افسردگی

ارتباط التهاب با افسردگی

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

طی سال های اخیر، کشفیات و پیشرفت جدیدی در زمینه ی بیماری های روانی مانند افسردگی حاصل شده است. هرچه در جامعه بیشتر از چالش های روحی و روانی سخن میرود، ننگ و بدنامی این موضوع کمتر میشود. این موضوع به باز کردن سر صحبت درمورد سلامت روان دامن میزند که آگاهی در این زمینه را بالا میبرد. یکی از ارتباط های جدید، رابطه ی بین التهاب و افسردگی است.

التهاب چیست؟

التهاب نوعی واکنش بدن است. به واکنش طبیعی بدن دربرابر مواردی از قبیل بیماری، عفونت و جراحت گفته میشود. وقتی قسمت هایی از بدن ملتهب میشود، سیستم ایمنی در می یابد که باید روی التیام این قسمت تمرکز کند.

اگر این فرایند به درستی انجام شود چیز خوبی است اما اگر بیماری، عفونت یا باکتری برای مقابله وجود نداشته باشد و بدن به التهاب ادامه دهد، التهاب مزمن رخ میدهد. این وضعیت منجر به بسیاری بیماری دیگر مانند سکته و بیماری قلبی میشود. همچنین ممکن است با اختلالات خودایمنی هم در ارتباط باشد. به همین دلیل اقدام برای کنترل التهاب در بدن بسیار مهم است.

تحقیقات جدید به طرق مختلف از ارتباط میان التهاب و افسردگی پرده برداشته اند. نظریه های زیادی درمورد پیوند بین این دو مورد وجود دارد.
طبق تحقیقی از اخبار روز پزشکی، محققان اخیرا روی 40 نفر آزمایش انجام داده اند. بیست بیمار دچار افسردگی بودند و بیست نفر دیگر شرکت کنندگان کنترل شده بودند که هیچ علامتی نداشتند. نتایج اسکن PET حاکی از این بود که «مغز افراد دچار افسردگی ملتهب شده بود و این التهاب در بین کسانی که از شدید ترین افسردگی رنج میبردند بیشتر بود».

براساس چند تحقیق، ارتباط میان التهاب و افسردگی در کسانی که در اثر مصرف داروی ضد افسردگی بهبودی در وضعیتشان حاصل نشد بیشتر است. روانشناسی امروز به نقل از یک تحقیق میگوید اگر قبل از درمان مولکول های التهاب آور در بدن فرد بالا باشد، پیشبینی میشود واکنش فرد به داروی ضد افسردگی ضعیف است.

درحالیکه هنوز به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است، این مورد میتواند قدم بلندی به سمت درمان افراد مبتلا به افسردگی باشد. درحال حاضر، یکی از مشکلات رایج میان افراد مبتلا به افسردگی این است که پیدا کردن روش درمان مناسب زمان میبرد.

بعضی از افراد نسبت به اولین داروی افسردگی که توسط کارشناسان روانشناسی یا روانپزشکی برایشان تجویز میشود واکنش مثبت نشان نمی دهند که بیمار را دلسرد میکند. شاید هفته ها تا ماهها طول بکشد تا بتوان از تاثیر داروی ضد افسردگی مطمئن شد. بنابراین، اگر فرد یک دارو را امتحان کند و بعد از مدت طولانی متوجه شود که تاثیری نداشته، باید این فرایند را مجددا با یک داروی دیگر امتحان کند. اگر یافته های این تحقیق درست باشد، پزشک اطلاعات بیشتری برای تجویز دارو در اختیار خواهد داشت و احتمالا از امتحان چند دارو برای پیدا کردن داروی مناسب جلوگیری میشود.

التهاب و افسردگی

افسردگی باعث افزایش التهاب میشود

همین مقاله در روانشناسی امروز به بررسی نتایج یک آزمایش روی موش ها میپردازد تا ببیند آیا میان التهاب و افسردگی رابطه وجود دارد یا خیر. در این آزمایش موش ها در شرایط غیر قابل پیشبینی که استرس را بالا میبرد قرار گرفتند و مشخص شد که به این دلیل بیشتر در معرض التهاب قرار میگیرند. با این حال، این تحقیق همچنین نشان داد که بعضی موش ها بیشتر مستعد استرس بودند. یعنی خطر ابتلا به التهاب در بعضی از موش ها نسبت به بقیه بیشتر بود.

دانشمندان درحال کار روی این نظریه هستند تا ببینند مدرکی دال بر تجربه ی التهاب بیشتر درصورت قرار گرفتن در معرض استرس در بین انسان ها وجود دارد یا خیر. هرچه بدن مدت زمان بیشتری با التهاب دست و پنجه نرم کند، رفتار بیمارگونه از خود نشان میدهد. اگر مدت زمان این شرایط طولانی تر شود، کم کم علائم افسردگی مشاهده میشود.

با اینحال، باید توجه داشت همه ی کسانی که از افسردگی رنج میبرند دچار التهاب نیستند. اگرچه بعضی از افراد مبتلا به افسردگی التهاب بیشتری را تجربه میکنند، افسردگی یک بیماری التهابی نیست.

 

سلامت روان روی کل بدن تاثیر میگذارد

اگرچه تحقیقات به بسیاری از سوالات پاسخ نمی دهد، میتوان به واسطه ی آنها ارتباط میان التهاب و افسردگی را به روشنی تشخیص داد. با اینکه فعلا نمی دانیم معنای دقیق این ارتباط چیست، اگر دچار افسردگی هستید، مطلع بودن از این ارتباط قطعا مفید واقع خواهد شد.

بیماری های روانی تنها روی سلامت روان تاثیر ندارد، بلکه سلامت جسمی را هم تحت الشعاع قرار میدهد. اگر علامت افسردگی دارید و دچار التهاب هم هستید، التهاب مزمن و سایر بیماری های جسمی هم برایتان پیش خواهد آمد.

به همین دلیل است که درمان کل بدن به جای معالجه ی قسمت هایی از آن اهمیت دارد. اگر سلامت روان شما مختل شده، مثلا افسرده هستید، ایجاد تغییراتی در سلامت جسمی به بهبود ثبات روانی و سلامت کلی کمک میکند. در این نوشته در مورد تاثیرات افسردگی روی بدن بیشتر بخوانید.

چطور التهاب را کاهش دهیم؟

اگر فکر میکنید دچار التهاب هستید یا میخواهید مطمئن شوید که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بروز آن انجام می دهید، ایجاد چند تغییر ساده به شما کمک میکند.

اولین مورد این است که مصرف غذا های ضد التهاب را افزایش دهید. میوه و سبزیجات و مصرف اسید های چرب امگا-3 جزو این دسته از غذا هاست. ماهی، گردو، سویا، تخم کتان و توفو منبع خوبی است. کرفس، چای، زغال اخته، انگور و زنجبیل از دیگر غذا های ضد التهابند. اگر دنبال روش های دیگر برای مصرف رژیم غذایی سرشار از مواد غیر التهاب آور میگردید، رژیم مدیترانه ای را در نظر بگیرید که طبق همین اصول پیش میرود.

دومین قدم این است که غذا های التهاب آور را حذف کنید. این مورد شامل غذا های فراوری شده، روغن ذرت و گوشت قرمز است. همچنین کاهش یا حذف شکر تصفیه شده، آرد سفید و کربوهیدرات های ساده هم فکر خوبی است.

ورزش کردن هم راه خوبی برای کاهش التهاب است. این به این معنی نیست که وارد ورزش های سخت شوید بلکه میتوانید چهار یا پنج بار در هفته به مدت نیم ساعت فعالیت فیزیکی داشته باشید. اگر چند بار در هفته مدت ده دقیقه وزنه بزنید هم موثر است.

این تغییرات به شما کمک میکند به وزن سالم هم برسید. معمولا بیمارانی که اضافه وزن دارند بیشتر از کسانی که وزن متعادل دارند به خاطر التهاب به مشکل برمیخورند.

افسردگی

استرس را کنترل کنید

یاد گرفتن روش های مدیریت استرس راهکار مهمی برای حل التهاب و افسردگی است. تحقیقات نشان می دهد هرچه بیشتر با استرس دست و پنجه نرم کنید، احتمال اینکه دچار التهاب شوید هم بیشتر میشود.

استرس به افسردگی هم مربوط است و کنار آمدن با علائم آن را دشوار تر میسازد. بنابراین، یادگیری روش های کنترل استرس هم برای التهاب و هم برای افسردگی مفید است.

مراقبه و مدیتیشن ازجمله راهکار های مناسب برای کنترل استرس است. یاد گرفتن روش های تنفس عمیق هنگام قرار گرفتن در شرایط استرس آور هم موثر واقع میشود. اگر یاد بگیرید تنفس را کنترل کنید، به پایین آمدن فشار خون کمک میشود که در مدیریت بهتر استرس مفید است.

با تراپیست صحبت کنید

اگر علائم افسردگی را تجربه میکنید، باید دنبال درمان بگردید. انواع مختلفی از درمان برای افسردگی وجود دارد و مصرف قرص ضد افسردگی تنها راه حل نیست. اگرچه مصرف دارو به برخی کمک میکند، تحقیقات نشان داده که این روش برای تمام افراد مبتلا به افسردگی جواب نمیدهد. به علاوه، به باور برخی مصرف دارو در کنار تراپی موثر ترین شیوه ی درمان است.

همکاری با روانشناس یا روانپزشک به صورت حضوری یا آنلاین روشی موثر برای یاد گرفتن روش های کنترل افسردگی و علائم آن است. تراپیست از روش های مختلف استفاده میکند تا به شما کمک کند استراتژی های مهم برای مدیریت افسردگی و به دست گرفتن کنترل زندگی خود را یاد بگیرید.
یادتان باشد بهتر است تمام بدن را درمان کنید و نه صرفا یک قسمت به خصوص از آن را. درحالیکه تاثیر تراپی در یادگیری کنار آمدن با افسردگی باورنکردنی است، ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی هم به دست و پنجه نرم کردن با افسردگی و التهاب که ممکن است نتیجه ی آن باشد کمک میکند.

اطلاعات جدید درمورد ارتباط بین التهاب و افسردگی ادامه خواهد داشت. با این وجود، از تحقیقاتی که تا به امروز انجام شده چنین برمی آید که احتمالا نباید این ارتباط را نادیده گرفت. اگر در این باره سوال دارید، با پزشک و متخصص سلامت روان صحبت کنید تا جواب هایی را که به دنبال آن هستید پیدا کنید.

منبع
verywell
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: