آزمون ها

تست هوش تصویری IQ (ریون) چیست؟

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

IQ مخفف کلمه “Intelligence Quotient” بوده و بهره هوشی نامیده می شود. آی کیو معیاری برای ارزیابی قابلیت ذهنی افراد است. در واقع می توان گفت هوش یک مفهوم انتزاعی است و آثار آن مطالعه می شود. در نظریه های جدید، هوش را یک توانایی کلی واحد در نظر گرفته و ابعاد مختلف آن را بررسی می کنند. اما آدم ها با هر هوشی که دارند، ممکن است دچار افسردگی، اضطراب و وسواس شوند.

به عنوان نمونه گاردنر تئوری هوش چند گانه را ارائه کرد که در آن 8 بعد مختلف از هوش را بیان کرد. وی معتقد بود که تنها یک عدد برای بهره هوشی نمی تواند ابزار مناسبی برای توصیف هوش انسان، استعدادها و توانایی های او باشد. گاردنر بر این نظر است که هر انسان ممکن است در یک یا چند بعد از هوش برتر و در سایر بعدها ضعیف تر باشد. این هشت نوع هوش عبارتند از:

1. بصری- مکانی
2. کلامی- زبانی
3. ریاضی منطقی
4. بدنی- جنبشی
5. موسیقی- ریتمیک
6. طبیعت گرایانه
7. درون فردی
8. فرافردی

گاردنر معتقد است که تئوری او باید دانش آموزان را توانمند سازد نه اینکه به یک روش خاص محدود کند. هوش یک پتانسیل بیوسایکولوژی است که با پردازش اطلاعات می تواند در یک محیط فرهنگی مشکلات را حل کرده یا محصولاتی با ارزش ایجاد کند.

آزمون هوش ریون 2 بعد هوش تصویری و هوش ریاضی منطقی را نشان می دهد.

آزمون هوش ریون

آزمون هوش ریون یک تست 60 سوالی و غیر کلامی است. این آزمایش برای سنجش استدلال انتزاعی استفاده شده و یک تخمین از هوش سیال به حساب می آید. این تست برای افراد 9 تا 65 ساله مناسب است.

iq

آزمون هوش ریون 60 سوال چند گزینه ای دارد که در سال 1936 توسط جان سی ریون ابداع شد. زمان این تست 45 دقیقه است و حتماً باید به تمام سوالات پاسخ دهید. این آزمون سطح پیشرفت فکری و تفکر منطقی شما را می سنجد.
در هریک از سوال ها الگویی به شکل یک ماتریس 2*2، 3*3، 4*4 و 6*6 به شما داده می شود که بیانگر نام آزمون یعنی “آزمون ماتریس های پیش رونده ریون” است. ماتریس ها از آسان به سخت طراجس شده اند. همچنین این ماتریس ها در 3 شکل مختلف برای افراد با توانایی های متفاوت وجود دارد:

ماتریس های پیشرفته استاندارد

این ها ماتریس های اصلی هستند که در سال 1938 طراحی شدند. این آزمون 5 مجموعه (A تا E) دارد و در هر مجموعه 12 سوال موجود است. سوال های هر مجموعه به تدریج بسیار دشوار می شوند. تمام سوال ها با رنگ سیاه و سفید و زمینه سفید ارائه می شود.

ماتریس رنگی پیشرو

این ماتریس مناسب کودکان 5 تا 11 سال، سالمندان، افراد دارای اختلال جسمی و ذهنی ساخته شده است. این آزمون مجموعه های A و B ماتریس استاندارد را شامل می شود که اغلب آن ها روی یک پس زمینه رنگی چاپ شده اند.

ماتریس های پیشرفته

این ماتریس ها 48 سوال دارند که به صورت دو مجموعه، یکی 12 سوالی و دیگری 36 سوالی ارائه می شود. این سوال ها هم سیاه و سفید بوده و به تدریج بسیار سخت می شوند. این مجموعه برای بزرگسالان و نوجوانانی که هوش متوسط به بالا دارند، طراحی شده است.

آزمون هوش تصویری ریون

در این آزمایش در صورت سوال یک تصویر به شما نشان داده می شود که بخشی از آن خالی گذاشته شده است. در گزینه ها هم بین 6 تا 10 تصویر به عنوان پاسخ به شما نشان داده می شود. شما باید الگویی که به شما کمک می کند تا جای خالی را پر کنید، حدس بزنید.

نتیجه آزمون هوش ریون

نتیجه این آزمایش به صورت یک عدد بین 0 تا 60 به شما داده می شود. در پایان تست یک فرم وجود دارد که شما در آن نمره به دست آمده و سن خود را وارد می کنید؛ بهره هوشی شما (IQ) در بین هم سن و سالان خود در داخل کشور محاسبه می شود.

منبع
VeryWell
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: