اعتیاد

7 نکته برای غلبه بر سیگار کشیدن

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

ترک سیگار آسان نیست، اما مزایای ترک این عادت بسیار زیاد است. حتی اگر سال هاست که سیگار می کشید، توقف آن هرگز دیر نیست و در این مقاله خواهید آموخت که چگونه می توانید زندگی خود را از اعتیاد به سیگار کشیدن رها کنید و سبک زندگی شادتر، سالم و عاری از دخانیات را پس بگیرید.

چرا باید سیگار را ترک کنید

یافتن دلیلی برای ترک سیگار برای داشتن انگیزه برای تعهد به ترک سیگار ضروری است. هر کس دلیل شخصی خود را خواهد داشت تا سعی کند این عادت را خاتمه دهد، و شما باید هدف یا منبع انگیزه ای را پیدا کنید که به شدت نسبت به آن احساس تعهد کنید و به آن پایبند باشید.

یک دلیل خوب این است که شما  از خطرات سیگار آگاهی داشته باشید و دلایل سلامتی تا حد زیادی رایج ترین دلیل انتخاب مردم برای ترک آن است. سیگار کشیدن دلیل اصلی پیشگیری از بیماری و مرگ در ایالات متحده است و به احتمال زیاد در سایر نقاط جهان نیز مشابه است.

استعمال دخانیات با سرطان ریه در ارتباط است. با این حال، در واقع به سرطان های مختلفی مانند گلو، دهان، مری، معده و روده بزرگ نیز مرتبط است. با این وجود، نگرانی های بهداشتی در مورد سیگار کشیدن به سرطان ختم نمی شود، همچنین خطر بیماری های قلبی عروقی و ریوی مانند آمفیزم را که مزمن و غیر قابل درمان است، افزایش می دهد.

جدا از دلیل پیشگیری از بیماری، ترک سیگار همچنین مزایای مثبت دیگری مانند تنفس بهتر و توزیع اکسیژن و جریان خون، کاهش کلسترول و فشار خون، استخوان های متراکم، سیستم ایمنی قوی تر و بهبود زخم و حتی دید بهتر، دارد.

این تغییرات مثبت سلامتی همچنین می تواند مزایای دیگری را به همراه داشته باشد که می توانید لذت ببرید، مانند پوست بهتر، دهان تمیزتر و حس چشایی و بویایی بهتر.

دلایل مالی ترک سیگار نیز در میان ترک کنندگان بسیار رایج است. با توقف و ترک سیگار می توانید مقدار زیادی پس انداز کرده و از آن برای کارهایی که واقعاً به درد زندگی شما می خورد استفاده کنید. در سال 2020، متوسط ​​هزینه یک بسته سیگار در ایالات متحده 6.28 دلار است و گرچه به نظر نمی رسد در نگاه اول زیاد باشد، اما اگر در طول مثلا یک ماه جمع شود، هزینه قابل توجهی می شود.

به عنوان مثال، اگر هر روز یک بسته سیگار بکشید، تقریباً هر ماه 188 دلار برای این عادت هزینه خواهید کرد. با این نرخ، در یک سال، شما 22292 دلار هزینه خواهید کرد و در 10 سال، 34318 دلار خواهید بود. بنابراین، منافع مالی ترک سیگار هرگز نباید دست کم گرفته شود، خصوصاً که قیمت سیگار در بسیاری از مناطق بسیار بالاتر از این است.

سرانجام، بسیاری از افرادی که به ترک سیگار فکر می کنند، به دوستان، خانواده و افراد مهم خود فکر می کنند. دانستن اینکه آنها به شما افتخار خواهند کرد، انگیزه خوبی برای ترک سیگار است.

به مهمترین چیزهایی که برای شما مهم است فکر کنید و از آنها به عنوان پایه و علت ترک استفاده کنید.

1. به یک برنامه کامل فکر کنید

اگر به یک باره قسم بخورید که دیگر سیگار نکشید شاید کمی غیرممکن باشد که ترک کنید، که البته هنوز هم ممکن است یک روش قابل اجرا باشد، قبل از شروع به یک برنامه کامل و منظم فکر کنید.

2. تاریخ تعیین کنید

یکی از اولین قسمت های مهم برنامه ترک سیگار این است که برای شروع ترک خود تاریخ تعیین کنید و به آن پایبند باشید. سعی کنید تاریخی تعیین نکنید که خیلی دور باشید. هرچه زودتر شروع کنید، بهتر است. یک فرصت زمانی کوتاه برای آمادگی برای ترک کافی است. اگر تاریخ مقرر خیلی طولانی باشد، ممکن است انگیزه ترک را از دست بدهید.

3. راه اندازهای سیگار را لیست کنید و از آنها دوری کنید

لازم است بدانید که تمام سیگاری ها محرکی دارند که آنها را مجبور به روشن کردن سیگار می کند. محرک های روزمره مانند نوشیدن قهوه، خوردن یک وعده غذایی بزرگ، استراحت و رانندگی وجود دارد که باعث می شود شما بخواهید سیگار بکشید. در این بین محرک های عاطفی مانند، استرس، عصبانیت، غم و اندوه نیز می توانند وجود داشته باشند.

عوامل محرک اجتماعی جزء سخت ترین محرک ها هستند، زیرا اگر در جمع باشید، اجتناب از سیگار ممکن است منجر به طرد شدن شما شود. اگر دوستان و خانواده شما سیگار می کشند، بهتر است به آنها توضیح دهید که کنار شما سیگار نکشند و به شما پیشنهاد سیگار ندهند و امیدواریم که آنها را به درخواست شما احترام بگذارید.

4. از یادآورها خلاص شوید

در ادامه موضوع محرک ها، هرچیزی که سیگار را برای شما یادآوری می کند دور بریزید، وسایلی مانند کبریت و زیرسیگاری ها را دور بریزید. در همین راستا می توانید لباس های تازه بخرید و با دوستان قدیمی قطع ارتباط کنید.

5- ولع مصرف خود را مدیریت کنید

اگر بخواهید سیگار را ترک کنید، میل به سیگار کشیدن کاملاً قدرتمند است و به طور مکرر ممکن است مردد شوید، اما کارهای جایگزین می تواند برای جلوگیری از مصرف سیگار مفید باشد. سرگرمی ها و فعالیت هایی که دوست دارید را بنویسید یا اوقات خود را با گپ زدن با دیگران و دوستان پر کنید.

سعی کنید تکنیک های تنفس عمیق را تمرین کنید و انواع مختلف فعالیت های بدنی را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا تنش، استرس و اضطراب را کاهش دهید و همچنین برای حفظ بدن و کاهش اثرات ترک نیکوتین آب بنوشید.

6. جایگزین های نیکوتین را دریابید

کشف های زیادی برای جایگزین نیکوتین انجام شده است که همگی برای عبور از سخت ترین مرحله ترک سیگار هستند. اگر نیکوتین مسئول اعتیاد به سیگار است، می توانید به جای نیکوتین چیز دیگری جایگزین کنید. محصولات زیادی مانند آدامس، قرص های طبیعی، اسپری های مختلف و … وجود دارند که در تبلیغات مختلفی معرفی می شوند و البته بدون ضرر هم نیستند. حتما در استفاده از جایگزین های نیکوتین با پزشک مشورت کنید.

در پایان باید بدانید که در طول ترک مخصوصا هفته اول ترک سیگار بسیاری از احساسات مختلف و نامطلوب و علائم جسمی ناخوشایند را احساس خواهید کرد، اما لازم به یادآوری است که این احساسات موقتی هستند و از بین می روند و کمک گرفتن از دیگران می تواند روند کار را بسیار راحت تر کند. گروه دوستان، خانواده و گروه های پشتیبانی همچنین در این زمینه بسیار می توانند کمک کننده باشند.

نتیجه

ترک سیگار به خودی خود موفقیت و جایزه بزرگی برای شما است، زیرا می دانید که بعد از گذراندن دوره سخت، آینده مثبت تر و بدون دود در انتظار شما خواهد بود.

 

منبع
مقالات کانون مشاوران
نمایش بیشتر

ریحانه نصر اصفهانی

کارشناس ارشد روان شناسی بالینی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: