افسردگی

15 دلیل برای عدم مراجعه‌­ی افراد افسرده به پزشک

خدمات تن دار نیک
 • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
 • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
 • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
 • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
 • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
 • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

اختلال افسردگی عمده، نوعی اختلال روانی است که با علائم موثر (مثل ناراحتی)، علائم شناختی (مثل اختلال در تمرکز) و علائم جسمی (مثل تغییر اشتها یا وزن) شناخته می‌­شود. تمام افراد افسرده که به درمان نیاز دارند، موفق به دریافت آن نمی‌­شوند. علت واضح اول عدم آگاهی نسبت به افسردگی است که می تواند با تست افسردگی از بین برود. اما چه عواملی مانع از دریافت درمان برای افسردگی می­‌شود؟ به عبارت دیگر مهم است که دلیل عدم مراجعه‌ی افراد افسرده به پزشک را بدانیم و با بررسی این دلایل، موضوع را رفع کنیم.

به تازگی مقاله­‌ی جدیدی در زمینه‌­ی خدمات روان­پزشکی توسط چکراود و همکارانش منتشر شد که به دلایل عدم دریافت درمان توسط افراد افسرده – با علم به این که به درمان نیاز دارند- می­‌پردازد. همچنین مدلی برای شناخت این افراد ارائه شده است.

عواملی که باعث عدم مراجعه‌ی افراد افسرده به پزشک و درمان افسرگی می‌شود

کم­تر از نیمی از بزرگسالان امریکا درصورت ابتلا به بیماری روانی تحت درمان قرار می­‌گیرند. برای مثال، براساس اطلاعات سال 2014، تنها 19 میلیون نفر از بین 44 میلیون بزرگسال آمریکایی که دچار بیماری روانی بودند تحت درمان قرار گرفتند.

تحقیق پیش رو به بررسی دلایل عدم مراجعه‌­ی افراد افسرده به پزشک می‌­پردازد و اطلاعات آن برگرفته از ارزیابی ملی مصرف دارو و سلامت طی سال‌­های 2014 تا 2008 است. نمونه‌­ی تحقیق شامل 20,785 بیمار مبتلا به افسردگی عمده بود. اکثر این افراد بین 49 تا 18 سال سن داشتند و سفیدپوست بودند (77 درصد). نیمی از آن­‌ها تحت پوشش بیمه­‌ی خصوصی قرار داشتند.

فهرستی از 15 توجیه احتمالی به بیمارانی که نیاز به درمان افسردگی را احساس می­‌کردند، اما تحت درمان قرار نگرفتند (30 درصد) داده شد. از این افراد سوال شد:«کدام یک از این عبارت­‌ها باعث شده تحت درمان یا مشاوره­‌ی مورد نیاز قرار نگیرند و باعث عدم مراجعه‌­ی افراد افسرده به پزشک شده است؟»

بیشتر از نصف شرکت­‌کنندگان فقط یک عبارت را انتخاب کردند. این درحالی است که 18 درصد دو عبارت، 12 درصد سه عبارت و غیره را انتخاب کردند.

اختلال افسردگی عمده، نوعی اختلال روانی است که با علائم موثر (مثل ناراحتی)، علائم شناختی (مثل اختلال در تمرکز) و علائم جسمی (مثل تغییر اشتها یا وزن) در وضعیت بیمار افسرده شناخته می‌­شود.
اختلال افسردگی عمده، نوعی اختلال روانی است که با علائم موثر (مثل ناراحتی)، علائم شناختی (مثل اختلال در تمرکز) و علائم جسمی (مثل تغییر اشتها یا وزن) در بیمار افسرده شناخته می‌­شود.

اصلی­‌ترین دلایل عدم مراجعه‌ی افراد افسرده به پزشک هنگام افسردگی :

در ادامه فهرست حاوی 15 دلیل برای عدم مراجعه‌ی افراد افسرده به پزشک و در نتیجه عدم دریافت درمان افسردگی به همراه نرخ اظهار نظر شرکت­‌کنندگان آمده است (ترتیب عبارات بر اساس نظرات شرکت­‌کنندگان از کم­تر به بیشتر است):

 1. امکان حمل و نقل نداشتم (5.8 درصد)
 2. نمی­‌خواستم دیگران بفهمند (6.5 درصد)
 3. بیمه این هزینه را پوشش نمی‌­دهد (6.5 درصد)
 4. بابت تاثیر درمان روی کارم نگران بودم (8.1 درصد)
 5. آن موقع فکر نمی‌­کردم به درمان نیاز دارم (8.6 درصد)
 6. بابت محرمانگی نگران بودم (9.7 درصد)
 7. فکر نمی­‌کردم درمان به من کمک کند (10.9 درصد)
 8. از حرف همسایه­‌ها می­‌ترسیدم (11 درصد)
 9. بیمه کفاف هزینه­‌های درمان را نمی‌­داد (11.7 درصد)
 10. وقتش را نداشتم/ سرم شلوغ بود (14.2 درصد)
 11. فکر می­‌کردم مجبورم دارو مصرف کنم (15.2 درصد)
 12. دلیل دیگری داشتم (15.3 درصد)
 13. نمی­‌دانم باید به کجا مراجعه کنم (16.7 درصد)
 14. فکر می­‌کردم می­‌توانم بدون درمان شرایط را مدیریت کنم (22.2 درصد)
 15. از عهده‌­ی هزینه­‌ی درمان برنمی­‌آیم (47.7 درصد)

بررسی دلایل افراد افسرده برای عدم مراجعه به پزشک

در مجموع، بیش از نصف شرکت­‌کنندگان اظهار داشتند مسئله­‌ی مالی دلیل عدم مراجعه‌ی افراد افسرده به پزشک برای درمان افسردگی (به صورت تراپی یا دارو) بوده است.

ممکن است نگرانی‌­های مالی ناشی از فرضیه­‌های نادرست باشد. همان­‌طور که چکراود نشان داده «هزینه­‌ی بعضی از داروهای ضد افسردگی کم­تر از 10 دلار در ماه است و اگر فرد تحت پوشش بیمه­‌ی درمان، بیمه‌­ی مدیکید و برنامه­‌ی بیمه‌­ی سلامت کودکان باشد، رایگان خواهد بود.»

بعضی از دلایل هم از علائم افسردگی است. مثلا، طبیعی است که فرد افسرده دچار این باور بدبینانه باشد که درمان جواب نخواهد داد.

نتایج این تحقیق به محققان کمک کرد مدلی ارائه دهند که 72 درصد از کسانی را که نیاز به درمان را احساس می­‌کنند اما کاری برای آن انجام نمی­‌دهند مشخص می­‌کند. به‌­علاوه، این مدل از بین 15 دلیل برای عدم دریافت درمان، 10 مورد را پیش­بینی کرده بود.

قابل پیش­بینی‌­ترین عامل برای عدم دریافت درمان، فکر به خودکشی است. احتمال مراجعه برای درمان در افرادی که به‌­طور جدی به کشتن خود فکر کرده بودند (مثلا، نقشه‌­ی خودکشی کشیده بودند) کم­تر بود.

قابل پیش­بینی‌­ترین عامل برای عدم مراجعه‌ی افراد افسرده به پزشک، فکر به خودکشی است. احتمال مراجعه برای درمان افسردگی در افرادی که به‌­طور جدی به کشتن خود فکر کرده بودند،کم­تر بود.
قابل پیش­بینی‌­ترین عامل برای عدم مراجعه‌ی افراد افسرده به پزشک و عدم دریافت درمان برای افسردگی، فکر به خودکشی است. احتمال مراجعه برای درمان در افرادی که به‌­طور جدی به کشتن خود فکر کرده بودند،کم­تر بود.

چطور می­توان دلایل عدم مراجعه‌­ی افراد افسرده به پزشک را کاهش داد؟

گام بعدی این تحقیق در مورد عدم مراجعه‌ی افراد افسرده به پزشک جستجو برای راهی است تا از شدت این عوامل بازدارنده کاسته شود.

از آن­جایی­‌که انرژی پایین و کمبود انگیزه ازجمله ویژگی­‌های اصلی افسردگی است، «گاهی لازم است برای تشویق بعضی از افراد به قرار گرفتن تحت درمان از روش­‌های سختگیرانه بهره جست تا هدفگیری بهتر بیمارانی که به تشویق و انگیزه نیاز دارند باعث ارزشمند بودن این اقدامات شود».

باید به اطلاع عموم مردم رساند که درمان- حداقل درمان از طریق دارو- لزوما هزینه‌­ی گزاف ندارد و گزینه­‌های ارزان‌­تر هم وجود دارد.

در نتیجه، باید به هر دو عامل بازدارنده­‌ی عملی و روان­شناختی که افراد را از قرار گرفتن تحت درمان باز می­‌دارد توجه کرد. موانع عملی شامل نگرانی مالی (چه واقعی چه فرضی)، امکان حمل و نقل، عدم آگاهی از روش­‌های مراجعه برای درمان و غیره می­‌شود.

ازجمله موانع روان­شناختی می‌­توان به نگرانی بابت انگ خوردن و تردید نسبت به تاثیر درمان اشاره کرد. توجه به هر دو عامل باعث می­‌شود احتمال مراجعه­‌ی میلیون­‌ها آمریکایی برای قرار گرفتن تحت درمان مورد نیاز افسردگی افزایش یابد.

 

منبع
psychologytoday
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: