اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس و نفوذ کلام

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

شاید گاهی احساس کنیدکه دیگران به آنچه می گویید گوش نمی دهند .چه درمکالمه ای در محیط کار و چه  در گفتگویی با دوستان و خانواده، اگر حس کنید که نادیده انگاشته می شوید، ممکن است احساس نا امیدی کنید. سعی کنید به شکل مستقیم تری صحبت کنید و کوتاه و  مختصر حرف خود را بزنید تا بیشترین تاثیر را داشته باش . به کسی که با وی درحال صحبت هستید فکر کنید و در کنار صحبت کردن گوش کنید. در ادامه سه روش مختلف با جزئیات معرفی می شود که می توانید با کمک آنها نفوذ کلام خود را بالا ببرید.

۱- صریح و واضح صحبت کنید

صحبت کردن جسورانه یعنی مطلبی به شکل معلوم و مستقیم این کار نسبت به صحبت کردن مجهول ، شیوه ی موثرتری است ، چون در صحبت مجهولانه احتمال کمتری وجوددارد که فرد به شما گوش دهد ، یک درخواست واضح و قاطعانه احتمالا نتیجه بهتری نسبت به یک درخواست مبهم و مجهول خواهدداشت.

یک درخواست قاطعانه می تواند به سادگی چنین باشد: (( می تونی امروز بری دنبال بچه ها؟))

درخواست کمی مجهول تر اینگونه خواهد بود : ((بعد اینکه کارت تمام شد ، می تونی بری دنبال بچه ها؟ البته اگه خیلی سرت شلوغ نیست.))

از اضافه کردن پرسشهای ضمیمه مثل ((ایرادی نداره؟))یا ((آیا منطقی به نظر می رسه ؟)) به پایان جملات خودتان خودداری کنید.

ارتباط واضح و مستقیم می تواند به شما کمک کند تا در هرنوع رابطه ای ، ارتباط موثری برقرار کنید.

۲- از عبارات اول شخص استفاده کنید

یک روش مفید برای ارتباط موثر و افزایش نقوذ کلام، استفاده ی زیاد از عبارات اول شخص است .عبارات اول شخص کمک می کنند تا به شما به دیگران ابراز کنید که چه احساسی دارید، بدون اینکه صریحا طرف مقابل را برای کاری متهم کنید. این کار براحساسات و تجربه ی شما و نه فرد مقابل، تمرکز می کند . برای مثال اگر همیشه شما شیر می خرید، نظر خود درمورد این کار را با استفاده از عبارت اول شخص بیان کنید.

بگویید: « وقتی شیرمون تموم میشه احساس درماندگی می کنم ، چون هر روز من شیر می خرم».

از به کاربردن عبارات متهم کننده مثل «توهیچ وقت شیر نمی خری!» خود داری کنید

۳-حرف خود را مستقیم و مختصر بیان کنید

وقتی می خواهید چیز مهم و جالبی بگویید ، اغلب توضیح کمتر در مورد می تواند موثرترین راه برای بیانش باشد.اگر سعی کنیدحجم بالایی از جزئیات را بگویید یا برای مدتی طولانی صحبت کنید ، احتمال دارد که علاقه فرد یا توجه اش را از دست بدهید .قبل از شروع به صحبت فکر کنید از چه راه هایی می توانید حرفتان را مختصرتر بیان کنید .برای این کار باید در مورد انچه می خواهید بگویید ، مقداری اعتماد به نفس  داشته باشید . وقتی فهم خوبی از مطلبی داشته باشید می توانید آن را مختصر و کوتاه بیان کنید .اگر سوالی می پرسیدمودبانه اما خلاصه آن را مطرح کنید. برای مثال گفتن:«اون پوشه رو به من میدین؟» مستقیم تر از «ببخشید ، اگه خیلی سرتون شلوغ نیست میشه اون پوشه رو به من بدین؟»است . درخواست مستقیم تر، نفوذ کلام بیشتری را منتقل می کند، امااگر بیادبانه یا بیش از حد رک باشید ، ممکن است درخواست تان با مقاومت مواجه شود

۴- اغراق نکنید.

اگر همیشه درحال اغراق هستید، تعجبی ندارد که افراد کمتر مارا جدی بگیرند و به آنچه می گویید گوش ندهند.معمولا استفاده ی مکرر و بیجا از کلماتی مثل «هرگز »یا «همیشه»، نشان می دهد شما تمایل به اغراق دارید .اگر دوستتان گاهی دیر بر سر ملاقات می رسد نگویید «تو همیشه دیر می رسی . این خیلی اعصاب خردکنه»سعی کنید فقط واقعیت را بیان کنید .اگر دوست تان دوبار پشت سر هم دیر رسید، بگویید : «مثه دفعه قبل ، دوباره دیررسیدی».

۵-مصر باشید.

گاهی مجبورید «اصرار کنید»تاطرف مقابل را وارد به گوش دادن بکنید و بتوانید حرفتان را بزنید! اگر با کسی صحبت می کنید که به سادگی حواسش پرت می شود یا شنونده خوبی نیست ، اصرار می تواند واقعا مفید باشد ، اما وقتی تنها راهی باشدکه طرف مقابل حرف تان را بشنود ، ارزش دارد، اگر درحال تنظیم قرار ملاقات با کسی هستید، زمان و مکان ملاقات را تاجایی تکرار کنید که مطمین شوید فرد دقیقاً متوجه شده است . مثلا «قرارمون امشب ساعت ۸ تو کافه ، قبوله؟»

۶-فقط بر نکته ای که می خواهید بگویید ، تمرکز کنید

صحبت های طولانی در مورد مسایل مختلف ، می تواندباعث شود علاقه ی افراد به انچه می گویید کمتر شود و مخاطبتان از بحث منحرف شود . بهترین کار حفظ تمرکز مکالمه بر روی یک مساله است ، مخصوصا اگر دریک مکالمه کاری هستید یا در مورد موضوعی بایک دوست ، همسریا عضوی از خانواده تان بحث می کنید.

اگر موضوع را عوض کنید وتمرکزتان را ازدست بدهید ، طرف مقابل شاید این کار را نشانه عدم علاقه شما به موضع مورد بحث تلقی کند

۷-حفظ تمرکز بر روی موضوع ، نشان دهنده احترام برای افرادی است که درحال صحبت با ایشان هستید.

برای مثال اکر در مورد مساله ای درکار صحبت می کنید. ناگها موضوع را به چیری غیر مرتبط تغییر ندهید . مثلا اگر همکارتان می گوید:«مااین مشکل را با عرضه کننده مون داریم و باید یه جوری این مساله رو حل کنیم»مستقیما جواب دهید و از گفتن مثل «بله ، درسته .راستی من می خواهم برای تعطیلات سال نو برنامه ریزی کنم »خودداری کنید.

۸- لحن و بلندی صدایتان را تنظیم کنید.

فقط آنچه می گویید مهم نیست، بلکه چگونگی بیانش نیز اهمیت دارد . لحن و بلندی صدا می تواند اثربسیاری برچگونگی واکنش افراد به شما داشته باشد یا حتی باعث شود که آنها به شما گوش ندهند. سعی کنید با لحنی ملایم یعنی نه خیلی بلند نه خیلی آرام صحبت کنید از لحنی حکم و نه پرخاشگرانه استفاده کنید . این کار شما را با اعتماد به نقس و مطمئن نشان می دهد.

کلمات را زیرلب بیان نکنید و به عکس العمل های طرف مقابل توجه کنید تا بتوانید در مورد واکنشش قضاوت کنید.

اگر آنها به سمت جلو خم شده اند ، شاید به این دلیل باشد که شما بسیار آرام صحبت می کنید و آنها در شنیدن صدایتان مشکل دارند.

۹- ارتباط چشمی را حفظ کنید

ارتباط چشمی بخش مهمی از مکالمات غیرشفاهی است . فقط با نگاه کردن به یک فرد تا حدی نشان دهید که به شنیدن حرفهایش علاقه دارید. تحقیقات نشان می دهدکه وقتی کسی به ارتباط چشمی پاسخ می دهد  و متقابلا به طرف مقابل نگاه می کند ، معمولا نشان دهنده پذیرش یک دعوت است و قطع ارتباط چشمی اصولا به معنای رد کردن آن دعوت است . افرادی که با طرف مقابل خود ارتباط چشمی برقرار می کنند ، معمولا باور پذیرترو جدی تر تلقی می شوند.

سعی کنید ارتباط چشمی تان را با فردی که صحبت می کنید، حفظ کنید اما مراقب باشید به طرف زل نزنید.

سعی کنید ارتباط چشمی را برای ۵۰ درصد از زمانی که صحبت می کنید و ۷۰ درصد اززمانی که به طرف مقابل گوش می دهید  حفظ کنید.

وقتی ارتباط چشمی برقرار می کنید آن را برای حدود ۵ ثانیه حفظ کنید.

اگر می خواهید به سمت دیگری نگاه کنید به آرامی این کار را انجام دهید نه ناگهانی!

سعی کنید پیش از شروع صحبت با فرد ، ارتباط چشمی برقرار کنید تا برخورد اولیه قوی به وجود آید.

۱۰- به زبان بدن توجه کنید.

زبان بدن صحیح می تواند واقعا به شماکمک کند تا درحین صحبت ، اثرقوی ایجاد کنید . مهم است که به زبان بدنتان توجه کنید و به خوبی آن را با آنچه می گویید ، هماهنگ کنید . برای مثال وقتی با جدیت صحبت می کنید امانگاهتان به زمین است ، پیامهای درهم و گیج کننده به مخاطب منتقل می کنید اما سعی کنید ارتباط چشمی ومناسب را حفظ کنید، استوار وصاف بایستید و درزمان صحبت، عضلات صورت تان را شل کنید، زبان بدن معمولا بیان صادقانه ای از احساس واقعی شما را به طرف مقابل منتقل می کند. سعی کنید در هر موقعیت به شکل مناسب آرام و راحت به نظر برسید، امابیش از حد راحت نباشید این کار می تواند به عنوان عدم علاقه ی شما به موضوع تلقی شود.

۱۱- مخاطبتان را ارزیابی کنید

اگر می خواهید فردی خوش بیان وبا نفوذ کلام باشید مطمین باشید که افراد به آنچه می گویید گوش می دهند مهم است که بفهمید با چه کسانی صحبت می کنید . اگر می خواهید افراد را به موضوعی تشویق کنید که کاملا با آن بیگانه هستید ، کار دشواری در پیش خواهید داشت . از خودتان سوالات زیر را در موردمخاطبتان بپرسید:

آنها چه کسانی هستند و چه کار می کنند؟

مخاطب چه سودی  از گوش دادن به من به دست می آورد؟

آنها چه دانشی در مورد موضوع دارند؟

چه رابطه ای بین من ومخاطب وجوددارد؟

مخاطبان به چه چیزی علاقه مند هستند؟

آنچه می گویم چه اثری بر مخاطب خواهدداشت؟

پرسش های ساده از مخاطبان به شما کمک می کند تا به این سوالات پاسخ دهید . برای مثال اگر در مورد یک گزارش جدیدصحبت می کنید ، می توانید بپرسید :«کدوم یک از شما گزارش رو خوندین ؟»

۱۲- گوش بدهید

شنونده خوب بودن، بخش مهمی از خوش بیان بودن است . چه در یک مکالمه ی جدی بایک فرد و چه در حال بحث کاری با همکاران تان ، تلاش برای گوش دادن و درک دغدغه های افراد ، بسیار مفیداست . اگر احساس می کنید فردی که با وی صحبت می کنید به درستی به شماپاسخ نمی دهد برای یک لحظه توقف کنید و فقط گوش دهید .وقتی طرف مقابل صحبت می کند ارتباط چشمی را حفظ کنید و سعی کنید متمرکز باقی بمانید. بارعایت قوانین زیر شنونده ی فعال بودن را تمرین کنید:

قبل از اینکه سعی کنید خودرا به طرف مقابل بفهمانید ، سعی کنید وی را بفهمید.

قضاوت نکنید

توجه کامل خود را به طرف مقابل بدهید از سکوت به شکل موثر استفاده کنید وبه جز موارد ضروری  صحبت وی را قطع نکنید.

۱۳- با مخاطب تان وجه اشتراک پیداکنید

اگر می خواهید افراد به شما گوش بدهندو ایده هایتان را جدی بگیرند، بسیار مفید است که تلاش کنید وجه اشتراکی با مخاطبان تان پیدا کنید . اگر بتوانید صحبت خود رافراگیر تر کنید  مستقیم تر با دغدغه های مخاطبتان ارتباط برقرار کنید آنها احتمالا نسبت به آنچه می گویید پذیرا تر خواهند بود. برای مثال اگر مشکلی را که قبلاً داشته اید ، توضیح می دهید ، می توانید آن را به اتفاقی که برای  فرد مقابل افتاده است ربط دهید . احتمال بیشتری وجوددارد که بتوانید با افرادی که ذهنیت مشابهی با شما دارند ، دارای تجربیاتی مشترک با شما هستند ویا چشم اندازشان مشابه شماست ، روابطی معتمدانه بسازید.

۱۴-نشانه های غیرکلامی را شناسایی کنید

سعی کنید به نشانه های غیرکلامی از سوی افرادی که باآنها صحبت می کنید، توجه کنید . اگر زبان بدن و حالاتی را تشخیص دهید که نشان دهنده ی  از دست دادن توجه مخاطب به شماست ، می توانید تلاش کنید تا  نکته ی خودرا سریع تر بیان کنید یا مستقیم تر با افرادی که بی علاقه به نظر می رسند ، ارتباط برقرارکنید . به دنبال نشانه های زیر باشید:

دست به سینه بودن : نشان دهنده احساس انزوا یا حالت تدافعی است .

عدم ارتباط چشمی : نشان می دهد که فرد به شما گوش نمی دهد یا علاقه ای به موضوع ندارد .شاید حتی به معنای اضطراب و احساس عدم راحتی فرد باشد.

پشت کردن: اگر فردی پشتش را به شما کند یا عقب نشینی کند، شاید به معنای از دست دادن علاقه اش باشد یا اینکه شاید به دنیال راهی برای خلاص شدن از این مکالمه است !

منبع
کانون مشاوران
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: