رفتار کودک

چرا بچه ها دروغ می گویند؟

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

دروغ گفتن در مراحل رشد یک اتفاق طبیعی در همه سنین است. با دروغ گفتن بچه ها مرز واقعیت و خیال را تست می کنند، خودشان را از عواقب کارهایشان حفظ می کنند و نحوه اندیشیدن دیگران را بهتر درک می کنند. برخی والدین نگران اند که فرزندشان دروغ گوی اجباری و یا دروغ گوی بیمار گون نباشد. در کل باید به والدین این اطمینان را داد که دروغ گفتن حتی در برخی موارد نشان میدهد فرزندشان مسیر رشد را به درستی طی می کند. اما باید توجه داشت برخی دروغ گویی ها نشان از مشکلات زیربنایی مثل مشکلات سلامت روان یا تمایل به دست انداختن دیگران دارد.

و دروغ اجباری یا دروغ پاتولوژیکال؟

در مورد این موضوع روانشناسان هنوز به اتحاد نرسیده اند. برخی میگویند دروغی با عنوان دروغ اجباری یا دروغ بیمار گون نداریم و برخی دیگر بیان می کنند این نوع دروغ گویی ها محصول یک مشکل دیگر مثل اضطراب، تروما، ترس و یا دیگر تشخیصهای روانکاوی است. افرادی که این دو موضوع را جدا از هم می دانند، وجه افتراقشان را این گونه بیان می کنند: دروغ های بیمار گون دلیل مشخصی ندارند. به نظر می رسد بدون قصد و انگیزه قبلی بیان می شوند. برای مثال کودک ادعا می کند اتفاقی افتاده در حالی که در عمل این اتفاق نیفتاده است و برای این کار دلیل مشخصی ندارد. بیشتر به نظر می رسد نوعی بیان آرزو و خواست کودک می باشد. دروغ های اجباری با دلیل گفته می شوند. کودک دروغ می گوید تا به چیزی برسد و یا از تنبیه فرار کند. این نوع دروغ ها بین بچه ها رایج تر است. برای مثال یک بچه ممکن است بگوید کیک نخورده در حالی که لک خامه دور صورتش مشخص است.

نشانه های دروغ اجباری در بچه ها

والدین باید بدانند بچه ها عموما با یک دلیل دروغ می گویند و شناسایی آن دلیل از تنبیه کودک به دلیل دروغ گویی مهم تر است. تنبیه فرد به دلیل دروغ گویی عموما او را تشویق می کند تا این کار را تکرار کند، به امید اینکه بار بعدی گیر نیفتد.

برخی نشانه هایی که باید در دروغ گویی بچه ها به آنها توجه داشت عبارت اند از:

• مشکلات روان شناختی دیگری مثل خشم ناگهانی، بی توجهی به احساسات دیگران و تغییرات خلق ناگهانی علاوه بر دروغ گویی وجود دارد. برخی از دروغ گویی های اجباری به دلیل اختلالات شخصیت به وجود می آید.

.دروغ گویی برای کنترل دیگران

.ادامه دادن به دروغ گویی در حالی که در روابطشان تداخل ایجاد می کند

. الگوی دروغ گویی که به تدریج بدتر می شود

. حتی اگر دروغ گویی با نشانه های بالا همراه باشد باز هم ممکن است موضوع با اهمیتی نباشد و بدون درمان و بعد از مدتی برطرف شود. دروغ گویی بین سنین ۳ تا ۸ سال افزایش می یابد و بعد از این سن شدت دروغ گوییها کم شده و گه گاهی برای جلوگیری از تنبیه و یا حفظ اعتماد به نفس بیان می شود.

چرا بچه ها دروغ می گویند؟

 .به وجود آمدن تئوری ذهن: تئوری ذهن یعنی فرد بتواند درک کند که یک اتفاق از دید دیگران چگونه است. این دیدگاه از سن حدود ۳ سالگی شروع به شکل گرفتن می کند و این همان سنی است که دروغ گفتن در بچه ها افزایش می یابد.

 • رشد اخلاقیات: بچه ها زمانی که در حال یادگیری و رشد دادن حس درست و غلط هستند بیشتر دروغ میگویند. در این زمان بچه ها بیشتر درک می کنند شرکت کردن در کدام اتفاقات آنها را به دردسر می اندازد.

برای فرار از تنبيه: هرچقدر تنبیه شدیدتر باشد میزان و شدت دروغ گویی بچه ها بیشتر می شود.

. افزایش اعتماد به نفس: بچه ها به همسالانشان دروغ میگویند تا احترام بیشتری کسب کنند و یا به والدینشان دروغ میگویند تا محبت و توجه آنها را دریافت کنند.

.برای اینکه نمیدانند دروغ میگویند: گاهی چیزی که والدین دروغ به حساب می آورند در واقع یادآوری نادرست اتفاق توسط بچه هاست. اما دلایل زیربنایی دیگری هم برای دروغ گفتن وجود دارد که بهتر است ندیده گرفته نشوند.

• تروما یا سوءاستفاده ها: بچه ها برای پوشاندن مورد سوءاستفاده قرار گرفتن و یا ترس از گفتن حقیقت به والدینشان دروغ میگویند.

.اضطراب: بچه هایی که اضطراب را در س طوح بالایی تجربه می کنند دروغ میگویند چرا که نگران تبعات کارشان هستند.

.اعتماد به نفس پایین: این بچه ها دروغ میگویند تا دیگران دوستشان داشته باشند.

.اختلالات شخصیت: ضداجتماعی ها و یا مرزی ها به احتمال بیشتری دروغ میگویند.

اختلالات روان شناختی دیگر: اختلالاتی مثل دوقطبی باعث میشود فرد در زمان مانیا به گونه ای رفتار کند که پشیمان شود؛ بنابراین با دروغ گفتن تمایل به پنهان کردن آن دارد.

برای درمان چه باید کرد؟

 همان طور که گفته شد لزوما دروغ گویی بچه ها نیاز به درمان ندارد هرچند که از دیدگاه والدین بسیار آزاردهنده است. قبل از هر چیزی باید به والدین توضیح داد دروغ گویی قبل از اینکه نشان دهنده یک مشکل جدی باشد، بخشی از مراحل رشد اوست. خانواده درمانی به والدین و فرزند کمک می کند تا یکدیگر را بهتر بفهمند و ارتباط مؤثرتری باهم برقرار کنند. والدین می توانند استراتژی هایی را یاد بگیرند که تمایل بچه ها به دروغ گفتن را کاهش دهد. برای مثال زمانی که بچه قانونی را نقض کرده و شواهد مشخصا نشان می دهند که این اتفاق افتاده است لازم نیست از کودک سؤال

شود آیا این کار اوست یا نه بلکه باید در مورد قوانین و لزوم رعایت آنها با او صحبت کرد. در حالتی که تشخیص داده شود که دروغ گویی کودک مشکلات زیربنایی دارد درمان فردی می تواند کمک کننده باشد

درمانگر می تواند روی اضطراب، اعتماد به نفس و یا افسردگی کودک کار کند تا میزان دروغ گویی او کاهش پیدا کند. اگر دروغ گویی به دلیل تروما باشد باید به او کمک کرد تا در مورد تروما صحبت کند و آن موضوع را حل کند. در مورد اختلالات شخصیت DBT می تواند کمک کننده باشد.

منبع:

Miller, C. (۲۰۱۸, March ۱۹). Why kids lie and what parents can do about it. Retrieved from https://childmind.org/article/why-kids-lie

منبع
ravanboneh
نمایش بیشتر

ریحانه نصر اصفهانی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: