مهارت های زندگی

مهارت حرف زدن در جمع

خدمات تن دار نیک
 • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
 • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
 • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
 • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
 • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
 • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

مهارت حرف زدن در جمع:صحبت کردن در جمع و ارتباط برقرار کردن با دیگران حتی در مهمانی های خودمانی

و دوستانه برای بعضی از اشخاص مشکل دائمی باشد. اگر توانایی صحبت کردن در جمع را در خودتان تقویت کنید

مطمئن باشید رابطه اجتماعی موفق  خواهید داشت و میان دوستان دارای محبوبیت و جذابیت خواهید شد.

شیوه های تقویت توانایی حرف زدن در جمع

 1. نگاه خود را نسبت به صحبت کردن عوض کنید

پر اهمیت ترین مسئله ای که درباره صحبت کردن در جمع باید آن را مورد توجه قرار داد این می باشد که نگاه خود را به حرف زدن عوض کنید. برخلاف آن چیزی که به ما آموزش داده شده است ،  این که شنونده بودن بهتر است گوینده بودند نیست.  برای حرف زدن ارزش قائل شوید و تلاش کنید این مهارت را در خود بیشتر کنید.

نگاه منفی به صحبت کردن موجب می‌شود تا هنگامی که اعتماد به نفس لازم برای نظر دادن نداریم یا هنگامی که حوصله نداریم در بعضی از مباحث شرکت کنیم ،  خود را اینگونه توجیه کنیم:  کم گوی و گزیده گوی چون در….!  و این روش فراری می‌باشد تا همچنان در گفت و گو کردن و نظر دادن ناتوان بمانیم.

 1. عجله نکنید.

زمان حرف زدن در جمع عجله نکنید. به خودتان اجازه دهید تا کلمات مطلوب‌تری پیدا کنید و با آرام بودن آن چیزی که در ذهن خود دارید را بازگو کنید. نگران به انتها رساندن کلمات خود نباشید. وقتی که افراد در مورد آن چه می گویند مطمئن نیستند و عصبی می باشند ،  مایل هستند به سرعت صحبت کنند.  شمرده صحبت کردند نه تنها موجب می شود که شنوندگان درک مطلوب تری از صحبت های شما داشته باشند ، بلکه نشانه اعتماد به نفس و خویشتن داری در لحن شما آشکار می شود.

۳٫صحبت کردن یک هنر و امتیاز محسوب می شود

بلند صحبت کردن و کلمه ها را صحیح و کامل از کردند نه تنها مشکلی ندارد بلکه یک عامل مهم در برقراری ارتباط می باشد. این که ما توانایی در جمع حرف زدن را داشته باشیم و دیگران را هم وادار به حرف زدن کنیم می‌تواند به روابط اجتماعی ما کمک کرده و ما را میان اطرافیانمان  محبوب تر کنند. هنگامی که وارد یک جمع می شوید وظیفه خودتان را بفهمید که با صحبت کردن در جمع و جمع را بشکنید. این موجب می شود آنها بیشتر به شما علاقه داشته باشند.

۴٫توانایی برقراری رابطه را آموزش ببینید

تلاش کنید توانایی ارتباطی را آموزش ببینید و آن را خودتان تقویت کنید از جمله این مهارت ها شامل:

1.خودتان را با آهنگ صدا و حالت بدن شخص مقابل متناسب کنید.

 1. در برابر دیگران حالت دفاعی نگیرید.
 2. خوب گوش کنید و مهارت درک منظور دیگران را در خودتان تقویت کنید.
 3. توانایی‌های لازم برای بیشتر شدن هوش هیجانی را یاد بگیرید.
 4. در موقع صحبت کردن سوال هایی به پرسید که کوتاه پاسخ نباشند و بتوان با آن به گفت و گو پرداخت.
 1. خودتان نیز به سوال ها جواب های طولانی دهید.

با تمرین و تکرار می توانید این عوامل را به عادت و روش زندگی خود تبدیل کنید.

 1. با کلمات رفیق شوید

آموزش ببینید که فکر و احساستان را به کلمه تبدیل کنید. برای کلمات اهمیت قائل شویم. اجازه ندهید کلمات در ذهن شما کمرنگ شود. از نظر علمی ثابت شده است که هرچه بیشتر گفت و گو کنید احتمال اینکه دچار الزایمر شوید کم می باشد. در مورد کلمات ،  مترادف و متضاد بیاندیشید. اگر موضوع جالبی مطالعه کرده‌اید آن را به خاطر بسپارید تا برای دیگران هم انتقال دهید. در حقیقت کوشش کنید با کلمه ها رابطه خوبی برقرار کنید.

۶٫مغرور نباشید

بعضی اوقات دلیل حرف زدن ما در جمع مغرور بودن می باشد. همیشه می خواهیم همه چیز از بهترین‌ها باشد. به همین خاطر در هنگام صحبت کردن در جمع شک می کنیم تا مبادا مورد مسخره شدن دیگران قرار بگیریم. در عوض مغرور بودن می توانید فلسفه حداقل گرایی را بررسی کنید. یعنی در عوض این که همیشه دنبال بهترین ها باشید به حداقل‌ها راضی باشید. شاید در آغاز به نظر برسد که این تصور مانع موفقیت ما می شود اما هنگامی که ما به دنبال بهترین هستیم مثلاً وقتی میخواهیم صحبتی در جمع کنیم کامل و بدون عیب باشد احتمال اینکه هیچ چیزی نگو این افزایش می‌یابد. ولی اگر به حداقل آن چیزی که امکان دارد انجام دهیم رضایت داشته باشیم جرات ما  برای اقدام کردند افزایش پیدا می‌کنند. هنگامی برای رسیدن به حداقل قدم بر می دارید به خاطر احساس راضی بودن و آرامش در شما احتمالاً خیلی بیشتر از آن هم به دست می آورید.

۷٫فی البداهه حرف زدن را تمرین کنید

موقعیت صحبت کردن در جمع درباره ی موضوعات متفاوت صحبت کنید بدون اینکه از قبل در مورد آن فکر کرده باشید. شاید در آغاز چیزی به ذهن خود نرسد ولی پس از مدتی با تمرین در این فعالیت موفق خواهید شد و میتوانید که مطالب خیلی جالب و کاملی را بازگو کنید. از دچار اشتباه شدن نهراسید و اجازه ندهید قضاوت دیگران از حرکت شما جلوگیری کنند.

 1. در تقویت اعتماد به نفس خود تلاش کنید

داشتن اعتماد به نفس واقعی به این معنی میباشد که ما اطمینان داریم در هر مواردی همه سعی خود را می کنیم نه اینکه اطمینان داشته باشیم در فلان کار توانایی کامل را داریم. اعتماد به نفس در قدم برداشتن. اگر قرار می‌باشد که صبوری کنیم تا اعتماد به نفس کافی برای مواجه شدن با نیاز های مان را به دست بیاوریم بعد قدم برداریم احتمالاً باید تا همیشه صبر کنیم.

اعتماد به نفس کم مانند خیلی دیگر از عادت های بد ترک آن دشوار می باشد. ولی همیشه می‌توان عوض شد. با برداشتن اولین گام ها حرکت را شروع کنید. گام‌های کوچک شما را به هدفهای بزرگ نزدیکتر می کنند. در لحظه زندگی کنید و به خداوند توکل کنید تا اعتماد به نفس معنوی شما افزایش یابد. اعتماد به نفس معنوی به این معنی میباشد که  اعتقاد به هر جایی که هستید همان جایی می باشد که باید باشید و همان جایی است که احتیاج دارید که باشید.

 نکات مهم درباره صحبت کردن در جمع

۱٫سرعت حرف زدن خود را با خواندن رشته طولانی از اعداد و نوشتن آنها در هوا آزمایش  کنید. هر وقت توانستید همه اعدادی که می خوانید را بنویسید ،  سرعت شما در حد مناسبی قرار دارد.

 1. در موقع حرف زدن نفس عمیقی از ناحیه شکم به کشید. نفس عمیق آرامش بخش می توانند عمق صدا شما را بهتر کنند و کمک کنند که اعتماد به نفس شما در ذهنتان افزایش یابد.
 1. نشستن به صورت صاف نه تنها به شما اجازه می دهد که تنفس بهتری داشته باشید، بلکه در این حالت ها صدای شما دارای قدرت و وضوح بهتری خواهد شد. اگر به اصطلاح قوز کنید ،  مقدار زیادی از قدرت صدا شما بریده می‌شود.
 1. داد زدن زیاد مانند در هنگام تحسین تیم مورد علاقه تان فشار زیادی به تارهای صوتی شما وارد می‌کنند و گفت و گو کردن را برای شما دشوار می کنند.
 1. آب بنوشید. سلول های بدن اگر پر آب باشند می توانند به کیفیت صدای شما کمک کنند.
منبع
مرکزمشاوره
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: