موفقیت

افزایش انگیزه برای موفقیت و زندگی شادتر

خدمات تن دار نیک
 • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
 • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
 • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
 • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
 • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
 • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

انگیزه مجموعه ای از خیلی چیزهاست. شاید نوعی ترس، شاید هم نوعی میل شدید باشد. هر چیزی که یک موجود زنده را وادار به حرکت کند، نامش را می‌توانید انگیزه بگذارید. اما انگیزه اولین عنصر تشکیل‌دهنده‌ رفتار در ما آدم هاست، وقتی می پرسیم فلان شخص چرا فلان کار را انجام داد؟ دنبال انگیزه‌ او از رفتارش هستیم. انگیزه وادارمان می‌کند کاری را که واقعا دوست داریم انجام دهیم یا به هدفی که واقعا داریم برسیم، انگار کسی توی سرمان روی یک صندلی ننویی شیک نشسته است پایش را روی پایش انداخته، مقتدرانه تاب می‌خورد و هی می‌گوید: «فکر می کنم می تونی..»، « حتما هنوز می تونی…»، « مطمئنم انجامش می دهی…» اما این مهم است که بفهمیم چگونه در خود انگیزه ایجاد کنیم و به هدف برسیم. در ادامه نکاتی برای افزایش انگیزه برای موفقیت و زندگی شادتر آّورده شده است.

نیمه‌ پر لیوان را ببینید

مهم ترین چیزی که باید در این بخش به آن توجه کنید این است: بدانید چه چیزی ندارید و می‌خواهید به‌دستش بیاورید. واقع بین باشد و نواقص یا نداشته های تان را بپذیرید. آن وقت است که می دانید چه می خواهید و می توانید به‌ آنها فکر کنید. قبول دارم که این می تواند آغاز یک موج منفی باشد، خب بالاخره یاد نداشته های تان می افتید! منم همین طور هستم! ممکن است شروع کنید به دلسوزی کردن برای خودتان، بی علاقه شوید، انگیزه تان را از دست بدهید و دیگر سمت چیزی نروید. اما چاره ای نیست البته راه حلی دارد که الان می گویم؛ درباره‌ چیزی که می خواهید فکر کنید، و فکر کنید برای چه چیزی واقعا از خدا ممنون هستید؟ اگر این‌طوری به همه‌چیز نگاه کنید دلسرد نمی‌شوید و بهتر دست‌گیرتان می‌شود چه چیزی برای‌تان مناسب‌تر است یا باید داشته باشیدش.

یاد بگیرید چگونه رهبری بهتر شوید

با تشویق دیگران به تبدیل شدن به رهبران بهتر، یاد بگیرید چگونه رهبری بهتر شوید.

پذیرفتن بازخورد منفی و انتقاد

زمانی که دیگران با ما موافق هستند و ما را تحسین می کنند چیزی یاد نمی گیریم. بهترین یادگیری ما زمانی است که ما اشتباه می کنیم و احساسات شدید در ارتباط با شکست و یا طرد شدن را تجربه می کنیم. از خود بخواهید که از هر بدشانسی درس بگیرید. همیشه یک قطعه طلایی برای رشد وجود دارد. ما فقط باید تلاش خود را برای جستجوی آن افزایش دهیم. هنگامی که شما بتوانید این کار را انجام دهید، می توانید انگیزه داخلی خود را از درون شارژ کرده و حتی در تاریک ترین زمان شادی را تجربه خواهید کرد.

پاک کردن روابط، کار و مسائل شخصی

آیا تا به حال از خودتان پرسیدید که چه جنبه هایی از روابط تان برای شما سالم است و خوشحالی را برای تان به ارمغان می آورد؟ آیا این را هم در نظر گرفته این چه کاری انجام دهید آنها خوشحال تر می شوند؟ وقت آن است به جای فکر به منافع خود در روابط به این فکر کنید چگونه می توانید کمک کنید تا همه چیز بهتر شود. احتیاط کنید! کمک کردن بیش حد همیشه جوابگو نیست.

هر روز از یک ماجراجویی لذت ببرید

هنگامی که اهداف کوچک برای تغییر روزانه کارهایی که انجام می دهید در نظر می گیرید، می توانید سطح شادی که تجربه می کنید را به طور کامل تغییر دهید. در ادامه لیستی آورده ایم که می تواند به شما ایده دهد.

 • نوشیدنی متفاوتی برای شروع روز خود انتخاب کنید.
 • لباس کار بپوشید حتی اگر در خانه کار می کنید.
 • راه متفاوتی را برای رفتن به سر کار انتخاب کنید.
 • به یک رهگذر که با او تماس چشمی برقرار کرده اید لبخند بزنید.
 • هنگامی که احساس کردید همکارتان پریشان و مضطرب است از او ی تعریف بکنید.
 • اگر تعطیلات در خانه غذا می خورید به بیرون بروید.
هدف گذاری برای تبدیل شدن به یک دوست، شریک و یا همکار بهتر

روابط خود را بررسی کنید و از خودتان سوال کنید که چه جنبه هایی از آنها برای شما سالم هستند و خوشبختی را برای تان به ارمغان می آورند. همچنین، در نظر بگیرید که چه چیزی برای آن رابطه مفید است و آیا این کار باعث خوشحالی شما می شود. تنها به منافع خود فکر نکنید و ببینید که چه چیزی باعث شکوفایی بیشتر آن رابطه خواهد شد. اهداف شخصی خود را تنظیم کنید و به کارتان برسید. تقویت و پیوستن به روابط سالم تر و شادتر، ارتعاشات مثبت را در زندگی روزمره تان را افزایش خواهد داد.

در مورد کاری که می‌خواهید انجام دهید، مطالعه کنید

هنگامی که کاری را آغاز می کنید، درباره فرایند کار پژوهشی به‌عمل بیاورید. با این کار شما از میزان کاری که در پیش رو دارید و مشکلاتی که ممکن است با آن برخورد کنید، آگاه می شوید. گاهی اوقات توقع یا انتظار بی جا سبب کاهش انگیزه و هدر رفتن اشتیاق و جدیت اولیه فرد می شود. با مدیریت خواسته های تان می توانید از هدر رفتن نیروی حاصله از اشتیاق جلوگیری کنید و انگیزه و توانایی های تان را تا پایان کار حفظ کنید. دانستن این موضوع که بر سر کسانی که در موقعیت مشابه شما قرار داشته اند، چه آمده، چه مسیری را طی کرده و چه گام هایی برداشته اند، بسیار مفید و آموزنده است. می توانید با تلفیق روش انتخابی آنها و آنچه خود در ذهن دارید، روش کاری مناسبی را انتخاب و فعالیت خود را شروع کنید. این وضعیت میزان نگرانی های شما را کاهش می دهد و بهتر می توانید اوضاع کاری را تحت کنترل خود داشته باشید؛ چه از بعد احساسی و چه از بعد عملی، چون حداقل تا حدودی می‌دانید که دیگرانی که چنین راهی را رفته‌اند با چه وقایعی مواجه شده‌اند و این آگاهی از بعد احساسی و عملی سبب تشویق و دلگرمی شما می شود.

برای مثبت اندیشی تلاش کنید

بیاموزید که بیشتر اوقات مثبت اندیش باشید و یاد بگیرید که افکار منفی را قبل از آنکه سد راه شما باشند، از سر بیرون کنید. ممکن است که همه نتوانیم همیشه مثبت‌اندیش باشیم، اما باور کنید که بیشتر ما می توانیم این حس را در خود تقویت کنیم و نتیجه حاصل نیز می تواند به تلاش بیشتر ما کمک کند.

دور و برتان را از چیز و افراد مثبت پر کنید

جهان پر از چیزهایی است که ساز مخالف می زنند. ممکن است بلافاصله بعد از اینکه از ذهن تان بگذرد: «فردا یه نفس راحت میکشم»، یک نفر پیدا شود و سر ۵۰ هزار تومان شرط ببندد که نمی توانید! پس بهتر است از چنین افرادی فاصله بگیرید. این افراد عموما اشخاص بیچاره‌ و درمانده ای هستند که سزاوار توجه نیستند. قبول دارم که این افراد ممکن است گاهی البته خیلی، خیلی، خیلی کم بتوانند مفید باشند. حالا به شما می گویم چطور؟! اگر فرضاً آن‌قدر تنها باشید که اجازه بدهید چنین فردی کنارتان بماند او سعی می کند شما را هم در آتش یأس یا حسادت خودش بسوزاند و چون فکر می کند شما نمی توانید او را رها کنید، به کارش ادامه می دهد. مقاومت او باعث می‌شود شما بخواهید توانایی تان را به طرف ثابت کنید. این میزان آدرنالین شما را بالا می‌برد و عزم و اراده ای که شما لازم دارید را به شما می دهد. و در هر صورت، خودتان را به خودتان و او ثابت می‌کنید. حالا می توانید حتی از او متشکر هم باشید. او سبب خیر شده است و ناخواسته به شما انگیزه داد و کمک تان کرد! دوستش داشته باشید!

تفریح را فراموش نکنید

بله لذت ببرید. این راه را آغاز کرده اید، شما می خواستید چیزی متفاوت از آنچه که انجام می دادید انجام دهید و کاری را انجام می دادید که دیدگاه شما بود و نه کسی دیگر. به یاد داشته باشید که چرا شما این سفر را شروع کرده اید و نگران نباشید در صورت لزوم به موقع مسیر را تغییر دهید. پس از این سفر لذت ببرید.

 

منبع
مقالات کانون مشاوران
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: