حافظه

به خاطرسپاری سریع تر از دیگران

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

حافظه، عبارت است از «حفظ و نگه‌داری و ضبط اطلاعات مختلف در ذهن». با وجود تصور‌های موجود، هوش و حافظه با هم متفاوت هستند؛ هوش و قدرت آن یک امر ذاتی است در حالی‌که حافظه و افزایش قدرت آن فقط به استفاده درست از روش‌ها بستگی دارد و فقط افرادی که به‌درستی از حافظه خود استفاده می‌کنند، دارای حافظه‌ای قوی هستند. شما به هر میزان اطلاعات که بخواهید، می توانید به حافظه تان بسپارید، اما نحوه سپردن اطلاعات به حافظه اهمیت فراوانی دارد که باید شیوه اصولی آن را بدانید. در این مقاله، شما یاد خواهید گرفت که چگونه هنر به خاطر سپردن را به کار گیرید تا بتوانید اطلاعات را در مدت کوتاهی در ذهن بسپارید.

قبل از شروع، سبک یادگیری خود را بشناسید

قبل از شروع، باید به این سوال پاسخ دهید: آیا شما یک یاد گیرنده شنوایی، بصری یا تجربی هستید؟ اگر شما یاد گیرنده شنوایی هستید، موثرترین راه برای درک اطلاعات از طریق شنیدن آن است. همانطور که می توانید تصور کنید، یاد گیرندگان بصری، ترجیح به دیدن چیزها برای یادگیری دارند. انواع یادگیری تجربی بیشتر شبیه به یادگیری از وقایع و تجارب (یا انجام کاری با مواد) می باشد. اکثر ما ترکیبی از دو دسته از این موارد هستیم.

گام اول: آماده سازی

برای بهینه سازی جلسه به خاطر سپاری خود، توجه دقیقی به محیطی که انتخاب می کنید، داشته باشید. برای اکثر مردم، این به معنی انتخاب فضایی که کمتر باعث حواس پرتی بشود، هرچند برخی از مردم در جاهای عمومی پیشرف بیشتری در یادگیری دارند. کشف کنید آنچه را که برای یادگیری شما مفید است، بنابراین شما می توانید شروع کنید.

ابتدا یک چای بنوشید. مطالعات علمی چای سبز را به عنوان یک کاتالیزور طبیعی برای بهبود حافظه تایید می کند. توانایی ما برای فراخوانی اطلاعات به قدرت بین نورون ها در ذهن ما بستگی دارد که توسط سیناپس ها با هم در ارتباط هستند. بنابراین هر چه بیشتر آن را تکرار کنید، قوی تر شده و توانایی حافظه را بهبود می بخشد. همان طور که ما بزرگ تر می شویم، مواد شیمیایی سمی به نورون ها و سیناپس ها آسیب می رسانند، منجر به از دست دادن حافظه و حتی آلزایمر می شود. با این وجود چای سبز حاوی ترکیبات است که این سمیت را مسدود می کند و سلول های مغز به مدت طولانی تری کار خواهند کرد.

گام دوم: ضبط آنچه که حفظ می کنید

این روش بسیار مفید است، اگر شما در حال آماده شدن برای یک سخنرانی هستید. اگر می خواهید متن یک سخنرانی را به خاطر بسپارید، صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش فرا دهید. بدیهی است، این روش بیشتر برای یاد گیرندگان شنوایی مفید است، ولی این روش به شما کمک می کند که سریع تر مطالب را بتوانید حفظ کنید.

گام سوم: همه چیز را بنویسید

قبل از تلاش برای فراخوانی همه چیز از حافظه، نوشتن و دوباره نوشتن اطلاعات می تواند به شما کمک کند. این روش به شما کمک می کند تا بیشتر با آنچه که در حال تلاش برای حفظ کردن آن هستید، آشنا شوید. انجام این کار در حال گوش دادن به ضبط صوت خود نیز می تواند به شما کمک کند بسیاری از داده ها را حفظ کنید. این برای یاد گیرندگان تجربی مفید است.

گام چهارم: بخش بندی یادداشت ها

حالا که همه چیز را در یک مجموعه از یادداشت ها نوشته اید، آنها را به بخش های جداگانه تقسیم کنید. این برای یاد گیرندگان بصری ایده آل است، به ویژه اگر از رنگ ها برای تمایز بین موضوعات استفاده کنید. این کار به شما به تفکیک همه چیز کمک می کند، و اطلاعاتی که در مغزتان ثبت شده است را جدا کند.

گام پنجم: تکرار کردن

برای هر خط متن، آن را چند بار تکرار کنید و سعی کنید آن را بدون نگاه کردن به یاد بیاورید. همانطور که هر مجموعه ای از متن را حفظ می کنید، با اضافه کردن اطلاعات جدید به آنچه که تازه یاد گرفته اید، کلیتی از آن ایجاد کنید. این روش همه چیز را در حافظه کوتاه مدت شما از محو شدن حفظ خواهد کرد. این کار را ادامه دهید تا این بخش را حفظ کنید و بتوانید همه چیز را به خاطر بسپارید. به بخش دیگر نروید تا این که آن را به طور کامل حفظ کنید. این روش بیشتر یادگیری بصری است، اما اگر شما با صدای بلند بخوانید، پس شما یادگیری شنوایی را نیز اعمال می کنید.

گام ششم: همه چیز را از حافظه بنویسید

حالا که می توانید کل بخش ها را فراخوانی کنید، همه چیز را از حافظه بنویسید. این روش باعث تقویت مواردی می شود که از طریق تجربی آموخته اید.

گام هفتم:  آن را به کسی (یا خودتان) آموزش دهید

یک موثرترین روش ها این است که اطلاعات را به شخص دیگری آموزش دهید. شما می توانید این کار را به روش های مختلف انجام دهید. شما می توانید اطلاعات را به کسی که در جلوی شما نشسته است (یا آینه، اگر شما کسی را برای این کار پیدا نکردید) ارائه دهید و همه چیز را به طور همزمان توضیح دهید. و همه چیز را به طور همزمان توضیح دهید. یکی از روش هایی که می توانید انجام دهید این است که آزمونی را برای دیگران طراحی کنید. اطلاعات را بیابید و پیش بینی کنید چه سوالی از آنها بیرون می آید. همه این روش ها یادگیری تجربی هستند، زیرا شما در حال تمرین و دستکاری در مفاهیمی هستید که آنها را یاد گرفته اید.

گام هشتم: به طور مداوم به صدای ضبط شده تان گوش دهید

در حین انجام وظایف دیگر مانند رانندگی یا آشپزی، با گوش دادن به صدای ضبط شده تان، اطلاعات را دوباره مرور کنید. این قطعاً یادگیری شنوایی است، اما کامل کننده همه چیزهایی را که در حافظه کوتاه مدت خود قرار داده اید.

گام نهم: استراحت

در نهایت، اجازه دهید ذهن شما نفس بکشد. برای مدت کوتاهی بدون فکر کردن درباره آنچه که آموخته اید وقت بگذرانید و بعدا به آن برگردید. شما می توانید متوجه شوید که در کدام قسمت قوی و در کدام بخش ضعیف هستید.

 

منبع
مقالات کانون مشاوران
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: