اختلال کمبود توجه و بیش فعالی

نشانه های بیش فعالی در بزرگسالی

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

بیش فعالی در بزرگسالی امری شایع است. بیش فعالی و نقص توجه اغلب از زمان کودکی یا نوجوان شروع می شود. اگر در بزرگسالی مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه هستید یا معتقدید که ممکن است در سال های اخیر به ADHD مبتلا شده باشید،

بیش فعالی و نقص توجه در بزرگسالان چیست؟

همانطور که می دانیم، علائم بیش فعالی در بزرگسالی نسبت به دوران کودکی متفاوت است، به عنوان مثال، بیشتر علائم کودکان ADHD اغلب هنگامی مشخص می شود که کودکان خردسال حدود نه یا ده سال دارند، از همین رو آسان است که کودکانی را که علائمی مانند تکانشگری، نقص توجه و بیش فعالی دارند، شناسایی کنیم. نقص توجه در کودکان می تواند منجر به بروز مشکلاتی در مدرسه و خانه شود، مشکلاتی مانند درگیری بین کودک و والدین یا خواهر و برادرشان، شکستن اشیاء یا بی خوابی مفرط. این موضوعات می تواند منجر به ناتوانی در یادگیری، مسائل مربوط به عزت نفس و مشکلات اجتماعی شود.

هنگامی که کودکان مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه به مرحله بلوغ می رسند، با شروع بلوغ و شروع افزایش تقاضاهای اجتماعی، این علائم به صورت جدی تر نمایان می شوند. آنچه قبلا مشکلات خانوادگی و مدرسه بوده است، می تواند بسیار جدی تر شود و به طور بالقوه ممکن است در مسائلی همچون دروغ گویی، فرار یا ارتکاب جرم نمایان شود. علاوه بر این، نوجوانان مبتلا به ADHD ممکن است مشکلات روانشناختی دیگری مانند افسردگی یا اضطراب داشته باشد که با افزایش تلاش نوجوان برای مقابله همزمان با هر دو، می تواند مشکلات بیشتری را به وجود آورد. اگرچه امکان درمان ADHD در بزرگسالان نیز ممکن است و در دسترس است.

مطالعات کمتری در رابطه با بیش فعالی بزرگسالان و اثرات بعدی در بزرگسالان وجود دارد. وقتی صحبت از مبتلایان به ADHD می شود، معمولان بر خلاف سنین کودکی در بزرگسالی نشانه ها تنوع بیشتری دارد. این تنوع از طیف خیلی خفیف تا خیلی شدید خود را نشان می دهد.

مهم نیست که در کجای این طیف قرار دارید، نکته مهم برای پیشرفت و درمان ADHD، شناخت علائم و افزایش آگاهی در مورد این اختلال است. بیایید نگاهی به برخی از علائم اصلی ADHD که بزرگسالان تجربه می کنند، بیاندازیم.

علائم بیش فعالی و نقص توجه در بزرگسالی

در اینجا برخی از علائم واضح آورده شده که نشان می دهد شما با این اختلال روبرو هستید یا خیر. شایذ این نشانه کم و بیش در برخی از افراد مشاهده شود و این به معنای داشتن این اختلال نیست.

عدم توانایی در سازماندهی

کودکانی که قادر به سازماندهی نیستند، غالباً با مشکلات زیادی روبرو می شوند، اما بزرگسالان باید در همه جنبه های زندگی خود به صورت سازمان یافته عمل کنند تا شیوه زندگی خود را حفظ کنند. بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه ممکن است برای سازماندهی مواردی از قبیل امور مالی، برنامه ریزی برای خود، یا خانه خود مشکل داشته باشند و این موضوع منجر به آشفتگی آنها شود. اگر در سازماندهی اکثر بخش های زندگی خود مشکل دارید، این می تواند نشانه ای از اختلال کمبود توجه بزرگسالی باشد.

عدم توانایی تمرکز کردن و حواسپرتی آسان

در زندگی هر فرد بالغی مواقعی وجود دارد که نمی تواند متمرکز شود و تمرکز خود را حفظ کند و نمی توانید انتظار داشته باشید که همیشه در اوج تمرکز باشید. با این وجود، اگر بیشتر اوقات حواستان پرت است و تمرکز کردن برایتان دشوار است، ممکن است نشانه ای از داشتن ADHD باشد. اختلال بیش فعالی و نقص توجه غالباً از تمرکز درست افراد جلوگیری می کند.

توانایی شنوایی ضعیف

تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه مشکلاتی در رابطه عاشقانه خود دارند. چرا؟ خوب، مشخص شده است که بزرگسالان مبتلا به ADHD معمولا مهارت های گوش دادن را ندارند، به این دلیل که به راحتی حواسشان پرت می شود و نمی توانند خیلی طولانی در مکالمه تمرکز کنند. اگر در روابط خود مشکلی دارید و این به دلیل عدم توانایی شما در گوش دادن صحیح است، می تواند نشانه ای از بیش فعالی باشد.

بی قراری یا آرامش نداشتن

در کودکان، غالباً مشاهده می شود كه ADHD به عنوان انرژی شدیدی در نظر گرفته می شود كه باعث می شود كودكان از دیوار بالا بروند. خوشبختانه، این انرژی زیاد با رشد شما شروع به از بین رفتن می کند. در این وضعیت تشخیص بیش فعالی و نقص توجه سخت می شود، زیرا بزرگسالان احساس داشتن انرژی زیاد ندارند اما وقتی نوبت نشستن و آرام بودن می رسد بی قرار هستند. اگر در نشستن یا دراز کشیدن یا رفتن به خواب، مشکل دارید، این می تواند نشانه ای از بیش فعالی باشد.

عدم توانایی در اولویت بندی یا به تعویق انداختن

اگرچه این مورد با عدم سازماندهی مرتبط است، اما مسئله اساسی در اینجا اغلب بی انگیزگی و عدم توانایی افراد برای اولویت بندی صحیح کار یا کارهای روزانه است. وقتی این اتفاق بیفتد، آنها اغلب کارها را به تعویق می اندازند و کارها را دقیقه 90 انجام می دهند، که در مواقعی مانند ارسال گزارش در شغل خود یا پرداخت قبض به موقع، می توانند به یک مشکل اساسی تبدیل شوند. می توان با آموزش های مختلف بر این نقص غلبه کرد.

مسائل عاطفی

خاصیت بیش فعالی و نقص توجه در بزرگسالان این است که می تواند در هر زمینه از زندگی شما تأثیر بگذارد. این مشکل می تواند طیف گسترده ای از موضوعات عاطفی را ایجاد کند و بر عزت نفس و همچنین انگیزه شما برای ادامه کار، تأثیر بگذارد. همچنین می تواند منجر به سایر اختلالات عمده سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب شود. اگر احساس می کنید که نشانه های اضطراب یا افسردگی در شما نمایان می شود، ممکن است نشانه ADHD باشد.

خستگی و سایر موارد بهداشتی

واقعیت این است که برخی از افراد می توانند در نتیجه اختلال خود چنان تنش پیدا کنند که در تمام مدت زندگی احساس خستگی کنند. علاوه بر خستگی شدید که انجام کارهای اساسی را دشوارتر می کند، ممکن است موارد بهداشتی دیگری نیز در پی بیش فعالی و نقص توجه وجود داشته باشد.

به بیان ساده تر، علائم ADHD در بزرگسالان می تواند عواقب سنگینی به همراه داشته باشد. مسئولیت های ما همانطور که رشد می کنیم بیشتر می شود و ADHD می تواند باعث شود که مردم نتوانند از عهده این مسئولیت ها برآیند و زندگی خود را مدیریت کنند.

 

منبع
betterhelp
نمایش بیشتر

ریحانه نصر اصفهانی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: