خودشناسی

عادات مخربی که باید ترک کرد!

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

زندگی همه‌ی ما را عادت‌هایمان می‌سازند. این عادت‌ها روال زندگی‌ را تعیین می‌کنند و شخصیت‌ ما را شکل می‌دهند. اگر زندگی‌ را بر اساس عادت‌های خوب بسازیم، می‌توانیم پیشرفت کنیم و به اهداف‌مان برسیم. اما عادت‌های بد استعدادها را تلف می‌کنند. در واقع عادت‌های بد راه رسیدن به هدف را منحرف و سرعت‌ پیشرفت را کُند می‌کنند. در ادامه‌ی این مطلب با ۱۸ عادت بدی آشنا می‌شویم که برای دست‌یابی به موفقیت باید آنها را ترک کنید.

۱. برای دیگران زندگی نکنید

همه‌ی ما شخصیت منحصربه‌فرد و طرز تفکر خاص خود را داریم و باید بپذیریم که در مسیر زندگی ممکن است‌ پیروز شویم یا شکست بخوریم. پس باید تمرین کنیم که روی پای خود بایستیم و راه خودمان را برویم. البته خیلی وقت‌ها به مشورت و تجربه‌ی دیگران نیاز داریم تا تصمیم درست‌تری بگیریم؛ اما نباید تمام فکر و ذکرمان جلب تأیید دیگران باشد، چون این کار ما را از اهداف‌مان دور می‌کند. اگر فقط به فکر جلب نظر و تأیید دیگران باشیم استقلال‌مان را گم می‌کنیم و از شخصیت اصلی خود دور می‌شویم.

۲. دیگران را مقصر ندانید

شاید خیلی وقت‌ها آدم دلش بخواهد از زیر بار مسئولیت کاری که انجام داده شانه خالی کند و تقصیر را به گردن دیگران یا شرایط بیندازد. اما درست این است که به جای بهانه آوردن به فکر چاره باشیم. به جای اینکه به دنبال پیدا کردن دلیل و مدرک برای تبرئه‌ی خودمان باشیم، باید راه حل مشکل‌ را پیدا کنیم. مقصر دانستن دیگران جزو عادت‌های بد و مانع پیشرفت است. فرقی ندارد که جامعه چطور با ما رفتار می‌کند. ما می‌توانیم اعمال و رفتار خود را کنترل کنیم و از دل منفی‌ترین مسائل نکات مثبت را بیرون بکشیم.

۳. اهداف مبهم نداشته باشید

بسیاری از ما ایده،‌ فکر یا رؤیا‌هایی داریم که دل‌مان می‌خواهد به واقعیت تبدیل شوند، اما اگر برنامه‌ی منظم، اراده‌ی قوی و نگاه واقع‌بینانه نداشته باشیم هیچ شانسی برای موفقیت پیش روی ما نخواهد بود. تعریفِ هدف اولین قدم برای رسیدن به آن است. باید نقشه‌ی راه را داشته باشیم تا مسیر رسیدن به خواسته‌هایمان را بدانیم. بدون نقشه‌ای که ما را به سمت آینده راهنمایی کند، سرگردان و گیج می‌شویم و راه‌ را گم می‌کنیم.

۴. به سلامتی‌تان توجه کنید

اگر به رفتارهای بدی که سلامت‌مان را به خطر می‌اندازند مثل تغذیه‌ی ناسالم، ورزش نکردن و کم‌خوابی عادت کنیم، از نظر جسمی و روحی خسته و مضطرب می‌شویم. مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها کم می‌شود و این عادت‌های بد به مرور زمان ما را از پا درمی‌آورند. مشکلات جسمی بازدهی را کاهش می‌دهند، زیرا وقتی حال‌مان خوب نباشد قدرت تمرکز را از دست می‌دهیم و خلاقیت‌مان هم کم می‌شود. علاوه بر این، حتما باید زمانی را به تفریح و استراحت اختصاص بدهیم. اگر سرمان خیلی شلوغ باشد، خیلی درگیر کار باشیم و زندگی را زیادی جدی بگیریم احتمالا چیزهای زیاد و مهمی را از دست خواهیم داد.

۵. خودتان را دست کم نگیرید

اگر به توانایی‌هایمان شک کنیم، رؤیاهایمان را دستی دستی کُشته‌ایم. تفکر منفی و ترس از شکست جزو عادت‌های بد هستند و فقط حس دودلی را تقویت می‌کنند. اگر دائما به توانایی‌ها و اهداف خود شک کنیم، احساسات منفی و بدبینانه‌ تمام وجودمان را پر می‌کند. نباید اجازه بدهیم که در چرخه‌ی افکار منفی قرار بگیریم و عادت‌های بد مانع دست‌یابی ما به اهداف‌مان شوند.

یادتان باشد اگر عقب بکشید نمی‌توانید موفق شوید. پس به خودتان ایمان داشته باشید، موفقیت را تجسم کنید و مطمئن باشید که در نهایت پیروز می‌شوید.

۶. تنبلی را کنار بگذارید

وقت تلف کردن ما را از اهداف‌مان دور می‌کند. چیزهای سرگرم کننده‌ی زیادی در دنیای بیرون وجود دارند که وقت ما را می‌گیرند و باعث بی‌خیالی و تنبلی‌ می‌شوند. اگر متوقف ‌شوید و به سمت جلو حرکت نکنید، پیشرفت نمی‌کنید. برنده کسی است که می‌داند از هر فرصتی چطور باید استفاده کرد. اگر از برداشتن قدم بعدی بترسید، بی‌تفاوت و ساکن می‌شوید. از یک جایی به بعد دیگر نباید نقشه بکشید، فقط باید عمل کنید.

۷. از این شاخه به آن شاخه نپرید

اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی جزو عادت‌های بدی است که باید هرچه سریع‌تر ترک کنید. اگر به استفاده از شبکه‌های اجتماعی معتاد باشید، هیچ‌وقت از شر حواس‌پرتی نجات پیدا نمی‌کنید. وقتی حواس‌تان درگیر میلیون‌ها آدم و اتفاقات مختلف باشد، نمی‌توانید درست و حسابی تمرکز کنید.‌ اگر سردرگم باشید، اهداف اصلی زندگی‌ اولویت‌شان را از دست می‌دهند. پس سردرگمی را کنار بگذارید تا بتوانید به هدف‌هایتان دست بیابید. هر وقت متوجه شدید که از این شاخه به آن شاخه می‌پرید یک نفس عمیق بکشید، آرامش خود را حفظ و ذهن‌تان را پاک کنید تا متمرکزتر و خلاق‌تر ‌شوید.

۸. خودتان یا دیگران را تخریب نکنید

اگر همیشه با خودتان در مورد جنبه‌های منفی مسائل صحبت کنید یا دیگران را تخریب کنید، در واقع امواج منفی زیادی را به زندگی‌تان راه داده‌اید. وقتی به خودتان می‌گویید: «وای تو چقدر خنگی» یا «هیچ کاری رو نمی‌تونی درست انجام بدی» به خودتان صدمه می‌زنید و در نتیجه نمی‌توانید پیشرفت کنید.‌ به همین صورت وقتی دیگران را تخریب می‌کنید، پیشرفت‌ آنها را کُند می‌کنید.

۹. گاهی قلمرو آرامش خود را ترک کنید

خطر کردن برای خیلی‌ها ترسناک است. به علاوه وقتی از ناحیه‌ی آسایش‌تان بیرون می‌روید، یعنی احتمال شکست هم وجود دارد. اما تا زمانی که امتحان نکنید متوجه نمی‌شوید که چه قابلیت‌هایی دارید. آدم‌های موفقی را به یاد بیاورید که قدم‌های بزرگ و فراتر از ناحیه‌ی امنیت‌شان برداشتند مثل بیل گِیتس، لاری الیسون، وارن بافِت و ریچارد برانسون. همه‌ی آنها شکست را تجربه کردند، اما خودشان را جلو کشیدند و موفق شدند. یادتان باشد خطرهای بزرگ احتمالا موفقیت‌های بزرگ را نیز به دنبال دارند.

۱۰. لازم نیست همیشه کامل باشید

هیچ‌کدام از ما بی‌نقص نیستیم. اگر همیشه برای کمال محض تلاش کنید، برای خود یک هدف غیرقابل دسترسی گذاشته‌اید. ممکن است در انجام خیلی کارها عالی باشید، اما خب کارهای زیاد دیگری وجود دارند که با آنها مشکل دارید. گاهی اوقات شکست می‌خورید و گاهی پیروز می‌شوید. به جای اینکه از خودتان انتظارهای عجیب و غریبی داشته باشید که هیچ‌وقت به آنها نمی‌رسید، قبول کنید که شما هم می‌توانید اشتباه کنید. سعی کنید از اشتباهات خود درس بگیرید. این تجربه‌ها به شما کمک می‌کنند رشد کنید و قوی‌تر ‌شوید.

۱۱. منتظر وقت مناسب نمانید

اگر برای انجام کارهایتان منتظر رسیدن وقت مناسب باشید، همیشه باید مثل یک ناظر به زندگی‌تان نگاه کنید. البته ریسک‌های حساب‌شده با در نظر گرفتن اقتصاد و وقت گذاشتن برای تقویت مهارت‌هایتان بحث‌ دیگری است؛ اما اجازه ندهید که ترس حرکت شما را به سمت جلو متوقف کند. اگر هیچ‌وقت شروع نکنید، هیچ‌وقت پیروز نمی‌شوید.

۱۲. ولخرجی نکنید

ول‌خرجی جزو عادت‌های بدِ خانمان‌برانداز است که می‌تواند خیلی راحت مشکلات اقتصادی زیادی برای‌تان به‌وجود بیاورد و باعث شود که فرصت‌های موفقیت را از دست بدهید. بسیاری از ما نسبت به خرج‌های کوچک بی‌توجه هستیم اما به قول معروف «اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود». ناگهان می‌بینیم هرچه داشتیم را خرج کرده‌ایم و چیزی ته حساب‌مان باقی نمانده است! اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که برای فراموش کردن مشکلات و بدون برنامه‌ریزی خرید می‌کنید، منظورم را کاملا درک کرده‌اید. هنگامی که برنامه‌ریزی مالی داشته باشیم، کمتر به مشکل برمی‌خوریم. اگر عادت کنیم درست و منطقی پول خرج کنیم، دغدغه‌ی اقتصادی کمتری خواهیم داشت، بهتر می‌توانیم روی کارها تمرکز کنیم و وقت و انرژی بیشتری برای دست‌یابی به هدف خواهیم داشت.

۱۳. اهمیت پشتکار را فراموش نکنید

در راه رسیدن به موفقیت استعداد هرگز نمی‌تواند جایگزین تلاش باشد. قطعا استعداد خیلی کمک می‌کند اما خب می‌توانید توانایی‌ها و استعدادهایتان را تقویت کنید. تلاش و پشتکار موتورهایی هستند که به شما کمک می‌کنند به هدف‌تان برسید. اگر بتوانید روی هدف‌تان متمرکز بمانید و بدون خستگی برایش تلاش کنید، یک برگ برنده خواهید داشت.

۱۴. بدانید چه وقت باید رها کنید

وقت‌هایی هست که خیلی برای هدف‌تان زحمت کشیده‌اید، هزار نقشه‌ی مختلف را امتحان کرده‌اید، روش‌های مختلف را به‌کار گرفته‌اید و خلاصه از دل و جان مایه گذاشته‌اید، اما با این همه تلاش و زحمت باز هم نتیجه نگرفته‌اید. معمولا در این مواقع دل‌تان می‌خواهد همه چیز را رها کنید. بعضی وقت‌ها دل کندن از چیزهایی که به آنها وابستگی عاطفی یا اقتصادی دارید خیلی سخت است، اما اگر بدانید که چه موقع باید همه چیز را رها کنید، می‌توانید از فرصت‌های جدید پیش رویتان استفاده کنید. ادامه دادن کاری که به نتیجه نمی‌رسد جزو عادت‌های بدی است که انرژی‌تان را هدر می‌دهد.

۱۵. استعدادهایتان را پرورش دهید

افراد موفق هیچ‌وقت از یادگرفتن سیر نمی‌شوند. مطالعه بهترین راه یادگیری و به‌دست آوردن اطلاعات است. مطالعه دیدتان را باز می‌کند و باعث می‌شود از اتفاق‌هایی که در دنیای بیرون در جریان است باخبر و از روش‌های جدید آگاه شوید. مهم نیست که چقدر در کارتان موفق هستید، همیشه باید به پیشرفت بیشتر فکر کنید. دانش به شما قدرت می‌دهد رؤیاهای بزرگ‌تری داشته باشید.

۱۶. پرسیدن عیب نیست

افرادی که سؤال می‌پرسند و شنونده‌های خوبی هستند دید بهتری نسبت به اتفاقات اطراف‌شان دارند. سؤال پرسیدن به شما کمک می‌کند که اطلاعات کافی به‌دست بیاورید و درست تصمیم بگیرید. آدم‌هایی که زیادی خود را باور دارند و فکر می‌کنند همه چیز را می‌دانند قطعا در اشتباه هستند. یک ذهن کنجکاو و باز به شما کمک می‌کند که حرف‌های دیگران را خوب بشنوید. اگر شنونده‌ی خوبی باشید می‌توانید از تجربه‌ها و نصیحت‌های دیگران استفاده کنید.

۱۷. معذرت‌خواهی را فراموش نکنید

همه‌ی ما اشتباه می‌کنیم اما گاهی قبول مسئولیت‌ سخت است. قبول دارم اینکه با نفس‌مان بجنگیم و بپذیریم که اشتباه کرده‌ایم کار راحتی نیست؛ اما وقتی قبول کنیم که اشتباه کرده‌ایم مردم به‌سادگی ما را می‌پذیرند. معذرت‌خواهی احترام اطرافیان را برای‌تان به ارمغان می‌آورد. وقتی بپذیرید که یک جای کارتان می‌لنگد، حس صداقت در شما تقویت می‌شود و می‌توانید پیشرفت کنید.

۱۸. نگذارید شکست‌ها شما را از پا در بیاورند

نگذارید شکست‌ها مانع پیشرفت‌تان شوند، در عوض از آنها درس بگیرید. شما در این مورد شجاع‌تر از بقیه بوده‌اید، ریسکی کرده‌اید که نتیجه نداده است. آسمان که به زمین نرسیده. حس خیلی بدی است اما باید بدانید که تنه‍ا نیستید. همه‌ی آدم‌های موفق بارها شکست خورده‌اند. بررسی کنید ببینید کجای کارتان اشتباه بوده است. درس‌های لازم را یاد بگیرید تا بتوانید به جلو حرکت کنید و در آینده بهتر تصمیم بگیرید.

منبع
مقالات کانون مشاوران
نمایش بیشتر

ریحانه نصر اصفهانی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: