خوشبختی

توصیه هایی برای خوشبختی

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

در طول ۲۴ ساعت، کارهای زیادی انجام می‌دهید و اتفاقات خسته‌کننده‌ای را پشت سر می‌گذارید ولی دقت کرده‌اید در دل هر ساعت از روز، چقدر از پندهای زندگی نهفته است؟ مسلما اتفاقات زیادی می‌توانند باعث شکست ما شوند. نمی‌توان این شکست‌ها را نادیده گرفت، اما اگر توجه کنید مسائل ساده‌ی روزمره نیز حرف‌های زیادی برای آموختن به شما دارند. کارهای پیش‌پاافتاده‌ای که اغلب از کنار آنها به سادگی می‌گذرید و اهمیتی به آنها نمی‌دهید هرکدام پیام مهمی درباره‌ی شخصیت فرد و نگرش جامعه به او دارند. کافی است با دقت به آنها گوش دهیم.

۱. زندگی هر روز شانس دوباره‌ای به شما می‌دهد از آن بهره ببرید

بیدار شدن شانس دوباره‌ای است برای تفکر درباره‌ی هدف ما از زندگی. پیش از آنکه روز خود را آغاز کنید، لحظه‌ای به این فکر کنید که هر روز یک هدیه تازه است. می‌خواهید با آن چه کار کنید؟

۲. با تنفس صحیح؛ زندگی آرام‌تر، شادتر و سالم‌تری داشته باشید

ما هرروز نفس می‌کشیم بی‌آنکه به آن توجهی داشته باشیم. تنها کسانی که مدیتیشن، یوگا و ورزش‌های سه‌گانه انجام می‌دهند به تنفس خود آگاه هستند. با تمرکز بر روی تنفس و شیوه‌ی صحیح دم و بازدم می‌توانیم از مزایای بی‌شماری بهره‌مند شویم که از جمله‌ی آنها می‌توان: کاهش اضطراب و دلهره، پیشگیری از بیماری‌ها، بهبود خواب، بالا بردن تحمل درد، فشار خون پایین‌تر و کمک به کاهش وزن را نام برد.

۳. زنجیره‌ای از کارهای مثبت انجام دهید

اگر فرد منظمی هستید، مرتب کردن تخت برای‌تان کار دشواری نیست. اما اگر جزو آن دسته از افراد دقیقه نود هستید که با عجله از در خارج می‌شوند، قطعا مرتب کردن تختخواب آخرین چیزی است که درباره‌ی آن فکر می‌کنید. بهتر است در این باره تجدیدنظر کنید. زیرا درس‌های زیادی در این کار به ظاهر پیش‌پاافتاده نهفته است. برای مرتب کردن زندگی خود، از اینجا شروع کنید: هر روز تخت خود را مرتب کنید!

۴.اغلب مسائل آن‌قدرها هم که به نظر می‌آیند، بد نیستند

آیا تابه‌حال دقت کرده‌اید شستن یک ماهیتابه، دو چاقو، یک چنگال، تخته‌ی برش و یک کاسه، تنها یک دقیقه زمان می‌برد؟ این بار زمان بگیرید. به‌جای نادیده گرفتن ظرف‌های کثیف، یک دقیقه زمان بگذارید و آنها را بشویید. مطمئن باشید با دیدن ظرف‌های شسته و تمیز، احساس بهتری خواهید داشت. در زندگی هم همین‌طور است و برای اینکه احساس بهتری داشته باشید نباید مسائل را از آنچه هستند بغرنج‌تر جلوه بدهید.

۵. مشکلات کوچک‌تر، راحت‌تر حل می‌شوند

وسایل خود را پراکنده نکنید. شما می‌توانید کوهی از لباس‌ها، حوله‌ی حمام، کاغذ و اشیای دیگر را در خانه‌ی خود روی هم انباشته کنید. کسی این آشفتگی‌ها را نخواهد دید اما شما باید آنها را ببینید. آیا این واقعا زندگی‌ای است که شما می‌خواهید؟ اگر هر وسیله را بعد از استفاده، سر جای خود قرار دهید خیلی آسان‌تر از این است که بخواهید انبوهی از وسایل درهم ریخته را مرتب کنید. مشکلات نیز مانند وسایل درهم ریخته هستند، اگر به آنها، زمانی که کوچک‌تر هستند اهمیت بدهید و برای رفع آنها راه حلی بیابید، بسیار آسان‌تر بر آنها غلبه می‌کنید.

۶. به دیگران اهمیت بدهید

به موقع سر قرارهای خود حاضر باشید. ممکن است با زمان‌بندی پیش بروید اما ناگهان همه‌چیز از روال خارج شود؛ مثلا تلفن همراه خود را گم کنید و مجبور شوید مدتی دنبالش بگردید، چایی روی لباس‌تان بریزد یا وسیله‌ی نقلیه‌تان در راه خراب شود و ناگهان متوجه شوید که بیست دقیقه تأخیر خواهید داشت. دیگران در محل قرار، در فرودگاه یا رستوران منتظر شما هستند و کم‌کم عصبی می‌شوند و نظرات منفی‌ای درباره‌ی بدقولی شما ابراز می‌کنند. آیا می‌خواهید اینگونه شما را بشناسند؟ همیشه زمانی اضافی در برنامه‌ی روزانه‌ی خود برای اتفاقات پیش‌بینی نشده در نظر بگیرید.

۷. خوب لباس بپوشید

هر روز زمان اندکی برای لباس پوشیدن داریم. اگرچه باورش دشوار است، این عمل به ظاهر ساده (و گاهی نه چندان ساده) نکات بسیاری دارد. مردم با ظاهرشان قضاوت می‌شوند. زیرا اولین چیزی که در برخورد اول به چشم می‌آید؛ ظاهر است. لباس‌هایتان طرز فکرتان را نشان می‌دهد. وقتی وارد مکانی تازه می‌شوید، چگونه می‌خواهید خودتان را معرفی کنید؟

۸. مراقب سلامتی خود باشید

صبحانه‌ی سالم میل کنید. تمامی مطالعات نشان می‌دهد صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی ماست. ممکن است صبح یک لیوان قهوه‌ی فوری درست کنید و در حالی که با عجله از در خارج می‌شوید آن‌ را بنوشید. یک صبحانه‌ی کامل و سالم در موقعی از روز که وقت کمتری دارید، کار زمانبری است اما نباید آن‌را نادیده گرفت. اهمیتی که برای این وعده‌ی غذایی و در نتیجه سلامت خود قائل هستید، در واقع همان نگرش شما به زندگی است.

۹. عادات شما می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد

مسواک بزنید. در کنار حس تازگی و بوی خوش دهان، شما در واقع عادات خود را تقویت می‌کنید. الگویی که جنبه‌های مختلفی از زندگی شما را شکل می‌دهد. اگر بتوانید هر روز سر یک ساعت مسواک بزنید، عادتی را در زندگی‌تان پایه‌گذاری کرده‌اید و با این الگوی منظم در زندگی به هر جایی که بخواهید می‌توانید دست پیدا کنید.

۱۰. زود قضاوت نکنید، شما نمی‌دانید هرکس در زندگی چه مشکلاتی دارد

در هنگام رانندگی یا سوار شدن به وسایل نقلیه‌ی عمومی افراد زیادی ممکن است با یک رفتار نابه‌جا باعث آزار شما شوند. در مترو یا اتوبوس ممکن است دیگران شما را هل بدهند، راه‌تان را بگیرند، روی صندلی شما بنشینند یا در هنگام رانندگی جلوی شما بپیچند. در این موارد معمولا بدترین چهره‌ی افراد را خواهیم دید. نباید از رفتار بد دیگران به‌خصوص در وسایل نقلیه ناراحت شوید. شما کسی خواهید بود که ناراحت می‌شود نه شخص خاطی. ممکن است فرد خاطی حتی متوجه رفتار اشتباه خود نشده باشد. بدین ترتیب، تمام روز شما ممکن است به خاطر رفتاری که شاید غیرعمد بوده، خراب شود.

۱۱. خلق و خوی شما روی دیگران تأثیرگذار است، انرژی مثبت داشته باشید

هر کجا که می‌روید، انرژی‌ای را که می‌دهید، دریافت خواهید کرد. خلق و خوی افراد مسری است. در محل کار، منزل و هرجای دیگر، هرطور با افراد برخورد کنید به شما پاسخ خواهند داد. پس هر کجا که می‌روید، انرژی مثبت بدهید تا انرژی مثبت بگیرید.

۱۲. نظم در زندگی، آرامش می‌آورد

سعی کنید همیشه برنامه‌ریزی داشته باشید. در بیشتر مواقع با هر پیام شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام یا توئیتر تمرکزتان برهم می‌خورد. بهتر است در هنگام کار، دستگاه‌های هوشمند را کنار بگذارید و فقط در مواقع ضروری نگاهی به آن بیندازید و بعد به کار خود بازگردید. تمام وقت خود را به آنها اختصاص ندهید، مدیریت زمان داشته باشید تا با آرامش وظایف خود را انجام دهید.

۱۳. به نظرات دیگران احترام بگذارید

اختلاف نظر همیشه وجود دارد. خیلی بعید است که دو نفر در بیشتر موارد هم‌عقیده باشند زیرا تضاد همه‌جا هست؛ در منزل، محیط کار، با خانواده و با دوستان. مخالفت مشکل نیست، بلکه احترام نگذاشتن به نظر یکدیگر مشکل اصلی است. لزوما همه‌ی افراد نباید با ما هم‌عقیده باشند، درست یا غلط؛ به نظرات یکدیگر احترام بگذارید.

۱۴. وقتی بتوانید احساسات خود را کنترل کنید، در واقع کنترل زندگی‌تان را به دست گرفته‌اید

عصبانیت یکی از شایع‌ترین احساساتی است که هرروز ممکن است تجربه کنید. چگونگی رفتار شما در هنگام خشم، نشان می‌دهد شما چطور انسانی هستید. آیا با پیشخدمتی که غذای شما را اشتباه آورده، تند برخورد می‌کنید؟ آیا با کسی که به شما بی‌احترامی کند، برخورد خشنی خواهید داشت؟ اگر خشم خود را کنترل نکنید، می‌تواند اثرات مخربی برجا بگذارد.

۱۵. بدن خود را دوست داشته باشید و از آن مراقبت کنید

ورزش کنید. انجام فعالیت‌های بدنسازی، یوگا و دیگر ورزش‌ها نشان می‌دهد شما خودتان را دوست دارید. تا آنجا که ممکن است از خودتان مراقبت می‌کنید و به سلامت‌تان اهمیت می‌دهید.

۱۶.شادی کلید یک زندگی اجتماعی سالم است

فعالیت‌های اجتماعی‌ از قبیل غذا خوردن با دوستان یا خانواده، صمیمیت شما را بیشتر می‌کند به شما دلگرمی می‌دهد. زمانی را به خانواده و دوستان خود اختصاص دهید. آنها از شما حمایت می‌کنند، تشویق‌تان می‌کنند و هر اتفاقی که بیفتد بازهم شما را دوست خواهند داشت.

۱۷. کلمات، ابزار قدرتمندی هستند

کلمات افکاری هستند که به زبان می‌آیند. مراقب کلمات خود باشید. شما می‌توانید با کلمات خود به دیگران شادی ببخشید یا به آنها خنجر بزنید. می‌توانید روح‌شان را آزرده کنید یا به آنها شوق کشف دنیا را بدهید. پیش از بیان کلمات خوب فکر کنید. انتخاب با شماست؛ می‌خواهید خود را مهربان نشان بدهید یا خشن؟

۱۸. افکارتان شخصیت شما را شکل می‌دهند

تمام روز را با افکارتان می‌گذرانید. آیا شبیه بهترین دوست‌تان هستید یا یک انسان شرور؟ افکار منفی و مخرب به راحتی می‌توانند وارد زندگی‌تان شوند و بر آن اثر مخربی بگذارند. افکار شما ، واکنش‌تان به اتفاقات پیرامون شماست. با دقت رفتار کنید. نگرش منفی به شادی شما لطمه می‌زند.

۱۹. با محبت خود به دیگران شادی ببخشید

هر شخصی در زندگی با مشکلاتی مواجه است که شاید دیگران از آنها بی‌خبر باشند. کارهای کوچکی که از سر مهربانی انجام می‌دهید، مانند نگه داشتن یک در، لبخند زدن به دیگران، خریدن هدیه برای افراد و توجه کردن به والدین؛ در زندگی اهمیت بیش‌تری دارند. زیرا مهربانی کردن بر روح افراد اثر می‌گذارد. یک عمل مهربانانه‌ی شما می‌تواند مرهمی بر درد فرد دیگری باشد. در این صورت، شما به بالاترین درجه‌ی معنوی خود رسیده‌اید و به زندگی‌تان معنا بخشیدید.

۲۰. هر روز فرصت‌های بی‌شماری دارید تا به دیگران نشان بدهید چقدر ارزش و اهمیت برای‌شان قائل هستید

به دیگران نشان دهید دوست‌شان دارید. گفتن تنها کافی نیست، دوست داشتن را با عمل نشان دهید. با پختن غذای مورد علاقه‌شان ، کمک کردن به یک نفر، یا به سادگیِ ماندن در کنار کسی که غمگین و گریان است.

زندگی هر روز چیزهای زیادی برای گفتن به شما دارد برای درس گرفتن از آنها آگاه و هشیار باشید.

 

منبع
مقالات کانون مشاوران
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: