خواب

۸ عامل جلوگیری از خواب نامناسب و کابوس

خدمات تن دار نیک
 • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
 • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
 • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
 • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
 • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
 • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

آیا از خستگی زیادتر زمان بیدار شدن نسبت به خستگی زمان به تخت خواب رفتن خسته شده اید؟ آیا داشتن خواب شب خوب برای شما جذاب تر از نصف رویاهای یادآوری شده می باشد؟

در صورتی که شما در هنگام خواب رفتن لحظه های سختی داشته باشید یا دیر وقت به خواب رفته باشید، علت این کار انجام دادن یا ندادن یک سری از کارها می باشد.

در اینجا هشت دلیل اصلی برای داشتن مشکلات خواب بیان شده است.

 1. کار در طول شب

قدم زدن همراه با سگ خود قبل از خواب یک کار خوبی می باشد، ولی ضربان قلب، کارکردن قلب در انتشار خون در طول سه ساعت از زمان خواب شما پایین می آید.

دمای بدن شما و ضربان قلب شما در طول خواب به صورت نرمال پایین می آید، ولی کار کردن منجر به افزایش این دو مورد از عملکرد بدن می شود و سیستم عصبی کل شما را تحریک می کند تا برای خوابیدن مشکل داشته باشد.

در مقابل، کارهای خودتان را برای صبح برنامه ریزی کنید، یا بعد از شام به باشگاه بروید.

 • مصرف الکل قبل از زمان خواب

در حالی که یک لیوان مشروب برای شروع رابطه عاشقانه می تواند مناسب باشد – و خود روابط عاطفی یکی از بهترین مقدمات برای خواب می باشند

– ولی در صورتی که قبل از زمان خواب در مصرف الکل زیاده روی کنید، احتمالا خواب شما دچار مشکلاتی خواهد شد. 

هر چند که تاثیر اولیه الکل عبارت از ریلکس شدن می باشد – بنابراین به احتمال زیاد بعد از مصرف مشروب، به صورت سریع به خواب خواهید رفت

– ولی الکل منجر به ایجاد اختلال در چرخه خواب شما می شود، به خصوص خواب REM که شامل زمان رویا دیدن می باشد.

نتیجه این کار چند بار بیدار شدن در طول خواب و نداشتن استراحت انرژی بخش و شادی آور می باشد.

علاوه بر این، احتمالا شما در طول بیدار شدن در شب به حمام هم نیاز خواهید داشت، که این مورد هم منجر به آسیب رساندن بیشتر به کیفیت خواب شما خواهد شد. 

دمای اتاق

بیشتر کارشناسان حوزه خواب توصیه می کنند که دمای اتاق خواب را در طول شب ما بین ۶۵ تا ۷۲ درجه نگه دارید.

ولی اکثر افراد با کمتر کردن ترموستات تا سطح یخ زدن در طول تابستان، و خاموش کردن AC در طول تابستان که منجر به گرم شدن دمای اتاق می شود، سعی می کنند که هزینه های انرژی خودشان را پایین بیاورند.

هر دو این موارد حدی و افراطی برای شما مضر هستند. بدن شما برای داشتن یک خواب نیرو بخش در طول شب، نیاز دارد که یک مقداری خنک باشد که این شرایط در اتاق دارای گرمای بیش از حد غیرممکن می باشد.

از طرف دیگر، یک اتاق بیش از حد سرد منجر به بیدار شدن شما خواهد شد.

در صورتی که نخواهید ترموستات را در یک سطح مناسبی تنظیم کنید، در آن صورت در هنگام خوابیدن جوراب های ضخیمی را بپوشید و از پتوی مناسب استفاده کنید و برای تابستان یک پنکه قابل حمل را در دسترس داشته باشید.

 1. استرس و نگرانی

شاید رایج ترین دلیل غیربالینی مربوط به داشتن بیخوابی کوتاه مدت، عبارت از وجود داشتن نگرانی ها یا استرس می باشد.

در طول روز، فعالیت های مربوط به زندگی منجر به حواسپرتی شما می شوند، ولی زمانی که در تخت خواب قرار می گیرید، ذهن شما آزاد و سردگردان می شود.

برای اکثر افراد، این مورد مناسبی نمی باشد که ذهن آنها فقط بر روی موارد منفی متمرکز شود.

شما با استفاده از روشهای زیر می توانید با این شرایط مقابله کنید:

 • قبل از زمان خوابیدن نگرانی های خودتان را بنویسید، و همراه با آن مواردی را که نسبت به آن قدردان هستید را هم بنویسید و این کار را هر روز و به عنوان یک کار روتین و در زمان قبل از خواب انجام بدهید.
 • در صورتی که ذهن شما شروع به اذیت کردن شما کند، بدون اینکه لامپ ها راروشن کنید، از تخت خواب بیرون بیایید و در یک گوشه دیگری از خانه تاریک بشینید.
 • این کار منجر به از بین رفتن چرخه های نگرانی خواهد شد و احتمالا به این نتیجه خواهید رسید که ذهن شما برای برگشت به تخت خواب، به صورت سریع به آرامش مناسب دست پیدا می کند.
 • یکی از بهترین روش ها برای مقابله با نگرانی و استرس، عبارت از انجام دادن تمرین مدیتیشن روزمره می باشد.
 • شما نیازی به داشتن تخصص و مهارت در یوگا یا چند ساعت نشستن بر روی حصیر ندارید – فقط ده دقیقه در طول هر روز کافی می باشد.
 • مصرف کافئین در بعد از ظهر

شما نسبت به این موضوع مطلع هستید که خوردن قهوه در زمان خواب یک ایده نادرستی است، ولی آیا مطلع هستید که نیمه عمر قهوه ۳ تا ۵ ساعت است.

به این معنا که در طول این بازه زمانی نصف دوز آن از بین می رود، و نصف دیگر آن برای یک مدت طولانی تر در بدن شما باقی می ماند؟

به همین دلیل است که یک فنجان جو[۱] در بعد از ظهر می تواند منجر به ایجاد اختلال خواب شما در شب شود.

هرچند که تاثیر قهوه بر روی شما بستگی به تحمل شما، مقدار دوز مصرفی و سن شما دارد، ولی بهترین حالت عبارت از مصرف کمتر از ۴۰۰ میلی گرم قهوه در هر روز و عدم مصرف آن بعد از شام می باشد.


[۱] Joe

به اشتراک گذاری تخت خواب

هر چند که مزایای همراهی در تمامی حوزه های زندگی تاثیرگذار است، ولی یکی از جاهایی که تنها بودن برای شما بهتر است، عبارت از تخت خواب می باشد.

به اشتراک گذاری جای خوابتان با یک چیز دیگر، چه یک انسان یا یک حیوان چهار پا، در صورتی که شریک تخت خواب شما خروپف کند.

کنار شما قرار بگیرد، پتو یا ملافه را به سمت خودش بکشد یا یک سری کارهای دیگری انجام بدهد و شما را ناراحت کند، کیفیت خواب شما را به صورت قابل توجهی پایین خواهد آورد.

در صورتی که نخواهید همسرتان را از تخت خوابتان دور کنید – هر چند که درصد قابل توجهی از زوجین در اتاق های مجزا می خوابند – شما نیاز خواهید داشت که از چشم بند استفاده کنید.

تخت خواب های میتنز و فیدو[۱] بگیرید و همسر خروپف کننده خودتان را تشویق کنید که به سمت رو بخوابد و به سمت پشت نخوابد.

برای مسدود کردن صدای خروپف آرام از ماشین نویز سفید[۲] استفاده کنید یا در صورتی که صدای خروپف به تدریج زیاد شود، از گوش گیر استفاده کنید.

 1. روشنایی بسیار زیاد

چه در صورتی که روشنایی از سمت چراغ مطالعه همسرتان باشد، یا از طریق تلویزیون یا بیرون پنجره باشد، قرار گرفتن در معرض روشنایی در هنگام خواب منجر به پایین آمدن کیفیت خواب شما خواهد شد.

در مورد برخی از افراد، حتی انعکاس نور مربوط به ساعت زنگ کنار تخت خواب در هنگام خواب کافی است که یک سیگنالی به مغز آنها فرستاده شود که زمان بیدار شدن می باشد.

خوشبختانه، این مورد یکی از مشکلات خواب می باشد که به راحتی قابل حل است. وسایل الکترونیکی خودتان (شامل تلفن ها، تبلت ها و لپتاب ها) را حداقل یک ساعت قبل از زمان خواب خاموش کنید.

در صورتی که نور از یک منبع خارجی به سمت اتاق خواب شما منعکس شود و شما نتوانید آن را از بین ببرید، پرده ها و سایه های سیاهی را آویزان کنید

(در صورتی که شما شب ها کار کنید و نیاز داشته باشید که در طول روز بخوابید، این کار اهمیت فوق العاده ای برای شما پیدا خواهد کرد).

در اتاق خواب خودتان را ببندید تا از ورود روشنایی مربوط به سایر بخش های خانه به اتاق خوابتان جلوگیری کنید.

یا با استفاده از ساده ترین راه حل، قبل از بستن چشم های خودتان، یک ماسک خواب اطلسی را بپوشید. شما احساس فوق العاده ای خواهید داشت و کیفیت خواب شما افزایش خواهد یافت.

 • خوراک نامناسب

 آیا شما در هنگام خواب یک مقدار پیتزا یا چیپز می خورید؟ در صورتی که این کار را انجام بدهید، بیدار ماندن در اتاق تاریک و خواب نرفتن یک مورد عادی خواهد بود.

مصرف کردن چربی یا پروتئین زیاد قبل از زمان خواب باعث خواهد شد که فعالیت سیستم گوارشی شما افزایش یابد.

به همین دلیل خوابیدن برای شما سخت خواهد بود و احتمالا دچار شدن به سوزش معده هم وجود خواهد داشت.

از طرف دیگر، گرسنگی هم می تواند منجر به بیدار شدن شما شود، چرا که می تواند قند خون را به سرعت در طول خواب پایین بیاورد.

این مشکل را با استفاده از خوراکی های مختلف قبل از زمان خواب رفع کنید

– لقمه چرب و نرم شما باید سنگین تراز کربوهیدارت های پیچده و سبک تر از پروتئین باشد، و در واقع ترکیبی از پروتئین ها و کربوهیدرات ها باشد.

انتخاب های مناسب شامل یک کاسه کوچک از غلات دانه ای سالم و شیر، یک تکه گوشت بوقلمون سفید که در کرفس پیچیده شده باشد یا یک تکه از میوه همراه با کره بادام زمینی می باشند.

نویسنده: میشائل اولمن[۳]

 


[۱] Mittens and Fido beds

[۲] white-noise machine

[۳] MichelleUllman

منبع
مرکزمشاوره
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: