روابط

سه علامت که نشان می دهد در رابطه ی بدی هستید!

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

چگونه بفمهیم زمان رفتن است!

یکی از سخت ترین اعتراف ها این است که رابطه ای که عالی و با تعهد بسیار شروع شده به رابطه ای بد تبدیل شده است. زمانی که ما وارد رابطه ای می شویم،عینک خوش بینی می زنیم، روی همه ی قابلیت های خوب معشوقه ها مان تمرکز می کنیم و همه ی کاستی هایشان را نادیده می گیریم. به همین خاطر است که خانواده و دوستانمان عاقبت رابطه مان را بهتر از خودمان پیش بینی می کنند! در اینجا سه نشانه ای که ممکن است زمان پایان دادن به رابطه تان باشد آمده است.

  • آزادی فردی ندارید. روابط به معنی کنترل طرف مقابل نیستند، بلکه دادن آزادی کامل و تماشای متعادل شدن تصمیم های یکدیگرهستند. هر شخص نیاز های منحصر به فردی دارد و بهترین رابطه آن است که دو طرف مهم ترین نیاز های یکدیگر را برآورده کنند. اگر متوجه شدید که طرف مقابل نحوه ی پول خرج کردنتان، اینکه با چه کسی هم صحبت می شوید، چگونه لباس می پوشید، یا هر تصمیم دیگری را کنترل می کند، این را علامت خطر بزرگی به شمار آورید. افرادی که معشوق خود را کنترل می کنند در مورد توانایی های خود برای برطرف کردن نیازهایشان مطمئن نیستند. آنها می ترسند که آزادی به معشوق خود بفهماند که زندگیشان بدون رابطه بهتر است. معشوقه های ایمن به توانایی های خود در برآورده کردن نیاز های دیگران اطمینان دارند؛ آنها می دانند اگر طرف مقابلشان آنها را بخاطر شخص دیگری رها کند، آن رابطه ارزش نداشته. این خبرها در ابتدا ممکن است سخت باشد، اما در نهایت معشوق بهتری بیرون از رابطه است و ختم رابطه در را برای وصلتی کامل تر باز می کند.
  • نسبت ۲۰/۸۰ شما از بین رفته. یکی از معروف ترین محققان زناشویی، جان گاتمن، می تواند طلاق را با دقت ۹۰% پیش بینی کند. او چگونه این کار را می کند؟ با مشاهده ی نحوه ی ارتباط برقرار کردن زوج ها با یکدیگر و کد گذاری نسبت تعاملات مثبت به منفی. زوج ها باید حداقل ۸۰% تعاملات مثبت داشته باشند. آنهایی که ۲۰% تعاملات مثبت دارند طبق نظر گاتمن، ممکن است هرگز نتوانند مشکلاتشان را برطرف کنند. جر و بحث هایی که در آغاز رابطه به وجود آمده اند تمام مدت برجسته خواهند ماند. به جای تمرکز روی منشا آن جر و بحث ها، هدف بهتر کردن آن ۸۰%، تلاش برای مثبت کردن رابطه تا حد ممکن و رها کردن دیگر چیزها است. اگر دیدید در رابطه ای سرازیر به سمت نسبت منفی هستید ، بدانید ممکن است این رابطه ی سالمی نباشد.برای مدتی سعی کنید همه چیز را سر و سامان دهید، اما دقت کنید این که از معشوق توقع تغییرداشته باشید روشی عاقلانه نیست. ممکن است زمانِ قطع رابطه باشد.
  • آرزو می کنید در خانه تنها باشید. اگر اغلب اوقات آرزو می کنید معشوق شما اطرافتان نباشد، دررابطه ی بدی هستید. شما به این نتیجه رسیده اید که بدون او زندگی راحت تر و شاد تر خواهد بود. وقتی در حضور هم هستید، همه چیز پرتنش است، جر و بحث می کنید و احساس غمگینی دارید. هر صبح بیدار شدن رعب آور است زیرا او هنوز حضور دارد. چون فکر می کنید نمی توانید شخص بهتری را پیدا کنید در رابطه نمانید. تنها ماندن بهتر است! این که اقرار کنید رابطه ای ناخوشایند شده است، شجاعت می خواهد اما از اینکه خودتان به تنهایی چقدرمی توانید قوی و شاد باشید شگفت زده خواهید شد.
  • زندگی کوتاه تر از آنست که بخواهید وقتتان را با کسی که مناسب شما نیست هدر دهید. سلامت شما به طرز پیچیده ای با معشوق شما مرتبط شده است، زمانی که رابطه عالی است، شما نیز عالی هستید! اما زمانی که خوب پیش نمی رود، برعکس روی شما تاثیر زیادی می گذارد. هر رابطه ای لحظات دشواری را تجربه می کند و ارزشش را دارد که روی مسائل کار کرد تا دید آیا بهبود خواهند یافت. اما زمانی که شادی و سلامت شما برای سال ها تحت تاثیر قرار گرفته یا معشوقتان برای بهتر کردن رابطه کمکی نمی کند (با وجود درخواست های مکرر!) احتمالا زمان رفتن است.

منبع:

Gagné, F. M., &Lydon, J. E. (2004). Bias and Accuracy in Close Relationships: An

Integrative Review. Personality And Social Psychology Review, 8(4), 322338.

doi:10.1207/s15327957pspr0804_1.

 

منبع
کانون مشاوران
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: