موفقیت

آموزش سخت کوشی برای موفقیت

خدمات تن دار نیک
  • مرجع آزمون های آنلاین رایگان
  • شخصیت، ازدواج، روابط، آسیب شناسی
  • فردی، شغلی، تحصیلی، سازمانی و ...
  • ارائه آموزش های صوتی و تصویری
  • ارائه مطالب علمی و روان شناسی
  • گروه سنی کودکان تا بزرگسالان

پشتکار و ثبات‌قدم از مشخصه‌های اصلی و مشترک افراد سخت‌ کوش است. گرچه این صفات ذاتا در بعضی افراد بارزتر است ولی سخت کوشی صفتی اکتسابی است و فقط از طریق تلاش و صرف وقت است که شخص می‌تواند از قدرت‌ خود به طور کامل بهره ببرد. افکار کارمندان سخت‌ کوش با خوش‌بینی، اعتماد به‌ نفس و اراده‌ی قوی تلفیق شده است. در این مقاله با روش‌هایی آشنا می‌شوید که با به‌کارگیری آنها می‌توانید در محل کار خود جزو کارمندان سخت‌ کوش باشید.

روش اول: توسعه‌ی عادات خوب

۱. خوش بینی را فراموش نکنید

برای سخت کوشی باید یاد بگیرید که در محیط کار خود خوش‌بین باشید تا سختی‌های کارِ زیاد، فشار کمتری به شما وارد کند. در مشکلات کاری و اتفاقات منفی به دنبال جوانب مثبت باشید. افراد خوش‌بین رویدادهای منفی را موقتی و گذرا می‌بینند و بر مشکلات تمرکز نمی‌کنند. از جمله کارهایی که برای افزایش سخت‌ کوشی خود می‌توانید انجام دهید، موارد زیر هستند:

بدبینی را کنار بگذارید. بدبینی با ایجاد حس درماندگی باعث سکون می‌شود و بازدهی را کاهش می‌دهد. به جای اینکه از مسئولیت‌ها شکایت کنید، آنها را به عنوان فرصتی در نظر بگیرید تا تلاش و وجدان کاری‌تان را به رئیس خود نشان دهید.
موفقیت‌هایتان را به خود یادآوری کنید. این کار جرأت شما را برای انجام فعالیت‌های جدید در حیطه‌ی شغل‌تان بیشتر می‌کند.

۲. افکار غیرمنطقی خود را بشناسید و با آنها مبارزه کنید

از خواسته‌های درونی خود آگاه باشید، بر ویژگی‌های مثبت خود تمرکز کنید و اجازه ندهید افکار منفی شما را محاصره کند. باورهای غلط و نامعقول خود را زیر سؤال ببرید و از ذهن دور کنید.

تفکر همه یا هیچ را از خود دور کنید. این نوع تفکر شما را به شدت محدود می‌کند و مانع سخت کوشی و پیشرفت‌تان می‌شود. با انرژی و انگیزه کار کنید و از کار خود لذت ببرید. به یاد داشته باشید موفقیت‌های کوچک هم مهم هستند، به آنها افتخار کنید.

۳. دیدگاه‌تان را نسبت به مشکلات عوض کنید

در برخورد با مشکلات‌تان مثبت‌‌اندیش باشید. این کار جنبه‌های مثبت موقعیت شما را تقویت می‌کند و باعث می‌شود فشار کاری کمتری احساس کنید؛ در نتیجه با دید بازتری به موضوع می‌نگرید، ذهن شما آرام می‌گیرد، سخت کوشی شما بیشتر می‌شود و برای مشکل راه‌ حل پیدا می‌کنید.

۴. چند کار را همزمان انجام ندهید

شاید شما هم ادعا کنید که می‌توانید چند کار را به طور هم‌زمان انجام دهید و به خوبی از پس آنها برآیید و البته شاید این ویژگی‌تان را سخت کوشی هم به حساب می‌آورید! ولی باید بدانید مطالعات اخیر نشان داده است که با این کار ممکن است بدون اینکه متوجه شوید اطلاعات و موارد مهمی را از قلم بیندازید، خطا کنید و در نهایت کیفیت کارتان پایین بیاید. از کاری به کار دیگر پریدن مغز شما را گیج می‌کند و قسمت‌هایی از مغز را که مسئول حل مسئله است از فعالیت بهینه باز می‌‌دارد. همچنین این کار به مرور زمان می‌تواند به مغز آسیب برساند.

۵. شکایت نکنید

اگرچه احتمالا نمی‌توانید این مورد را کاملا از زندگی‌تان حذف کنید، ولی همان‌طور که می‌دانید شکایت کردن دردی را دوا نمی‌کند. شکایت از موقعیت‌ها بدون داشتن هدف و راه‌ حل در ذهن، باعث ایجاد چرخه‌های منفی در ذهن می‌شود که به استرس و افسردگی منجر می‌شود. پس اگر شکایت می‌کنید حداقل ایده‌هایی برای حل مشکل داشته باشید، در غیر این صورت مسیر شما برای اینکه کارمند سخت کوشی باشید سخت‌تر می‌‌شود.

۶. تعاملات اجتماعی‌تان را افزایش دهید

با همکاران‌تان در محیط کار ارتباط دوستانه برقرار کنید و در هنگام بروز مشکل حس همدلی‌تان را پرورش دهید. بهبود مهارت‌های بین‌فردی و همدلی باعث می‌شود جدی‌تر کار کنید و بیشتر به اهداف‌تان پایبند باشید.

وقتی با همکارتان همدلی می‌کنید، مشکلات را از دریچه‌ی دیگری می‌بینید و احتمالا می‌توانید راه‌حل‌هایی ارائه دهید که به ذهن او خطور نکرده است.
همدلی رابطه‌ی شما را با همکاران‌تان مستحکم می‌کند و داشتن همکاران صمیمی و یک‌دل موجب افزایش رضایت شغلی و به تبع آن سخت کوشی می‌شود. تحقیقات نشان داده است که بخش‌های بخصوصی از مغز در حالتی که خود فرد درد را تجربه می‌کند یا هنگامی ‌که شاهد درد کشیدن دیگران است، فعالیت مشابه دارند و آن بخش از مغز که مسئول پاسخ به درد است شروع به فعالیت می‌کند.
خود را از دیگران جدا نکنید. کسانی که با دیگران ارتباط مؤثر برقرار می‌کنند، می‌توانند از چندوچون کارها اطلاع بیشتری پیدا کنند و موفق‌تر عمل کنند.

روش دوم: گسترش مسئولیت‌ها

۱. در زمان مناسب اضافه‌کاری کنید
حتی وقتی از انجام مسئولیت‌های خود فارغ شدید یا ساعت کاری‌تان به پایان رسید، در زمان‌های شلوغ و هنگامی که هنوز کارهای زیادی باقی مانده است، با اضافه‌کاری سخت کوشی و تعهد خود را نسبت به انجام امور، به رئیس و همکاران‌تان نشان دهید. از رئیس‌تان بپرسید که آیا پروژه‌های دیگر خوب پیش می‌رود و به کمک شما نیاز دارد یا نه.

البته دقت کنید اضافه‌کاری را به حد افراط نرسانید. بیش از حد کار کردن تأثیرات جانبی جدی بر سلامتی دارد.

۲. قدرت خود را افزایش دهید و نقاط ضعف‌تان را بهبود ببخشید

از نادیده گرفتن و کوچک شمردن موفقیت‌هایتان اجتناب کنید. به یاد داشته باشید که قدم‌های کوچک هم پیشرفت به حساب می‌آیند. در ذهن‌تان روی هر بخش از شغل‌تان که دوست دارید در آن پیشرفت کنید متمرکز شوید و برای رسیدن به هدف‌تان سخت کوشی به خرج دهید.

۳. مسئولیت‌پذیر باشید

اگر با مسائل رو در رو نشوید، غیرممکن است که بتوانید به خوبی از عهده‌ی رسیدگی به آنها برآیید. اینکه مسئولیت اعمال‌تان را به عهده بگیرید شاید سخت باشد ولی رویارویی همه‌جانبه و به‌موقع به مسائل ممکن نیست، مگر اینکه عمیقا و از ریشه به آنها رسیدگی کنید.

از توجیه اعمال‌تان و ارائه‌ی توضیحات غیرضروری اجتناب کنید.
توانایی‌هایتان را با شرکت در سمینارها، کلاس‌ها و به عهده گرفتن نقش‌هایی که توانایی‌های شما را به‌کار می‌گیرند، بهبود ببخشید.
ضعف‌ها اغلب با توقف الگوهای فکری منفی برطرف می‌شوند. می‌توانید برای مدت کوتاهی به کار دیگری مشغول شوید، مثلا کمی قدم بزنید و به این فکر کنید که رسیدن به کمال محض غیرممکن است. همچنین می‌توانید از شخصی کمک و راهنمایی بگیرید یا از او بخواهید حمایت‌تان کند.
برای اینکه به خود کمک کنید تا در مقابل اعمال‌تان احساس مسئولیت کنید و پاسخگو باشید، گاهی لازم است تغییرات اساسی انجام دهید. مثلا از رئیس‌تان بخواهید موضوعات کاری مرتبط با شما را خصوصی با شما مطرح کند.

۴. پیش‌قدم باشید

اعتماد به‌ نفس لازمه‌ی به‌دست‌ آوردن فرصت‌ها و بهره‌گیری از آنهاست. برای به‌دست ‌آوردن اعتماد به‌ نفس از موارد ساده‌تر و کوچک شروع کنید و سپس به مسئولیت‌های مهم‌تر برسید.

قبل از مطرح کردن هرگونه پیشنهاد درباره‌ی امکان‌ اجرای مؤثر آن تأمل کنید. اینکه با استفاده از کلمات به نحوی از ایده‌ی خود دفاع کنید کار چندان سختی نیست، ولی ارائه‌‌ی پیشنهادات نامحتمل باعث می‌شود در مقابل دیگران احساس شرمندگی کنید یا عصبی شوید.

۵. سیستم حمایتی سالم ایجاد کنید

بشر موجودی اجتماعی است. مهم نیست چقدر دوستدار تنهایی هستید، چون یک سیستم حمایتی سالم راندمان کاری شما را افزایش و فشار کار را کاهش می‌دهد. علاوه بر این هنگامی که موقعیت جدیدی را می‌آزمایید یا می‌خواهید ترفیع رتبه بگیرید می‌توانید از گروه حمایتی‌تان بهره ببرید.

به همکاران خود کمک کنید. مطمئنا زمانی‌ هم شما به آنها احتیاج خواهید داشت.
رقابت را کنار بگذارید. مقایسه‌ی دائم خودتان با دیگران احساس نارضایتی را به همراه دارد. البته این کار شاید کمی سخت باشد، چرا که بیشتر کارفرمایان برای بالا بردن راندمان کاری و ایجاد انگیزه، بین کارمندان خود رقابت ایجاد می‌کنند.

روش سوم: ثبات قدم

۱. از عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنید

ما همیشه با خودمان در حال گفت‌و‌گو هستیم. این کار بر ذهن ما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود باورها و احساسات مثبت یا منفی داشته باشیم. با استفاده از عبارات تأکیدی مثبت کارهای خود را تأیید و خود را به بهترین شکل مدیریت کنید.

در گفت‌وگوهای درونی خود زمان حال را به‌کار ببرید و با استفاده از عبارات تأکیدی مثبت نگرانی درباره‌ی آینده را از بین ببرید.
با خود درباره‌ی علت ترس‌‌ها و نگرانی‌هایتان صحبت کنید و سعی کنید راهی برای از بین بردن آنها پیدا کنید.

۲. آرزوهایتان را عملی کنید

هرچه بیشتر و منظم‌تر از اراده‌تان استفاده کنید آن را قوی‌تر می‌کنید. به هدف خود نزدیک شوید و با افکار مطمئن و دلگرم‌کننده پیش بروید. اگر اعتقاد داشته باشید که سست‌اراده هستید، خواسته‌های کمتری نیز خواهید داشت.

ورزش کنید و مراقب سلامت جسم خود باشید. افزایش فعالیت بدنی موجب می‌شود ذهن فعال‌تری داشته باشید.

۳. مراحل کار را تجسم کنید

وقتی چیزی را در ذهن خود مجسم می‌کنید درک بهتری از آن خواهید داشت. درباره‌ی مراحل رسیدن به اهداف‌تان فکر کنید. خود را در حال انجام کار تصور کنید و سربلندی، افتخار و آرامش را بیابید.

۴. بخشی از وقت‌تان را به مدیتیشن اختصاص بدهید

بسیاری از محققان تأثیر مثبت مدیتیشن بر اراده، پایداری، تمرکز، یادگیری و ثبات‌قدم را تأیید کرده‌اند. صرف ۱۰ دقیقه زمان برای تنفس عمیق، تمرکز بر زمان حال و آرام کردن ذهن موجب می‌شود دوباره بتوانید متمرکز شوید و احساس بهتری به‌دست آورید.

۵. پیشرفت‌تان را مرور کنید

موفقیت‌های گذشته را یادداشت کنید و هر از چند‌ گاهی آنها را مرور کنید. این کار شما را آگاه می‌کند که چقدر در شغل‌تان رشد داشته‌اید و تصویر بهتری از عملکرد و اولویت‌هایتان را به شما نشان می‌دهد.

۶. دست از تلاش برندارید

متقاعد کردن خود برای حرکت دوباره و گام برداشتن به جلو بعد از شکست حتی برای افراد موفق سخت است، اما به یاد داشته باشید که افراد سخت‌ کوش ویژگی مبارزه‌طلبی دارند. پس اگر شکست خوردید شرمنده نشوید و خجالت نکشید. همه‌ی آدم‌ها در جایی از زندگی خود شکست می‌خورند و شما تنها نیستید. برای اینکه احساسات منفی‌تان را به حداقل برسانید از جملات تأکیدی مثبت استفاده کنید و برای یک راه جدید در جهت دستیابی به هدف‌تان برنامه‌ریزی کنید.

 

منبع
مقالات کانون مشاوران
نمایش بیشتر

عظیمی

کارشناس ارشد روان شناسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
error: