اعتیاد

وابستگی به نیکوتین

خدمات تن دار نیک
 • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
 • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
 • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
 • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
 • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
 • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

وابستگی به نیکوتین، که وابستگی به دخانیات نیز نامیده می شود، اعتیاد به محصولات توتون و تنباکو میباشد که ناشی از نیکوتین مواد مخدر است. وابستگی به نیکوتین به این معنی است که نمیتوانید استفاده از مواد مخدر را، حتی اگر به شما آسیب برساند،متوقف کنید.

نیکوتین اثرات فیزیکی و تغییر دهنده خلق و خو در مغز شما ایجاد میکند که به طور موقت و دل انگیز است. این اثرات شما را به استفاده از دخانیات ترغیب میکند و منجر به وابستگی میشود.

در همان زمان، توقف مصرف دخانیات باعث ایجاد علائم ترک میشود که شامل تحریک پذیری و اضطراب میشود.در حالی که نیکوتین موجود در تنباکو باعث وابستگی به نیکوتین میشود، اثرات سمی تنباکو از دیگر مواد موجود در تنباکو حاصل میشود.

افراد سیگاری میزان بسیار بالاتری از بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان را نسبته به افراد غیر سیگاری دارند.
صرف نظر ازاینکه چه مدت سیگار مصرف کرده اید، ترک سیگار می تواند سلامت تان را بهبود بخشد. بسیاری از درمان های موثر برای وابستگی به نیکوتین موجود هستند که به شما در مدیریت ترک و توقف مصرف  سیگار کمک میکند. از پزشک خود کمک بخواهید.

علائم وابستگی به نیکوتین

در برخی افراد، استفاده از هر مقدار دخانیات می تواند به سرعت منجر به وابستگی به نیکوتین شود. نشانه هایی که شما ممکن است معتاد باشید عبارتند از:

 • نمی توانید سیگار کشیدن را متوقف کنید. بارها تلاش کرده اید تا ترک کنید  اما ناموفق بوده اید.
 • علائم ترک را تجربه کرده اید وقتی سعی در توقف آن دارید.
  تلاش تان برای توقف باعث ایجاد علائم فیزیکی و علائم مرتبط با خلق و خو و علائمی مانند هوس قوی، اضطراب، تحریک پذیری، بی قراری، عدم تمرکز، خلق افسرده، سرخوردگی، خشم، افزایش اشتها، بی خوابی، یبوست یا اسهال میشود.
 • با وجود مشکلات سلامتی به استفاده از دخانیات ادامه میدهید. حتی اگر مشکلات ریه یا قلب تان پیشرفت کرد، باز هم قادر به متوقف کردن مصرف دخانیات نیستید.
 • به دلیل مصرف دخانیات از انجام فعالیت های اجتماعی و یا تفریحی نا امید میشوید. ممکن است از رفتن به رستوران هایی که مصرف دخانیات ممنوع است اجتناب کنید ویا معاشرت با اعضای خانواده یا دوستانتان را  به دلیل اینکه نمی توانید در این محل ها یا موقعیت ها سیگار بکشید،متوقف کنید.

علل وابستگی به نیکوتین

نیکوتین یک ماده شیمیایی موجود در دخانیات است که باعث میشود به  سیگار کشیدن ادامه دهید. نیکوتین بسیار اعتیاد آور است که با استنشاق دود سیگار به ریه ها منتقل میشود. انتشار مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی را افزایش میدهد، که کمک به تنظیم خلق و رفتار میکند.

یکی از این انتقال دهنده های عصبی دوپامین است، که میتواند خلق و خوی تان را بهبود بخشد و احساس لذت را فعال کند. تجربه این اثرات از نیکوتین موجود در تنباکو همان چیزی است که باعث اعتیاد آوری دخانیات میشود.

وابستگی به نیکوتین شامل عوامل رفتاری و فیزیکی است. رفتارها و نشانه هایی که ممکن است با سیگار کشیدن همراه باشند عبارتند از:

 • برخی اوقات مشخصی از روز، مانند اولین چیز در صبح، با قهوه صبح و یا در طول استراحت در محل کار
 • پس از یک وعده غذایی
 • نوشیدن الکل
 • مکان ها و یا دوستان خاص
 • صحبت کردن با تلفن
 • موقعیت های استرس زا و یا زمانی که احساس ناراحتی میکنید
 • دیدن و یا استنشاق سیگار سوخته
 • رانندگی با ماشین خود

برای غلبه بر وابستگی خود به دخانیات، نیاز به مقابله با رفتارها و عاداتی دارید که با سیگار کشیدن مرتبط هستند.

فاکتورهای خطر

هر فردی که سیگار میکشد و یا استفاده از سایر اشکال دخانیات استفاده میکند در معرض خطر وابسته شدن است. عواملی که وابستگی به نیکوتین را تحت تاثیر قرار میدهند عبارتند از:

 • ژنتیک
  ژنی که به ارث می برید نقش مهمی در برخی از جنبه های وابستگی به نیکوتین ایفا می کند. احتمال این که سیگار کشیدن را شروع کنید و ادامه دهید، ممکن است بخشی از عوامل ژنتیکی به ارث رسیده ای باشد که ممکن است بر چگونگی پاسخ گیرنده های سطح سلول های عصبی مغز تان به دوزهای بالای نیکوتین دریافت شده توسط سیگار تاثیر گذار باشد.
 • تاثیر خانه و همکاران
  کودکانی که با پدر و مادری بزرگ میشوند که سیگار می کشند بیشتر احتمال دارد که  سیگاری شوند. کودکانی که دوستان سیگاری دارند نیز،احتمال زیادی وجود دارد که سیگاررا امتحان کنند. شواهد نشان می دهد که نمایش سیگار کشیدن در فیلم ها و بر روی اینترنت می تواند جوانان را به سیگار کشیدن تشویق کند.
 • سن
  اکثر افراد در طول دوران کودکی و یا سال های نوجوانی سیگار کشیدن را آغاز میکنند. هرچه سن شروع مصرف سیگار کمتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که به یک فرد سیگاری مانند بزرگسالان تبدیل شوید.
 • افسردگی یا سایر بیماری های روحی
  افرادی که افسردگی، اسکیزوفرنی، اختلال استرس پس از ضایعه روانی (PTSD) و یا اشکال دیگری از بیماری های روحی را دارند، هستند احتمال بیشتری وجود دارد که سیگاری شوند.
 • مصرف مواد مخدر
  افرادی که از الکل و مواد مخدر استفاده میکنند احتمال بیشتری دارد که سیگاری شوند.

عوارض وابستگی به دخانیات

دود سیگار حاوی بیش از 60 ماده شیمیایی سرطانزای شناخته شده  و هزاران مواد مضر دیگر میباشد. حتی سیگارهای تماما طبیعی و یا گیاهی دارای مواد شیمیایی هستند که برای سلامتی تان مضر هستند.

هنگامی که دود سیگار را استنشاق میکنید، این مواد شیمیایی را دریافت میکنید، که وارد بسیاری از اندام های حیاتی بدن تان میشود.سیگار کشیدن تقریبا به تمامی ارگان های بدن تان آسیب میرساند و بیش از 60 درصد افرادی که به سیگار کشیدن ادامه میدهند، به همین دلیل می میرند.

در حال حاضر، مرگ ناشی از بیماری های ایجاد شده با استفاده از توتون و تنباکو در زنان سیگاری برابر با مردان سیگاری است. اثرات منفی سلامت عبارتند از:

 • سرطان ریه و دیگر بیماری های ریه
  سیگار کشیدن باعث ایجاد 9 مورد از 10 مورد سرطان ریه، و همچنین سایر بیماری های ریوی، مانند آمفیزم و برونشیت مزمن میشود. سیگار کشیدن همچنین باعث تشدید آسم میشود.
 • سایر سرطانها
  سیگار کشیدن یکی از علل عمده سرطان های مری، حنجره، گلو (حلق) و دهان است و به سرطان مثانه، پانکراس، کلیه و دهانه رحم، و برخی از لوسمی ها مرتبط است.
 • مشکلات قلبی و سیستم گردش خون
  سیگار کشیدن خطر مرگ در اثر بیماری های قلب و عروق خونی (قلبی عروقی) را، از جمله حمله قلبی و سکته افزایش می دهد. حتی کشیدن فقط 1-4 عددسیگار در روز خطر بیماری قلبی را افزایش میدهد. اگر دارای بیماری قلب یا عروق خونی ، مانند نارسایی قلبی هستید، سیگار کشیدن وضعیت تان را بدتر می کند. با این حال، ترک سیگار خطر ابتلا به حمله قلبی را تا 50 درصد در سال اول کاهش می دهد.
 • دیابت
  سیگار کشیدن مقاومت به انسولین را افزایش میدهد؛ که می تواند عاملی  برای پیشرفت دیابت نوع 2 باشد. اگر دیابت دارید، سیگار کشیدن می تواند پیشرفت عوارض، مانند بیماری های کلیوی و مشکلات چشم را سرعت بخشد.
 • مشکلات چشم
  سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به مشکلات جدی چشم مانند آب مروارید و افت بینایی دژنراسیون ماکولا را افزایش دهد.
 • ناباروری و ناتوانی جنسی
  سیگار کشیدن خطر ناباروری در زنان و خطر ابتلا به ناتوانی جنسی در مردان را افزایش می دهد.
 • بارداری و مشکلات نوزادنارس
  مادرانی که در دوران بارداری سیگارمیکشند، بیشتر در معرض خطر سقط جنین، زایمان زودرس، وزن کمترنوزاد در زمان تولد و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) هستند.
 • سرماخوردگی، آنفولانزا و بیماری های دیگر
  افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های تنفسی، مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و برونشیت می باشند.
 • حواس ضعیف شده
  سیگار کشیدن حواس تان را از طعم و مزه و بوکاهش میدهد، بنابراین مواد غذایی دیگر اشتها آور نخواهند بود.
 • بیماریهای دندان و لثه
  سیگار کشیدن با خطر افزایش ابتلا به التهاب و عفونت لثه همراه است و عفونت جدی لثه می تواند سیستم حمایتی را برای دندان (پریودنتیت) از بین ببرد.
 • ظاهر فیزیکی
  مواد شیمیایی موجود در دود سیگار می تواند ساختار پوست تان را تغییر دهید، باعث پیری زودرس و چین و چروک شود. سیگار کشیدن همچنین دندان ها ، انگشتان دست و ناخن هایتان را زرد میکند.
 • خطرات به وجود آمدا برای خانواده ها
  همسران غیرسیگاری و شرکای افراد سیگاری در معرض خطر بالاتر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی در مقایسه با افرادی هستند که با فرد سیگاری زندگی نمی کنند. اگر سیگار می کشید، فرزندانتان بیشتر در معرض ابتلا به SIDS، تشدید آسم، عفونت گوش و سرماخوردگی قرار دارند.

وابستگی به نیکوتین و مراجعه به روانپزشک

اکثر افراد سیگاری، تلاش بسیاری برای توقف مصرف سیگار داشته اند. قبل از اینکه به پرهیز پایدار و طولانی مدتی از مصرف سیگار دست پیدا کنند. به احتمال زیاد،درصورت پیروی از یک برنامه درمانی که هم به ابعاد فیزیکی و هم رفتاری وابستگی به نیکوتین میپردازد،میتوانید برای همیشه سیگار را ترک کنید.

وابستگی به نیکوتین و مراجعه به روانپزشک

شما برای ترک وابستگی به نیکوتین (مواد مخدر و الکل) باید تحت نظر یک پزشک متخصص بیماریهای اعصاب و روان اقدام کنید. این مشاوره به طور قابل توجهی شانس شما را برای موفقیت افزایش می‌دهد. پزشک در ایجاد یک برناممه درمانی اختصاصی به شما کمک می‌کند. برنامه ای کاربردی که به شما در ترک سیگار کمک خواهد کرد.

قبل از مراجعه به روانپزشک مرتبط با ترک نیکوتین، بهتر است لیست زیر را بررسی کنید و این موارد را ثبت کنید:

 • محرک های سیگار کشیدن تان را در نظر بگیرید.
  شرایط زمانی را لیست کنید که احتمال بیشتری برای کشیدن یک نخ سیگار وجود دارد . در چه شرایطی سیگار کشیدن به یک عادت تبدیل میشود؟ آیا شرایطی وجود دارد که کمتر سیگار بکشید؟
 • هرگونه علائم فیزیکی که تا به حال داشته اید و ممکن است به سیگار کشیدن مرتبط باشد بنویسید
  بهتر است طول مدت زمانی مربوط به هر مورد را هم ثبت کنید.
 • اطلاعات شخصی کلیدی را بنویسید
  منظور، ثبت هر گونه استرس یا تغییرات اخیر روحی یا حتی جسمی در زندگی شماست.
 • لیست تمام داروهایی که مصرف می کنید بنویسید
  به جز دارو، هر ویتامین، داروی گیاهی و یا مکملی که مصرف میکنید را به همراه دوز (مقدار مصرف دارو) را هم بنویسید.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستان را بهمراه خود ببرید زیرا گاهی اوقات یاداوری تمام اطلاعاتی که برای ارائه در روز ملاقات آماده کرده اید مشکل میباشد. کسی را همراه خود ببرید که اگر موردی را فراموش کرده اید به یاد داشته باشد.

البته شاید برای مورد آخر، پیدا کردن یک نفر که همراه شما به مطب یا کلینیک مراجعه کند کار چندان راحتی نباشد یا اصلا حتی کسی نداند که شما سیگار می کشید یا نخواهید کسی از تصمیم شما باخبر شود، پس این چند خط را دقیق تر بخوانید. ما ما در سایت درمانکده برای شما پیشنهاد بهتری داریم. شما می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به راحتی با استفاده از سرویس مشاوره آنلاین سایت درمانکده با یک روانشناس تماس برقرار کنید.

برخی از روانشناسان عضو سایت درمانکده به صورت ویژه ای در زمینه گوشه گیری و انزوا طلبی تخصص دارند و می‌توانند از طریق مشاوره آنلاین نگرانی شما بابت حضور در مطب را رفع کنند.

یک لیست از سوالات را برای پرسش از پزشک بنویسید. پرسش های خود را از مهمترین به کم اهمیت ترین لیست کنید.
درمورد وابستگی به نیکوتین، برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک پرسید عبارتند از:
* آیا فکر می کنید سیگار کشیدن می تواند باعث تشدید و یا مشکلات سلامتی دیگر شود؟
* آیا هنوز زمانی برای سلامت من با ترک سیگار وجود دارد؟
* چه گزینه های درمانی برای کمک به وضعیت من وجود دارد؟
* چه کارهایی برای شروع باید انجام دهم؟
* می توانید مرا به به یک متخصص معرفی کنید که بتواند در ترک سیگار یاری ام کند؟
برای پاسخ به سئوالات در طول ملاقات دریغ نکنید.
چه انتظاری از پزشک داشته باشید
برای پاسخگویی به سوالات پزشک آمادگی داشته باشید.برخی از سوالات که ممکن است پزشک از شما بپرسد عبارتند از:
* روزانه چند عدد سیگار می کشید؟ چه مدت پس از بیدار شدن سیگار می کشید؟
* آیا قبلا در ترک  سیگار تلاشی کرده اید؟ اگر چنین است، چه اتفاقی افتاد؟ چه عاملی موثر بود ؟ چه  عاملی موثر نبود؟
* در حال حاضر چه انگیزه ای برای ترک سیگاردارید ؟
* آیا مشکل جسمی، مانند بیماری قلبی یا دیابت دارید ، که گمان میکنید به سیگار کشیدن مرتبط باشد؟
* آیا اعضای خانواده و یا همکارانی دارید که با شما سیگار بکشند؟
* آیا محدودیت های سبک زندگی که مربوط به سیگار کشیدن باشد ، از قبیل مشکلات در بازی های ورزشی و یا انجام فعالیت های فیزیکی دیگر؟
* آیا سیگار کشیدن باعث هر گونه مشکلات در محل کار و یا در روابط تان شده ؟
* آیا هر گونه مشکل روحی و روانی، مانند افسردگی یا اضطراب دارید ؟
* بزرگترین موانع تان برای ترک سیگار چیست؟
* آیا عزیزان تان برای جلوگیری از سیگار کشیدن حمایتتان می کنند؟
* اعتماد به نفس تان برای ترک سیگار چقد راست؟

آزمایش و تشخیص واستگی به نیکوتین

پزشک ممکن است سوالاتی از شما بپرسد و یا یک پرسشنامه به شما بدهد تا میزان وابستگیتان به نیکوتین را بفهمدهر چه در طول روز بیشتر سیگار بکشید و هر چه زمان سیگار کشیدنتان پس از بیداری زودتر باشد، وابستگیتان به سیگار بیشتر خواهد بود. دانستن درجه وابستگی  به پزشک در تعیین بهترین برنامه درمانی کمک خواهد کرد.در تشخیص وابستگی به نیکوتین، پزشک ممکن است معیارهایی را در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) منتشر شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا در نظر بگیرد. این راهنما توسط ارائه دهندگان خدمات سلامت روانی برای کمک به آنها در تشخیص شرایط و توسط شرکت های بیمه به بازپرداخت هزینه های درمان مورد استفاده قرار میگیرد.

درمان و داروها

سیگار کشیدن تنها علت قابل پیشگیری مرگ و میر در ایالات متحده است.سلامتی شما در گروی ترک سیگار است. افراد سیگاری جوانتر که سیگار را ترک میکنند می توانند امید به زندگی عادی داشته باشند، و حتی افراد سیگاری مسن تر که سیگار را ترک میکنند به سن و کیفیت عمرشان افزوده میشوند.با توجه به گزارش جراحان عمومی، یک سال پس از ترک سیگار، خطر ابتلا به حمله قلبی به شدت کاهش میابد. پس از دو تا پنج سال، خطر سکته مغزی نیز میتواند مانند افراد غیرسیگاری کاهش یابد. و در 10 سال، خطر ابتلا به سرطان میتواند به حدود نیمی از یک فرد سیگاری کاهش یابد.مانند بسیاری از افراد سیگاری، شما نیز احتمالا حداقل یک تلاش جدی برای ترک سیگار داشته اید. اما اغلب ترک سیگار در اولین تلاش نادر است ، به خصوص اگر سعی کنید بدن کمک اطرافیان ترک کنید. درصورتی که از داروها و مشاوره استفاده کنید احتمال بیشتری وجود دارد که ترک کنید زیرا تاثیر هر دو مورد ، به ویژه با ترکیبشان ثابت شده است.

داروها

بسیاری از درمان ها، از جمله درمان جایگزینی نیکوتین و داروهای غیر نیکوتین،  اثربخشی و ایمنی شان در درمان وابستگی به نیکوتین تایید شده است. استفاده از بیش از یک دارو ممکن است به شما در دستیابی به نتایج بهتر کمک کند. به عنوان مثال، ترکیب یک دارو با عملکرد دراز مدت با با یک محصول جایگزین نیکوتین کوتاه مدت میتواند مفید باشد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد درمان مناسب صحبت کنید.
اگر باردار یا شیرده هستید، یا کمتر از 10 سیگار در روزمیکشید، و یا زیر 18 سال هستید، قبل از مصرف هر گونه داروی جایگزین نیکوتین غیر تجویزی با پزشک خود صحبت کنید.

درمان جایگزین نیکوتین

درمان جایگزین نیکوتین به شما ،نیکوتین بدون مواد شیمیایی مضر دیگر موجود در دود تنباکو میدهد. بسیاری از مردم به اشتباه معتقدند که نیکوتین باعث بروز سرطان، اما در این مورد صحیح نیست.داروهای جایگزین نیکوتین، از جمله چسبها، آدامس، قرص، اسپری بینی و استنشاق ها، می تواند به از بین بردن علائم دشوار و هوس های ترک کمک کند. بهترین زمان برای شروع استفاده از دارو های جایگزین نیکوتین زمانی است که برای ترک سیگار در نظر گرفته اید. برخی از افرادسیگاری به منظور کاهش مصرف سیگار برای ترک آن به روش خود زودتر شروع میکنند.

بیشترین محصولات جایگزین نیکوتین غیر تجویزی موجود عبارتند از:

* چسب نیکوتین(NicoDerm CQ، Habitrol). این چسبها نیکوتین را از طریق پوست تان وارد کرده  و به جریان خون وارد میکنند . هر روز باید از یک چسب جدید استفاده کنید. دوره درمان معمولا هشت هفته یا بیشتر طول می کشد. اگر پس از دو هفته و یا پس از درمان قادر به ترک سیگار نشدید، برای تنظیم دوز پچ و یا افزودن داروی دیگری از پزشک کمک بخواهید.

* آدامس نیکوتین( (Nicorett.این آدامس نیکوتین را از طریق پوشش دهان وارد خون میکند . این آدامسها در دوز 2 میلی گرم برای افراد سیگاری معمولی و دوز 4 میلی گرم برای افراد سیگاری سخت موجود است. آدامس نیکوتین اغلب برای جلوگیری از هوس توصیه میشود . آدامس را چند بار تا زمانی که احساس گزش خفیف یا طعم تندی شدید بجوید، سپس، آدامس را بین گونه و لثه تان برای چند دقیقه قرار دهید. این جویدن و نگه داشتن آدامس اجازه می دهد تا نیکوتین به تدریج در جریان خون جذب شود. در زمان استفاده از آدامس یا بلافاصله پس از آن از نوشیدن و یا خوردن اجتناب کنید. هدف ، کاهش میزان و حذف نیاز به آدامس حدود سه ما است.

* قرص نیکوتین (Commit,Nicorette mini lozenge) . این قرص در دهان حل میشود و مانند آدامس نیکوتین، نیکوتین را از طریق غشاء دهان وارد میکند. قرص ها در یک دوز 2 میلی گرم برای افراد سیگاری معمولی و دوز 4 میلی گرم برای افراد سیگاری سخت در دسترس هستند. قرص را در دهان خود بین لثه و گونه و یا در زیر زبان خود نگه دارید تا حل شود. باید با یک قرص هر یک تا دو ساعت شروع کنید و به تدریج زمان بین قرص ها را افزایش دهید. از نوشیدن هر چیزی درست قبل ، یا در حین استفاده ازقرص و یا درست بعد از قرص خودداری کنید.

این محصولات جایگزین نیکوتین با نسخه پزشک در دسترس هستند:

* اسپری های نیکوتین بینی (Nicotrol NS). نیکوتین موجود در این محصول، به طور مستقیم در هر سوراخ بینی اسپری میشود که از طریق غشای بینی به رگهای تان جذب می شود. اسپری بینی، نیکوتین را کمی سریعتر از آدامس، قرص و یا چسب، اما نه به سرعت کشیدن سیگار جذب میکند. معمولا به مدت سه تا شش ماه تجویز می شوند. عوارض جانبی آن ممکن است شامل تحریک بینی باشد.

* نیکوتین استنشاقی (Nicotrol) .این دستگاه چیزی شبیه به نگهدارنده سیگار است. شما در آن فوت میکنید، و آن بخار نیکوتین را به دهان تان وارد میکند. شما نیکوتین را از طریق غشاء دهان تان جذب میکنید، که وارد جریان خون میشود. عوارض جانبی شایع عبارتند از التهاب دهان یا گلو و سرفه گاه به گاه.

داروهای بدون نیکوتین

داروهایی که حاوی نیکوتین نیستند عبارتند از:

* بوپروپیون( Zyban، ولبوترین). داروی ضد افسردگی بوپروپیون ،سطح دوپامین و نوراپی نفرین، مواد شیمیایی مغزرا افزایش میدهد که توسط نیکوتین افزایش می یابد. بوپروپیون میتواند همراه با یک چسب نیکوتین تجویز شود. به طور معمول برای شروع ،پزشک به شما ، بوپروپیون را یک هفته قبل از قطع مصرف سیگارتوصیه میکند. بوپروپیون در به حداقل رساندن افزایش وزن بعد از ترک سیگار کمک میکند. عوارض جانبی ممکن است شامل اختلال خواب و خشکی دهان باشد. درصورت داشتن سابقه تشنج یا ضربه به سرجدی مانند شکستگی جمجمه، نباید این دارو را مصرف کنید.

* وارنیکلین (Chantix) .این دارو بر روی گیرنده های نیکوتین در مغزعمل میکند که باعث کاهش علائم ترک و کاهش احساس لذت از سیگار کشیدن میشود. به طور معمول پزشک برای شروع ،وارنیکلین را یک هفته قبل از قطع مصرف سیگارتوصیه میکند. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از حالت تهوع، سردرد، بی خوابی و رویاهای شفاف. به ندرت، وارنیکلین با علائم روانی جدی، مانند خلق افسرده، اضطراب و افکار خودکشی همراه میباشد.

* نورتریپتیلین(pamelor). این داروی ضد افسردگی سه حلقه ای ، برای کمک به ترک افراد سیگاری میباشدکه با افزایش سطح نوراپی نفرین انتقال دهنده های عصبی مغز عمل می کند. درصورتی که سایر داروها برای توقف مصرف دخانیات کمک نکرد،این دارو تجویز میشود. عوارض جانبی ممکن است شامل خشکی دهان باشد.

مشاوره، گروه های پشتیبانی و دیگر برنامه ها

ترکیب داروها با مشاوره رفتاری

ترکیب داروها با مشاوره رفتاری، بهترین شانس را برای ایجاد ترک  دراز مدت سیگار فراهم می کند. داروها به شما برای مقابله با علائم ترک کمک میکند، در حالی که درمان رفتاری به توسعه مهارت های مورد نیاز برای جلوگیری از مصرف دخانیات در دراز مدت کمک میکند . هر چه زمان بیشتری را با یک مشاور صرف کنید ، نتایج درمانی بهتری حاصل میکنید.

انواع مختلف مشاوره و پشتیبانی که می تواند به ترک سیگار کمک کند شامل :

* مشاوره تلفنی. مهم نیست کجا زندگی می کنید، شما می توانید از مشاوره تلفنی برای کمک به ترک دخانیات بهره مند شوید . هر ایالت در ایالات متحده دارای یک خط تلفن و برخی دیگر بیش از یک خط دارند . برای پیدا کردن گزینه ها در ایالت خود ، با شماره ترک  800 (800-784-8669) تماس بگیرید.

* برنامه مشاوره فردی و یا گروهی. پزشک میتواند گروه های پشتیبانی محلی و یا یک برنامه درمانی را توصیه کند  که در آن مشاوره با یک متخصص درمان دخانیات ارائه می شود. مشاوره به شما  در یادگیری روش ها برای آماده سازی در ترک سیگار کمک میکند و در طول فرآیند پشتیبانی ارائه می کند. بسیاری از بیمارستان ها، برنامه های مراقبت های بهداشتی، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و کارفرمایان ، برنامه های درمانی و یا متخصصان درمان دخانیات ارائه میدهند  که دارای تاییدیه در ارائه درمان وابستگی به نیکوتین هستند. گروه های نیکوتینی ناشناس موجود در بسیاری از نقاط به ارائه پشتیبانی برای افراد سیگاری میپردازند که در حال تلاش برای ترک هستند. برخی از مراکز پزشکی، برنامه های درمانی مسکونی را، فشرده ترین درمان موجود فراهم می کند.

* برنامه های مبتنی بر اینترنت. وب سایت های مختلفی پشتیبانی و استراتژی هایی را برای افرادی که می خواهند سیگاررا ترک کنند ارائه میدهد.  BecomeAnEX  رایگان است و اطلاعات و تکنیک هایی مانند  وبلاگ ها، انجمن های اجتماعی، از کارشناس بپرس و بسیاری از امکانات دیگر ارا ئه میدهد. سرویسهای پیام های متنی، از جمله یادآوری شخصی در مورد یک برنامه ترک سیگار، نیز میتواند مفید واقع شود.

روش هایی برای جلوگیری از وابستگی به نیکوتین

هیچ شواهد علمی مبنی بر این که این محصولات کمک به ترک سیگار میکنند وجود ندارد و ایمنی کمی در مورد آنها شناخته شده است.

* محصولاتی که ادعا میکنند از سیگار کشیدن جلوگیری میکنند. این شامل محصولاتی است که طعم توتون و تنباکو را تغییر میدهند، رژیم غذایی مخصوص برای جلوگیری از هوس نیکوتین و ترکیبات ویتامینی عرضه شده به بازار به عنوان کمکی در ترک سیگار هستند.

* گیاهان و مکملها. کمکهای هومیوپاتی و مکمل های گیاهی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تنظیم نشده اند، در نتیجه اثبات اثربخشی و یا ایمنی آنها لزومی ندارد.

* آبنبات های نیکوتینی و ضد شوره سر. محصولات حاوی سالیسیلات نیکوتین توسط FDA مورد تایید نیست، و این محصولات دارای خطر قرارگرفتن  تصادفی درمعرض کودکان خواهند داشت.

* سیگار الکترونیک(e-cigarettes). غبار طعم دار حاوی نیکوتین که به نظر می رسد شبیه دودی باشد که از طریق یک سیستم ه شبیه سیگار وارد میشود. سوالاتی در مورد ایمنی بخار سیگار الکترونیکی و مقدار نیکوتین ارائه  شده وجود دارد.

*هیپنوتیزم. اگر چه هیچ شواهدی از استفاده هیپنوتیزم در ترک سیگاروجود ندارد، برخی از مردم می گویند که این مورد مفید واقع شده است. اگر شما هیپنوتیزم را انتخاب میکنید، با پزشک خود در مورد یک متخصص هیپنوتیزم معتبر صحبت کنید.

تنباکو به هر صورتی بی خطر نیست. این شامل استفاده از:

*محصولات محلول تنباکو. کیسه، قرص، نوار و یا سایر محصولات حاوی مقادیر کمی از تنباکو و نیکوتین که در دهان خود نگه میدارید و یا حل میکنید. این محصولات تنباکو توسط افراد سیگاری در مکان هایی که سیگار کشیدن مجاز نیست استفاده می شود. هیچ مدرکی وجود ندارد که این محصولات به شما در ترک سیگار کمک خواهد کرد و اثرات بهداشتی کمی در مورد شان شناخته شده است.

* دخانیات و انفیه بدون دود (snus) .این محصولات حاوی نیکوتین در مقادیر مشابه به سیگارند و خطر ابتلا به سرطان دهان و گلو، دندان و بیماری های لثه ، و سایر مشکلات پزشکی را افزایش میدهد.

* پیپ ها و سیگار برگ. این محصولات ، هر چند کمتراما دارای  خطرات سلامتی مشابه به سیگارند، و یک جایگزین امن نیستند.

* (narghiles)hookahs . لوله های آبی هستند که تنباکورا سوزانده، و دود از طریق یک شلنگ استنشاق میشود. این مورد امن تر از سیگار نیست. آب ، سموم موجود در دود را فیلتر نمیکند و آب و لوله دارای خطر انتقال عفونت هستند.

* سیگارهای طعم دار. سیگار میخک (kreteks) و سیگارهای طعم دار (bidis) خطرات بهداشتی همانند سیگار کشیدن منظم را دارند و می تواند مشکلات سلاتی را افزایش دهد. اگر چه آنها در ایالات متحده قانونی نیستند ولی، هنوز هم در برخی از کشورها در دسترس اند.

سبک زندگی و درمانهای خانگی

داشتن یک طرح برای مدیریت علائم ترک نیکوتین حائز اهمیت است. علائم ترک معمولا در هفته اول پس از قطع سیگار شدیدترین حالت هستند که ممکن است برای چند هفته با کاهش شدت ادامه یابد.اگر چه بیشتر علایم محرومیت از نیکوتین در یک ماه از بین میروند ولی، گاهی اوقات ممکن است تمایل شدید یا ولع مصرف به دود را ماهها پس از ترک تجربه کنید. محرکها و یا نشانه هایی که با سیگار کشیدن همراهند میتوانند  این میل یا هوس تحریک را برانگیزد.
در اینجا آنچه که می توانید برای کمک به مدیریت علایم محرومیت از نیکوتین انجام دهید عبارتند از :

* ورزش منظم. فعالیت بدنی منظم به کاهش علائم ترک و ترک سیگار کمک میکند. ورزش همچنین از افزایش وزن احتمالیکه اغلب با ترک همراه است جلوگیری میکند.

* خود را مشغول کنید تا هوس ها خاتمه پیدا کنند. هوس یا محرک ها معمولا کمتر از پنج دقیقه طول میکشد. شستن ظروف، پیاده روی و یا یک میان وعده سالم، مانند هویج، یک سیب یا تخم آفتابگردان، که دهان تان را مشغول نگه دارد موثر میباشد. دنبال چیزی بروید که دست تان را مشغول نگه دارد، و قبل از اینکه بفهمید ، هوس ها  خواهد گذشت. مطمئن شوید که از منابع دخانیات خلاص شده اید زمانی که تصمیم به ترک میگیرید. حتی یک بسته را ذخیره نکنید.

* توجیهات را شناساییی کنید. اگر افکاری چون، “فقط یک سیگار برای رهایی ازین زمان دشوار میکشم” یا “یک سیگار ضرری نداره،” به سراغتان آمد،آنها را به عنوان پیامهایی شناسایی کنید که می تواند برنامه تان را از مسیرش خارج کند. دلایل خود را برای ترک سیگارمرور کنید، و آن فکر را با چیز مثبتی برای حمایت از ترک تان جایگزین کنید.

* با یک فرد حماتی صحبت کنید. اگر احساس اضطراب و افسردگی و یا نیاز به تشویق دارید، یک فرد حمایتی می تواند به شما از طریق یک ولع مصرف دشوار کمک کند.

* از شرایط پر خطر اجتناب کنید. محرک خود را شناسایی کرده، و از مردم، مکان ها و موقعیت هایی که شمارا دچار وسوسه میکند دور بمانید.

* در مورد انرژی و مدت زمانی که برای ترک سیگار میگذارید واقع بین باشید. برنامه خود را به یک حجم کاری سبک تر تنظیم کنید. زمانی را برای امور سرگرم کننده و یا استراحت اختصاص دهید.

* وعده های غذایی سالم و منظم بخورید که شامل مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات است و آب بیشتری بنوشید.

مقابله با استرس و پشتیبانی

برای ترک دراز مدت، این نکات را در نظر بگیرید:

* همیشه با انگیزه  باشید. تصمیم بگیرید ترک کنید، تاریخی را انتخاب کنید و یک طرح را برای انجام ترک ایجاد کنید. با افکاری  در مورد احساسات پیجیده ای شروع کنید که میتواند در مورد سیگار کشیدن باشد. سپس یک لیست از دلایل خود را برای ترک سیگار بنویسید.

* درصورت  لغزش دلسرد نشوید. به یاد داشته باشید، دور شدن و عود کردن امری معمول است. اما هدف شما ترک سیگار برای همیشه است ،حتی نور یا سیگار کشیدن گاه به گاه خطرناک است. می توانید از تجارب گذشته در مورد اینکه چه چیزی ممکن است باعث ترک و یا عود شود بیاموزید. با استفاده از این دانش، در طول تلاش بعدی خود قوی تر خواهید بود.

* محرک عمده سیگار کشیدن خود را شناسایی خود وچالش ها را شناسایی کنید. این به شما کمک خواهد کرد مشکلات را حل کند و یک برنامه برای مقابله با شرایط پر خطر.

* به دنبال پشتیبان باشید. حمایت اجتماعی کلیدی برای دستیابی به یک زندگی عاری از دود پایدار و مستحکم استاز. خانواده، دوستان و همکاران خود درخواست حمایت و تشویق کنید. صادق باشید، و اجازه دهید بدانند چطور به شما کمک کنند.

* تمرین مثبت صحبت کردن با خود. یک یا دو عبارت را برای استفاده مکرربرای تشویق به خود در نظر بگیرید، مانند “از این که بدون دود هستم سپاسگذارم.”

* مرزهای بدون دود را ایجاد کنید. اگر فرد سیگاری دیگری در خانواده وجود دارد، مرزهای را با ساخت خانه و ماشین خود بدون دود فراهم کنید . از همکاران بخواهید به شما پیشنهاد سیگار ندهند و یا در خارج از شما برای یک سیگارکشیدن دعوت نکنند.

* مزیتهای ترک سیگار را مرتبا مرور کنید. فواید کوتاه مدت شامل تنفس راحت تر ، صرفه جویی در پول و داشتن لباس هایی با بوی بهتر است. مزایای طولانی مدت شامل کاهش خطر بیماری، شانس افزایش برای یک زندگی طولانی تر و یک محیط سالم برای خانواده است . اضافه کنید چقدر پول ذخیره کرده اید.

* اجتناب از مصرف الکل. نوشیدن الکل یک وضعیت پر خطر است. از موقعیتهای نوشیدن تا زمانی که مطمئن شوید بدون دود باقی خواهید ماند اجتناب کنید.

* به خود پاداش دهید. یک مجله بخرید، به پارک بروید،  با یک دوست برای ناهارملاقات کنید یا به یک کلاس بروید.

پیشگیری

بهترین راه برای جلوگیری از وابستگی به دخانیات در وهله اول این است که سیگار نکشید. بهترین راه برای جلوگیری از سیگار کشیدن فرزندانتان این است که خودتان سیگار نکشید. اگر والدینی سیگاری هستید، وقتی ترک کنید فرزند کوچکترتان، کمتر احتمال دارد که  سیگاری شود.حتی اگر سیگار نکشید، در اینجا برخی از مواردی که ممکن است به عنوان والدین امتحان کنید ارائه میشود:

* ارتقاء محیط عاری از دود. قوانین محیط های کاری دخانیات ممنوع  را پشتیبانی کنید. اماکن عمومی عاری از دود، از جمله رستوران ها و یا مکان های دیگر ی که در آن نوجوان شما ممکن است کارکند را تشویق کنید.

* قانون افزایش مالیات بر محصولات دخانیات را پشتیبانی کنید. قیمت های بالاترمحصولات دخانیات ، نوجوانان را از شروع به سیگار کشیدن دلسرد میکند. قیمت های بالاتر محصولات توتون و تنباکو، همراه با قوانین محل کار دخانیات ممنوع، سیاست های بهداشت عمومی موثر در کاهش مصرف سیگار در بزرگسالان و جلوگیری از جوانان برای شروع سیگار هستند.

* با نوجوانان خود صحبت کنید. بپرسید که آیا دوستان شان سیگار می کشندیا نه .بسیاری از نوجوانان ، اولین سیگار خود را با یک دوست سیگاری می کشد. اجازه دهید کودک تان با سایر اشکال تنباکو، از جمله سیگار برگ و تنباکوی بدون دود، همچنین خطرات سلامت قابل توجه آشنا شود.

* آنچه که کودکان تان در مورد سیگار فکر میکند را بیاموزید. از آنها بخواهید این مقاله را بخوانند تا  با هم بحث کنید. شما می توانید تاثیر بسزایی در مورد اینکه آیا فرزندان تان سیگار میکشند یا نه ، با وجود آنچه که در فیلم ها و در اینترنت مشاهده میکنید داشته باشید.

* به کودکان خود در کشف احساسات شخصی شان کمک کنید. از سوالات  غیر قضاوتی استفاده کنیدو با آنها در مورد چگونگی مدیریت شرایط سخت با توجه به  فشار همسالان و سیگار کشیدن تمرین کنید.

* به پیامدهای اجتماعی توجه کنید. به نوجوان یادآوری کنید سیگار کشیدن باعث بوی بد دهان و مو و لباس میشود.

* با مدارس کار کنید. در برنامه های ترک سیگار جامعه و مدرسه فعال باشید.

منبع
verywell
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: