روابط نوجوان

جذب نوجوان در فعالیتهای خانوادگی

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

خانواده ها با سهیم کردن عواطف، قدردانی از یکدیگر، روابط مثبت و در کنار هم بودن قوت می گیرند. بعضی مواقع، شرکت کردن در فعالیت های خانوادگی توسط تعدادی از نوجوان ها به سختی پذیرفته می شود. نوجوانان فعالیت های اجتماعی مخصوص به خود را دارند و آنها معمولا تا حد زیادی با دوستانشان وقت می گذرانند. خوردن وعده های غذایی با یکدیگر، به اشتراک گذاشتن موفقیت ها و شکست ها، کار کردن با همدیگر، انجام پروژه های مشترک، شرکت در سرگرمی ها یا برنامه های ورزشی با همدیگر و بازی کردن از جمله مثال هایی از فعالیت هایی می باشند که شما می توانید نوجوان هایتان را در آن کارها مشغول کنید. حتی بعضی خانواده ها یک سری فعالیت های خانوادگی ویژه را در عصر هر هفته برنامه ریزی می کنند.

نشست های خانوادگی

نوجوانان بخش مهمی از خانواده را تشکیل می دهند و اگر عقایدشان با ارزش شمرده شده و پذیرفته شوند،  بیشتر به سمت فعالیت های خانوادگی کشیده می شوند. روش خوب برای تصمیم گیری در مورد فعالیت های خانواده از طریق نشست‌‌های خانواده می باشد. نشست‌های خانواده به نوجوانان تضمین می دهند که عضوی از خانواده هستند و این که آنها چیزی برای گفتن در خانواده دارند. نشست های خانواده می توانند بحث در مورد فعالیت ها، مرخصی ها یا خرید های خانواده را شامل گردند .

فعالیت های فیزیکی

والدین و نوجوانان می توانند فعالیت هایی را پیدا کنند که برای هر دو جذاب هستند، مانند پیاده وری، رقصیدن، دوچرخه سواری و شنا. همچنین والدین می توانند در ورزش‌هایی مشغول گردند که مورد علاقه نوجوانان هستند. این یک روش مهم برای والدین و نوجوانان می باشد تا با یکدیگر تعامل داشته و زمان را سپری کنند .

رویداد های ویژه نظیر جشن های تولد و سالگرد ها می توانند در حول فعالیت های خانواده برنامه ریزی گردند که نوجوان شما انتخاب کرده است. خانواده تان را در رویداد های اجتماعی مانند پیاده روی یا دویدن های گروهی دخیل نمایید.

خانواده تان را تشویق کنید تا در ورزش های روزمره دخیل شوند . انها بایستی پیاده روی کنند ، یا حداقل سه بار در هفته به ورزشگاه بروند. تحقیق نشان داده است که مردم تمایل دارند تا به مدت طولانی تر و در غالب اوقات در زمانی تمرین کنند که یک نفر آنها را همراهی می کند. چه کسانی بهتر از اعضای خانواده‌تان می توانند در این فعالیت ها شریک شما باشند ؟

بازی های داخل منزل

با آموزش بازی به خانواده می توانید نوجوانتان را در فعالیت های داخل منزل دخیل کنید. اگر یک بازی دلخواه وجود دارد که شما به عنوان خانواده به طور منظم بازی می کنید ، به نوجوانتان اجازه دهید تا بازی را برپا کنند . برای مثال، اگر خانواده‌تان تمایل دارند بازی گروهی در شب های تعطیل بازی کنند، به نوجوانتان اجازه دهید تا سر گروه باشد. این کار  او را به یک بخش مهم بازی تبدیل می کند. همچنین شما می توانید از نوجوانتان بخواهید تصمیمات مهم بازی را بگیرد.

فعالیت های خلاق

والدین می توانند نوجوان ها و کل خانواده اشان را تشویق کنند تا در پروژه های خلاقانه مشارکت داشته باشند. برای مثال، اگر نوجوانتان می خواهد تا اتاقش را عوض کند، به او ایده هایی در مورد دکوراسیون اتاقش بدهید. سپس، خانواده می توانند به همراه هم کار کند تا اتاقش را از نو آماده کند. بعد از این که موفقیت نوجوانتان را در زمینه اتاق مشاهده می کنید، احتمالا کودکانتان می خواهند تا کار یکسانی را انجام دهند. آنها می توانند خلاق  باشند و می توانند با همدیگر کار کنند .

همچنین شما می توانید خانواده‌تان را در کلاس خلاقیت مشارکت دهید. در مورد علایق خانواده‌تان در زمینه هنر بحث کنید و اگر خانواده به کلاس های بازیگری ، نقاشی ، حجاری ، یا موسیقی علاقه دارند ، تصمیم گیری نمایید. اگر شما دارای یک نوجوان خلاق هستید، کار شما راحت تر می شود و انها بیشتر درگیر فعالیت هنری می شوند.

وعده های غذای خانواده

زمان بندی  دفعات منظم وعده غذایی یک روش مهم برای افزایش زمانی می باشد که شما برای خانواده‌تان صرف می کنید. این که شما نوجوان را در دفعات وعده غذایی دخیل نمایید، کار راحتی می باشد . دقیقا از آنها درخواست می شود که آنها در زمان معین در هر روز در خانه باشند. آشپزی با فرزند نوجوان بسیار سرگرم کننده می باشد و به نوجوانان کمک خواهد کرد تا در مورد غذا و تغذیه یادبگیرند.

برنامه‌ریزی جشن های خانوادگی یا شام های رسمی می تواند روش خوبی برای جذب کردن فرزند نوجوانتان در فعالیت های خانوادگی باشد . به آنها اجازه دهید تا انتخاب کنند چه نوع غذایی را سرو کنند، چه نوع کیکی را اماده کنند یا چه زمانی برای رخداد های ویژه جشن بگیرند. آنها علاوه بر این که از نظر حسی دخیل می گردند،  می توانند متوجه شوند که می توانند مسئولیت گردهمایی ها را به عهده بگیرند و مدیریت کنند.

کار های عادی و روزمره خانواده

والدین می توانند نوجوانان هایشان را در کار های روزمره خانواده شبیه جاروکشیدن، گردگیری، پاک کردن خاکروبه ها، شستشو ماشین و جمع کردن برگ ها مشارکت دهند. وقتی هر عضو خانواده در انجام کار های روزانه شرکت می کند، تنها یک نفر همه کارها را انجام نمی دهد. هر فرد می تواند بخاطر مشارکتشان در خانواده افتخار کند و آنها از همدیگر حمایت می کنند . همچنین شما می توانید نوجوانتان را تشویق کنید تا به کار های روزمره کمک کنند.

گردش های بیرون شهر با خانواده

گردش‌های موفقیت آمیز خانوادگی می توانند شامل رفتن به رستوران‌ها، پیک نیک‌ها یا رفتن به ساحل باشند. همچنین شما می توانید  به موزه، باغ وحش یا پارک بروید. برای رفتن به این مکان ها زمان بندی نوجوان را هم در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که انها می توانند حضور داشته باشند. هم‌چنین،  به آنها اجازه دهید تا برای انتخاب جایی که قرار است بروید تصمیم گیری کنند. برنامه ریزی فعالیت ها پیش از رفتن، پیش بینی و بعد ساختن خاطراتی در کنار هم، همگی می تواند در انسجام کلی خانواده موثر باشد.

 

نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: