والدین

6 روش ایجاد اشتیاق برای مدرسه رفتن

خدمات تن دار نیک
 • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
 • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
 • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
 • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
 • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
 • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

این یک واقعیت است: بچه هایی که در مورد یادگیری هیجان زده می شوند، در مدرسه و در زندگی بهتر عمل می کنند. یکی از بهترین هدایایی که ما می توانیم به بچه هایمان دهیم، این است که آن ها را در مورد همه ی آنچه که مدرسه ارائه می دهد، مشتاق کنیم.

به یاد داشته باشید: هر کودک برای یادگیری متولد می شود. در مورد همه چیزهایی که نوزاد در چند سال اول می آموزد فکر کنید:

چگونه نیازهای آدم بزرگ ها را برآورده کند؛ چگونه راه رفتن و صحبت کردن، لبخند زدن و اخم کردن؛ خواب شب و بازی در طول روز را انجام دهد. چگونه دست بزند و بازی کند، خود را تغذیه کند، و هر دو این ها را با دیگران انجام دهد. زمانی که کودک 4 یا 5 ساله باشد، بیشتر آنها رنگ ها و اعداد را می دانند، اینکه چگونه سه چرخه سواری کند و چگونه اسباب بازی های پیچیده را دستکاری کند و با افراد به همان اندازه پیچیده سروکله بزند. اگر بیش از یک زبان در خانه استفاده شود، کودکان زیر 10 سال می توانند یاد بگیرند که همه آنها را مانند زبان مادری صحبت کنند.

برای یک کودک، هر روز تعداد زیادی از چیزهای جدید پر می شود و او از آن ها یاد می گیرد. چه تنها باشد و چه با او بد رفتار شود، هر روز او با یادگیری پر شده است. هر روز او با شادی در مورد موفقیت های جدید طی می شود. کودک کوچکی که مصمم است در مورد کاری موفق شود  را ببینید و برایتان درسی است که تسلیم نشوید. ما والدین نیاز نیست به بچه ها یاد دهیم که عاشق یادگرفتن  شوند. ما فقط باید مطمئن شویم که عشق به یادگیری در آن ها له نشود.

چگونه عشق به یادگیری را زنده نگه داریم:

 1. خودتان را دوست داشته باشید: همانند چیزهای دیگر، عشق به یادگیری نیز چیزی است که بچه های ما با هوایی که در خانه نفس می کشند، آن را یاد می گیرند. اگر دوست دارید چیزهای جدید یاد بگیرید، اگر دوست دارید مشکلات را حل کنید، اگر دوست دارید مهارت های خود را تمرین کنید تا زمانی که در آن حرفه ای شوید، بچه های شما نیز همانطور خواهند بود.

شور و شوق شما برای گسترش دانش خود و مواجه با چالش ها مسری است. در مورد اکتشافات جدید مشتاق باشید. وقتی که چیزی را که دشوار است انجام می دهید، داستانهایی را در مورد آن به اشتراک بگذارید. اجازه دهید بچه های شما  تلاش های تان برای تعمیر یا ایجاد چیزی و احساس رضایت شما هنگام دستیابی به آن را ببینند.

 1. زمانی را با بچه های خود صرف کشف چیزهای جدید کنید: بچه ها به طور طبیعی کنجکاو هستند. این کنجکاوی را از طریق کنجکاوی خودتان پرورش دهید. در مورد چگونگی کارها با صدای بلند صحبت کنید. سوالات بچه ها را به طور جدی در نظر بگیرید.

سوالات خود را با گرفتن اطلاعات از اینترنت و جستجوی آن در کتاب ها پاسخ دهید. برنامه های طبیعت و علم را با هم ببینید و درباره آنچه که از آن ها آموخته اید صحبت کنید.

آزمایش های ساده در خانه انجام دهید. اینترنت پر از پروژه های سرگرم کننده و تعجب آور خانگی است که  همه چیز را از چگونگی کار کردن آتشفشان تا چگونگی یادگیری شیمی از طریق پخت و پز نشان می دهد. یک یا دو ساعت ایجاد چیزها و مطالعه در کنار هم در آخر هفته ها، لذت بردن از یادگیری را زنده نگه می دارد.

 1. خواندن خواندن. خواندن: بسیاری از موفقیت های دانشگاهی بستگی به علاقه و تسلط بر مهارت های خواندن دارد. برای بچه ها با صدای بلند بخوانید. آنها را تشویق کنید صفحات متناوب را با شما بخوانند.کتاب هایی را پیدا کنید که دارای قسمت “انچه در ادامه می خوانید” هستند که همه شما را تشویق می کنند فصل های بعدی و بعدی را بخوانید. یک گردش هفتگی به کتابخانه انجام دهید و هر یک از بچه هایتان را تشویق کنید که می توانند کتاب ها را هنگامی که به اندازه کافی بزرگ شدند تا یک کارت کتابخانه داشته باشند، از کتابخانه به امانت بگیرند.هنگامی که آنها می توانند خودشان بخوانند، هم راه دانش و هم راه سرگرمی برای آن ها باز است. کودکانی که کتاب ها را دوست دارند و با خواندن راحت هستند، کمتر از تکالیف درسی که به خواندن بستگی دارد آزرده می شوند.
 2. نوشتن نوشتن. نوشتن. برای من همیشه جالب توجه بوده است که تاکید بسیار زیادی در مقالاتی مانند این مقاله در مورد خواندن و مقدار کمی در مورد نوشتن وجود دارد.با این حال، نوشتن خوب به همان اندازه مهم است که در مدرسه و در زندگی کارها خوب انجام شود. بسیاری از والدین هنگامی که یک کودک برای اولین بار می تواند اسم خود را بنویسد را جشن می گیرند. اجازه ندهید همانجا آن را به پایان برسانند. همانند خواندن، زمانی که بچه ها در حال بزرگتر شدن هستند، شروع به ایجاد مهارت های نوشتن در آن ها کنید.در مورد کودکان، از آنها بخواهید که در مورد یک نقاشی به شما چیزهایی بگویند تا بتوانید یک عنوان برای آن بنویسید. از آنها بخواهید که چیزهای خوبی را که در طول روز اتفاق افتاده است، به شما بگویند تا بتوانید آن را در یک مجله شبانه وارد کنید. هنگامی که آن ها شروع به یادگیری نحوه نوشتن کلمات می کنند، آنها را برای کمک به شما در پر کردن این مجله نیز تشویق کنید. شما و فرزندانتان می توانید روز خود را در حالی بازبینی کنید که با نوشتن رویداد ها به آن ها اهمیت می دهید.به هر حال: این مجلات هنگامی که بچه ها بزرگتر می شوند، تبدیل به سوابق ارزشمند دوران کودکی آن ها می شود.
 3. علاقه مند به آنچه در مدرسه می گذرد باشید: بچه ها راهنمایی های خود را از ما می گیرند. اگر به راستی علاقه مند به آنچه آن ها در حال یادگیری آن هستند باشیم، آنها نیز به آن علاقه مند خواهند بود. هر روز بعد از ظهر یا شب در مورد آنچه کودکان در مدرسه آموخته اند صحبت کنید. علاقمند باسبد و انتقادگر نباشید. با همدیگر به کاغذهایی که به خانه آورده اند نگاه کنید. علاقه مند به چگونگی روبرو شدن آن ها با مشق شب باشید. سؤالاتی را مطرح کنید که نیاز به پاسخی بیشتر از بله و نه دارد. نه، مشق شب آن ها را انجام ندهید. اما علاقه و حمایت را نشان دهید. اکثر مدارس اکنون وب سایتی دارند که معلمان تکالیف روز یا هفته را در آن وارد می کنند و والدین می توانند با نگرانی ها و تشویق ها در این مورد ارتباط داشته باشند. از آن استفاده کنید.
 4. ایجاد فضای مشق شبانه: مهم نیست که یک بچه در آشپزخانه یا با یک میز شخصی تکالیفش را انجام دهد. مهم این است که یک زمان و مکان به طور خاص برای تکالیف خانه تنظیم شده باشد و موارد مورد نیاز لازم به راحتی در دسترس او باشد. در نظر گرفتن یک فضای فیزیکی و شناسایی زمان انجام تکلیف، پیامی را به او منتقل می کند که امور مدرسه در خانه جدی گرفته شده است. ساخت قاعده ای که گوشی ها و تلویزیون ها خاموش می شوند تا تکالیف تکمیل شوند، موجب کاهش حواس پرتی ها به حداقل میزان ممکن می شود و تعهد شما به یادگیری او را برجسته می کند.در حال حاضر کارهای آن ها را بررسی کنید و سپس ببینید که چگونه آن ها کارها را انجام می دهند، در صورت نیاز از ان ها حمایت کنید و دستاوردهای آنان را جشن بگیرید. البته مشارکت علاقه مندانه و مثبت ما ورای کلمات است.

 

منبع
مقالات کانون مشاوران
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: