آموزش به کودک

4 روش برای کشف و پرورش استعداد کودک شما

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

کودکان چه کاری را به خوبی انجام می دهند؟ تمام کودکان دارای یک یا چند نوع توانایی هستند، هرچند که همیشه این توانایی را نزد والدین خود نشان ندهند. کودک شما ممکن است اولین فرد در خانواده باشد که مهارت ژیمناستیک داشته باشد و یا ذوقی در نواختن پیانو داشته باشد، یا ممکن است یک توانایی خاص برای خنداندن مردم داشته باشد. استعداد می تواند در هر شکلی بروز کند اما ممکن است برای بروز پیدا کردن نیاز به روشن کردن و بیرون کشیدن آن باشد. در اینجا چند نکته برای بیدار کردن و پرورش استعدادهای طبیعی کودک شما، آورده شده است:

  • همیشه در حال نظارت و جستجو باشید

کودکان ممکن است معمولا استعدادهای خود را تشخیص ندهند، با این حال به صورت غریزی این استعدادها را دنبال می کنند، به عنوان مثال، چنانچه کودک شما علاقه ی خاصی به جعبه نقاشی دارد، این می تواند یک نشانه از این مطلب باشد که او یک هنرمند است- او ممکن است که هنوز کار زیادی با قلم موی خود انجام ندهد- اما صبر و شکیبایی شما با تکامل استعداد او ارزش پیدا خواهد کرد.

برای کودک خود فرصت ها را فراهم کنید

استعدادها برای تکامل نیاز به یک فتح باب دارند. اگر هیچ فرصتی برای یک توانایی برای تغذیه آن وجود نداشته باشد، ممکن است این توانایی در کل سال های شکل گیری کودک سرکوب شود، که بعد از آن ممکن است برای توسعه آن استعداد خیلی دیر شده باشد. به عنوان مثال، اگر کودک یک استعداد برای نواختن طبل و دنبک دارد، ممکن است تا زمانی که بر روی طبل ضربه نزند، این استعداد در او شکوفا نشود. مهم است که طیف وسیعی از فرصت ها را برای کودک خود فراهم کنید بطوری که هر استعداد پنهانی بتواند بروز یافته و شکوفا شود. شما می توانید این کار را با معرفی موضوعات مختلف، بازی ها، توانایی هاو مهارت های مختلف به او و کمک به او در دنبال کردن آنها انجام دهید.

  • پرورش هویت

تشویق و ستایش یک راه طولانی برای بسط و توسعه ی استعدادهای کشف شده ی فرزند شما خواهد بود. بگذارید کودک شما بداند که شما به توانایی های او افتخار می کنید و علاقه ی خود را به موضوعات مورد علاقه ی او، خواه خود شما به این موضوعات علاقه داشته باشید یا نه؛ نشان دهید. به دنبال فرصت هایی باشید تا مهارت های او را به دوستان و آشنایان خود نشان دهید؛ حمایت آنها حمایت فردی شما را تقویت خواهد کرد. معلمان مدرسه ی کودک نیز ممکن است قادر به گشودن فرصت هایی برای استعدادهای او باشند. اما برای توسعه ی جدی، شما ممکن است به سرمایه گذاری در آموزش خصوصی و حمایت های دیگر مانند دوره های آموزشی، مسابقات و تجهیزات نیاز داشته باشید.

  • پیش زمینه ی غنی فراهم کنید

زمانی که یک استعداد را در کودک خود پرورش می دهید، از هر فرصتی برای گسترش و غنی ساختن ادراک او از موضوع استفاده کنید چرا که این کار هدایت گر و الهام بخش او خواهد بود. دستاوردها و تکنیک های تخصصی را به او معرفی کنید و بگذارید آنها را در عمل مشاهده کند. اگر او یک ساکسفونیست موسیقی جاز است، به عنوان مثال، او را به برخی از کنسرت های جاز ببرید. اگر او یک بازیگر نوجوان است، یک سفر تئاتر ترتیب دهید. اگر شنا برای او یک رقابت است، او را به مسابقات محلی ببرید و مسابقات بین المللی را با همدیگر از تلویزیون دنبال کنید. این درها را به هرجای ممکن برای او باز کنید. استعداد آنها زمانی ارزش پیگیری و دنبال کردن دارد که همچنین بتوان از آن لذت برد. یک قهرمان شطرنج بودن به عنوان مثال، هیچ امتیازی در کل زندگی کودک نخواهد داشت چنانچه که او مسابقات را غیر قابل تحمل ببیند و یا رقابت ها برای او به طرز ازار دهنده ای استرس زا باشند. علاوه بر این، استعداد او نمی تواند در چنین شرایطی پرورش یابدو او ممکن است بازی را تا آخر عمر خود کنار بگذارد. چنانچه مشکلات عمده ای بروز یابد و هیچ راه حلی برای حل آنها پیدا نشود، ممکن است پیگیری جدی یک استعداد برای چند سال کنار گذاشته شود. اما اگر شادی کودک شما بر جنبه های منفی غلبه داشته باشد، امکان ادامه و پیگیری این استعداد را به او هدیه بدهید.

منبع
مشاورانه
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: