خواب

خطر ناشی از کم خوابی در نوجوانان

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

نوجوانانی که در میانه روز دچار خواب آلودگی می شوند بیشتر احتمال درگیری در رفتارهای ضداجتماعی مانند دروغگویی، فریب دادن، دزدی و دعواکردن دارند. امروزه، مطالعه ای جدید نشان می دهد که این نوجوانان 5/4 بار بیشتر احتمال ارتکاب جرم هایی جدی نسبت به بزرگسالان دارند. آدرین راین، پری ریچارد استاد دانشگاه جرم شناسی، روانپزشکی و روانشناسی دردانشگاه پنیسیلوانیا گفت” این اولین مطالعه در شناخت ما است تا نشان دهد که خواب آلودگی هنگام روز در طی سال های نوجوانی با ارتکاب به خلاف در پس از چهارده سالگی مرتبط است. پری و پیتر ونیبل استاد بازنشسته در دانشگاه یورکِ انگلیس یافته های خود را در ژورنال روانشناسی و روانپزشکی منتشر کرد. راین داده های این مطالعه را در 39سالگی ابتدای بخش تز دکتری  جمع آوری کرده است اما هرگز آن را مورد تحلیل قرار نداد. اخیراً، او شروع به انجام مطالعات مقطعی کرده است  که در آن چند رفتار در یک دوره زمانی مشخص در ارتباط با خواب و مشکلات رفتاری ارزیابی می شوند.او داده های قبلی را با درک وجود ارتباط بین خواب و رفتارهای جنایی در بزرگسالی استخراج کرد. راین بیان کرد شمار زیادی از تحقیقات قبلی بر مشکلات خواب تمرکز کرده اند اما در این مطالعه، ما خیلی ساده نحوه خواب آلودگی کودک در طی روز سنجیدیم.

راین 101 نوجوان را از سه مدرسه متوسطه در انگلستان شمالی ارزیابی کرد. در ابتدا و پایان هر دو عصر در نشست آزمایشگاهی او از شرکت کنندگان خواست تا میزان خواب آلودگی آنها را در مقیاس هفت نقطه ای با آژیر غیرمعمول و خواب آلوده بودن هفتم درجه بندی کنند. او همچنین امواج مغزی و واکنشهای سرعت تعریق به تحریک را که بیانگر سطح توجه کردن شخص به صدای نواخته شده در هدفون ها بود را  اندازه گیری کردند. راین گفت این کارکرد توجهی مغز را نشان می دهد. سپس، او داده هایی درمورد رفتار ضداجتماعی نوجوانان در هر دو خودگزارش دهی ار شرکت کنندگان مطالعه و نیز از دو یا سه معلم که با هر نوجوان به مدت حداقل چهار سال کارکرده بودند را جمع آوری کرد. راین بیان کرد هر دوروش مفید هستند. کودکانی وجود دارد که واقعاً مایلند در مورد رفتار ضداجتماعی خود صحبت کنند و آن جایی است که گزارش های معلمان واقعاًدر دستو مؤثر است. واقعاً گزارش های معلم  وکودک رابطه بسیار خوبی با این مطالعه داشت که آن طبیعی است. اغلب آنچه معلمان می گویند و آنچه کودک می گوید، معمولاً خود حاوی سه داستان مختلف است. در نهایت، راین نتیجه گرفت که جستجوی اینترنتی در انجمن مرکزی ثبت جرایم لندن  را انجام دهد برای تعیین آن که آیا هر یک از 101شرکت کننده در سن 29سالگی ثبت جنایی داشته اند یا خیر. راین خطاهای جزیی را درنظر نگرفت و تنها تمرکزش بر جرم های خشن و جرایم خاص و جرایمی که شرکت کنندگان به خاطر آنها بازداشت شده اند، بود.

یافته های او نشان داد که 17درصد از شرکت کنندگان اصلی در سن 29سالگی مرتکب جرم شده اند. راین همچنین با این داده های در دست وضع اجتماعی اقتصادی شرکت کنندگان را استخراج کرد و رابطه ای یافت.او بیان کرد “آیا آن موردی است که طبقات اجتماعی پایین و فلاکت اجتماعی اولیه منجر به خواب آلودگی هنگام روز و بی توجهی یا بدکارکردی و نیز جرم در 14سال بعدی زندگی می شود؟ پاسخ مثبت است”. یک دیاگرام چرخشی از الف، ب، پ و ت و یک روند سلسله مراتبی در نظر بگیرید. رابطه معناداری وجود دارد. خواب آلودگی هنگام روز با توجه ضعیف مرتبط است. توجه ضعیف حمل بر نماینده ی بدکارکردی مغز به شمار مفی رود. اگر شما به بدکارکردی مغز دچار هستید، احتمال بیشتری برای مرتکب شدن جرم وجود دارد.

محققان اظهار کردند البته خواب آلودگی خودش همواره زمینه ای برای پسران نوجوان فراهم نمی کند که ضداجتماعی شوند. بعلاوه، بسیاری از کودکان دارای مشکلات خواب، افراد قانون شکنی نمی باشند.اما آنها مشاهده کردند که نوجوانان دارای خواب آلودگی و فراوانی بیشتر در ارتکاب رفتارهای ضداجتماعی به احتمال بیشتری نسبت به بزرگسالان دست به جنایت بزنند. این یافته ها باید به طور بالقوه ای برای طرح یک درمان ساده برای کودکان دارای موضوعات رفتاری مفید باشد: شب بیشتر بخوابند. راین گفت”  تنظیم الگوی خواب باید موجب تفاوت در نه تنها رفتار ضداجتماعی در این کودکان بالغ  بلکه از آن مهم تر در کاهش رفتارهای بزهکارانه جدی بعدی شود. خواب بیشتر جرم یا بزهکاری را حل نمی کند بلکه این مسئله می تواند بر وقوع جرم تاثیر گذار باشد.”

 

منبع
مقالات کانون مشاوران
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: