذهن مان هم کلمات روی صفحات را می بیند و هم کلمات را می شنود و صدا تولید می کند. برای درک مطالب نیاز نیست آن ها را بلند بخوانیم. این کار فقط سرعت مطالعه را کم می کند.

از یک قلم یا اشاره گر استفاده کنید

به طور غریزی چشم ها یک شی در حال حرکت در میدان دید را دنبال می کنند. وکسلر می گوید: قلم، لیزر یا حتی انگشت خود را زیر هر جمله ای که می خوانید بگذارید، دید محیطی تا شش کلمه را در هر دو طرف نقطه انتخاب می کند و بدین ترتیب می توانید یک جمله را شش برابر سریع تر از خواندن کلمه به کلمه بخوانید.

قلم یا اشاره گر تمرکز خواننده را افزایش داده و به خواندن سرعت می دهد. هنگامی که از یک اشاره گر استفاده می کنید هرگز اجازه ندهید، اشاره گر صفحه را لمس کند. بهتر است قلم حدود نیم اینچ بالاتر از کلمات صفحه قرار بگیرد. درست ۱۰ دقیقه بعد از تمرین، این روش عادی می شود. با این روش سرعت یادگیری تا ۷ روز دوبرابر و در ۲۱ روز تا سه برابر افزایش می یابد.

استفاده از “چشمان نرم”

خوانندگان ناکارآمد تمایل به تمرکز بر روی هر کلمه دارند، و روی هر خط تمرکز می کنند. این ناکارآمد است زیرا چشم شما در یک نگاه می تواند در حدود ۱.۵ اینچ، که شامل شش کلمه است را در بر بگیرد. شما همچنین می توانید دید محیطی خود را افزایش داده و کلمات بیشتری را در یک نگاه ببینید. شما می توانید این کار را با آرام کردن عضلات صورت خود هنگام خواندن و اجازه دهید چشمان تان به نرمی حرکت کند. قبل از مطالعه چشم خود را ۶۰ ثانیه ورزش دهید. ورزش دید محیطی را فعال می کند و سرعت خواندن و یادگیری را افزایش می دهد. یک دقیقه ورزش روزانه از خستگی چشم و عضلات آن جلوگیری می کند.

ورزش چشم ها
  • به اندازه سه متر از دیوار فاصله بگیرید و روی یک نقطه تمرکز کنید
  • با دست چپ یک نماد را ردیابی کنید این کار هر دو طرف مغز را فعال می کند.
  • چشم ها را در جهات مختلف حرکت دهید.
قبل از اینکه بخوانید، درباره متن از خودتان سؤال کنید

این روش توسط معلمان برای بهبود درک مطلب استفاده می شود. این یک روش خوب برای کمک به خواندن سریع تر است. اگر شما ایده هایی در مورد اینکه چه اطلاعات مفیدی را از متن می توانید بدست آورید، دارید، مجموعه ای از سوالات خود را مطرح کنید و سپس با خواندن سریع جواب سوالات تان را پیدا کنید. این روش از اتلاف وقت جلوگیری کرده و دیگر نیازی به خواندن مطالب بی فایده ندارید.

در هنگام مطالعه چندین کار انجام ندهید

یکی از بدترین عادت های مطالعه، مطالعه هنگام تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو و یا حتی اجازه دادن به تداخل های ذهنی برای منحرف کردن شما از آنچه که در حال خواندن آن هستید. فکر می کنید چند تا کار می کنید!؟ دوباره فکر کنید. اگر می خواهید سریع تر بخوانید، باید حواس پرتی ها را خاموش کنید و تنها روی خواندن تمرکز کنید.

 

منبع
مقالات کانون مشاوران
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: